Strona główna
opoka.org.pl
2018-05-18 12:25
Anna Bajon / ASI - Archidiecezja Katowicka

XI Metropolitalne Święto Rodziny

Od jutra do 23 czerwca potrwa tegoroczna, już jedenasta, edycja Metropolitalnego Święta Rodziny

Autor/źródło: Magdalena Lubecka, Magdalena Lubecka, licencja: Jak album

Koncertem inauguracyjnym w wykonaniu Piotra Rubika z zespołem (soliści: Agnieszka Przekupień, Marta Moszczyńska, Michał Gasz, Grzegorz Wilk) w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu rozpocznie się 19 maja br. XI Metropolitalne Święto Rodziny. Koncert nosi tytuł „Moja historia”. Następnego dnia będzie miała miejsce w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach Msza Święta w intencji Jubilatów Małżeńskich i tych, którzy świętują okrągłe rocznice, która stanowić będzie liturgiczną inaugurację MŚR. Imprezy w ramach tegorocznego Metropolitalnego Święta Rodziny potrwają do 23 czerwca.


Temat tegorocznego MŚR brzmi „Rodzina – radość miłości”. Został zaczerpnięty z pierwszych słów adhortacji papieża Franciszka „Amoris laetitia”. Jak przypominają w liście intencyjnym metropolita katowicki abp Wiktor Skworc oraz prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, zasadniczym celem świętowania jest promocja rodziny i wartości z nią związanych. W liście czytamy m. in.: „Tegoroczne Metropolitalne Święto Rodziny to kolejna szansa, by podjąć refleksję nad sytuacją rodzin w dzisiejszym świecie i naszym społeczeństwie, to kolejna szansa, by docenić dar małżeństwa i miłości rodzinnej, kolejna szansa, by wspomóc budowanie solidnych i trwałych ognisk rodzinnych. Chcemy kolejny już raz podkreślić niezwykłą rolę rodziny w dzisiejszych czasach. Obserwując przemiany społeczno-religijne, można odnieść wrażenie, że obecnie jedną z podstawowych tęsknot człowieka są radosne, przeniknięte wzajemną miłością i szacunkiem rodziny. To one dają świadectwo, że miłość wierna, trwająca przez całe życie jest możliwa pomimo różnych przeciwności. To takie rodziny wlewają w serca młodych ludzi nadzieję i radość, dodając im odwagi do podjęcia tego powołania, jakim jest życie w małżeństwie i rodzinie. Dobry przykład życia rodzinnego umacnia kolejne pokolenia, zaś bogate doświadczenie małżonków pozwala poszukiwać dróg rozwiązywania problemów, z jakimi nieuchronnie mierzy się każdy i każda z nas”.


Punktem kulminacyjnym MŚR będzie Pielgrzymka Mężczyzn i Młodzieńców do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śl. w ostatnią niedzielę maja.


Autorzy listu informują, że w organizację XI Metropolitalnego Święta Rodziny włączają się władze samorządowe śląskich miast, poszczególne parafie, stowarzyszenia, organizacje społeczne, osoby prywatne, całe rodziny, a także po raz pierwszy Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia poprzez różnego rodzaju inicjatywy, jak: przedstawienia teatralne, koncerty muzyczne, panele dyskusyjne, sympozja, wystawy, wykłady, kiermasze, konkursy, imprezy sportowe, festyny, pikniki i przeróżne okolicznościowe wydarzenia.


Więcej informacji www.swieto-rodziny.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-05-18 10:40:41
miniaturka

Kard. Dziwisz: Jan Paweł II wciąż nam duchowo towarzyszy, poucza i inspiruje

Każde spotkanie ze św. Janem Pawłem II, z jego myślą i świadectwem, powinno pobudzać w nas pragnienie osobistego pójścia za Chrystusem – mówił kard. Stanisław Dziwisz, który w Sanktuarium św. Jana Pawła II odprawił Mszę św. w 98. urodziny Ojca Świętego.
2018-05-18 11:17:01
miniaturka

Il Divo na wielkim jubileuszu w Poznaniu!

22 czerwca w Poznaniu odbędzie się niezwykły koncert. Na Ostrowie Tumskim, bezpośrednio w sąsiedztwie Warty i majestatycznej katedry, na olbrzymiej plenerowej scenie wystąpi światowej sławy kwartet Il Divo. Trwa dystrybucja bezpłatnych wejściówek na koncert.
2018-05-18 11:23:28
miniaturka

„Familijna Jedynka” o Śląsku i na Śląsku.

W niedzielę gościem Programu 1 Polskiego Radia będzie metropolita katowicki abp Wiktor Skworc
2018-05-18 12:38:57
miniaturka

Papież w homilii: kochaj, paś owce i przygotuj się na krzyż

„Kochaj, paś owce i przygotuj się na krzyż”, ale przede wszystkim nie ulegaj pokusie „wkładania nosa nie w swoje sprawy” – to myśl przewodnia homilii wygłoszonej przez Papieża w kaplicy Domu św. Marty.
2018-05-18 13:18:15
miniaturka

„Po co chrześcijanom Żydzi?” - wykład Zbigniewa Nossowskiego

Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych pogłębieniem wiedzy religijnej na dwudziesty trzeci Wieczór teologiczny.
2018-05-18 13:23:13
miniaturka

Licheń. Wspomnienie liturgiczne św. Stanisława Papczyńskiego.

18. maja przypada wspomnienie liturgiczne św. Stanisława Papczyńskiego, Założyciela Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.