Strona główna
opoka.org.pl
2018-09-24 12:49
S. Zielińska / Fundacja AVE

XI Juwenalia seniorów w Warszawie ze Skaldami

Od wczoraj trwają 11. JUWENALIA III WIEKU, organizowane w Warszawie przez Fundację AVE. Przez trzy dni na trzech warszawskich scenach wystąpi ponad 3,5 tysiąca seniorów z Uniwersytetów III Wieku z całej Polski.

Autor/źródło: Fundacja AVE

Na scenach Białołęckiego Ośrodka Kultury, Teatru Palladium i Klubu Hybrydy wystąpi ponad 3,5 tysiąca seniorów, którzy zaśpiewają chóralnie, zespołowo, solowo, zaprezentują sztuki teatralne, a nawet pokażą układy taneczne.

- To największy w Europie interdyscyplinarny festiwal artystyczny seniorów – mówi Bartłomiej Włodkowski, prezes Fundacji AVE i pomysłodawca imprezy. – Chcemy pokazać, że sztuka i kultura potrafią zamienić jesień życia w twórczą wiosnę i są znakomitą propozycją dla każdego, niezależnie od wieku. Po prostu warto żyć artystycznie i kulturalnie.

Z roku na rok poziom prezentacji jest coraz wyższy. Seniorskie chóry sięgają po coraz ambitniejszy repertuar, a teatry wystawiają sztuki znanych dramatopisarzy. Nie brakuje również bardzo różnorodnych układów tanecznych – od tańców ludowych poprzez pokazy z kręgu kultury żydowskiej czy cygańskiej po taniec współczesny.

- Dla wielu grup udział w Juwenaliach jest niezmiernie istotną motywacją do całorocznej pracy warsztatowej – mówi Włodkowski. – Prezentacja w Warszawie i konfrontacja z innymi grupami stanowią dla wielu grup najważniejsze wydarzenie w roku.

Jadwiga Winiarek z Płockiego UTW: - Wasze otwarcie się na potrzeby osób starszych daje nam, seniorom, chęć do życia, impuls do działania, do aktywności w rozwijanie swoich pasji; umacnia w nas wiarę, że to, czym wypełniamy swój czas, ma sens. Juwenalia to czas dzielenia się pomysłami i doświadczeniami, ale także dzielenia się dobrą energią i zarażania optymizmem; to czas radości, co w przypadku osób starszych, niestety, nie zdarza się co dzień. Niech Wasza działalność na rzecz osób starszych nigdy się nie kończy, bo my, seniorzy, bardzo Was potrzebujemy.

 

Występu oceniają aktorzy, dyrygenci, kompozytorzy, śpiewacy i choreografowie. Najlepsze prezentacje mogą liczyć na atrakcyjne nagrody – łączy budżet nagród oscyluje wokół 50 tys. złotych.

Prezentacjom scenicznym towarzyszy również konkurs literacki seniorów. Dla uczestników Juwenaliów seniora zaplanowano występy gwiazd. 24 IX o g. 20:00 wystąpią legendarni „Skaldowie”, a we wtorek 25 IX o g. 15:15 podczas gali finałowej Rudi Schubert. 

Projekt wspiera m.st. Warszawa, Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny.

XI JUWENALIA III WIEKU:

23 IX, Białołęcki Ośrodek Kultury, ul. Głębocka 66, g. 10-17

24 IX, Teatr Palladium, Klub „Hybrydy”, ul. Złota 9, g. 8-21

25 IX, Teatr Palladium, Klub „Hybrydy”, ul. Złota 9, g. 8–18

Szczegóły, kontakt: Agnieszka Włodkowska, tel. 608 178 447


Źródło: Fundacja AVE /www.fundacjaave.pl

Linki zewnętrzne:

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także