Strona główna
opoka.org.pl
2021-06-18 10:01
JR / PAP

Wzrasta zagrożenie pożarowe lasów. Miejscami podatność na zapalenie jest ekstremalna

Ze względu na falę upałów wzrasta zagrożenie pożarowe lasów w Polsce. Wilgotność ściółki w punktach pomiarowych w całym kraju spada bardzo szybko – poinformował Instytut Badawczy Leśnictwa. Są w już takie miejsca, gdzie wartość ta jest poniżej 10 proc., co oznacza ekstremalną podatność na zapalenie.

Autor/źródło: PAP

„W związku z pojawieniem się wysokich temperatur i braku opadów deszczu wilgotność ściółki w punktach pomiarowych w całym kraju bardzo szybko spada poniżej i tak już bardzo niebezpiecznej wartości 20 proc., a miejscami nawet poniżej 10 proc., czyli do poziomu oznaczającego ekstremalną podatność na zapalenie” – poinformował IBL.

Dlatego też – ze względu na prognozowaną w trzech najbliższych dniach temperaturę powietrza utrzymującą się powyżej 30 st. C – Instytut apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności i bardzo rozważne zachowanie podczas przebywania na obszarach leśnych.

„Wystąpienie ciągu najbliższych dni tzw. pogody pożarowej oznacza nie tylko bardzo wysokie ryzyko powstania pożaru, ale również jego błyskawiczne rozprzestrzenianie się” – podkreśla IBL.

Instytut przypomina przy tym, że prawie wszystkie pożary lasu powstają z nieumyślnego bądź, co gorsze, ze świadomego działania ludzi przebywających w lesie lub jego sąsiedztwie, którzy nieostrożnie, lekkomyślnie lub celowo używają ognia.

Od początku kwietnia wybuchło w Polsce prawie 1300 pożarów lasu.


Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-06-17 16:20:15
miniaturka

Spotkanie z papieżem ważniejsze niż wygrana w Giro d’Italia

Zwycięzca tegorocznego kolarskiego wyścigu Giro d’Italia Egan Bernal spotkał się z Franciszkiem podczas środowej audiencji generalnej. Podarował papieżowi rower w barwach Argentyny i różową koszulkę lidera Giro. „To najpiękniejsze doświadczenie w moim życiu” – powiedział.
2021-06-18 08:55:30
miniaturka

Niedużak: w pandemii firmy rodzinne ważne dla zachowania miejsc pracy

W pandemii firmy rodzinne odegrały ważną rolę w zachowaniu miejsc pracy – mówił w czwartek wiceminister rozwoju, pracy i technologii Marek Niedużak. Podkreślił, że nie są one zawsze nakierowane na „na zysk tu i teraz”.
2021-06-18 09:40:41
miniaturka

Polska w strefie zielonej na epidemicznej mapie swobodnego przepływu osób

Niemal cała Polska, jako jeden z niewielu krajów Europy, znalazła się w strefie zielonej na mapie Rady Europejskiej, która w związku z pandemią Covid-19 wydała zalecenia dotyczące swobodnego przepływu osób, oparte na poziomie zakażeń w poszczególnych krajach.
2021-06-18 10:16:44
miniaturka

Państwowa Komisja ds. Pedofilii alarmuje: brakuje wsparcia psychologicznego dzieci

Dzieci wykorzystane seksualnie przeważnie nie mają wsparcia psychologa, psychiatry czy seksuologa na etapie postępowań prokuratorskich. Z drugiej strony sprawcy przestępstw pedofilskich w cyberprzestrzeni nie są konsultowani seksuologicznie pod kątem ryzyka ponownego popełnienia czynów – przekazuje Państwowa Komisja ds. Pedofilii.
2021-06-18 10:25:02
miniaturka

Węgry: prawo chroniące nieletnich przed promocją homoseksualizmu

Według premiera Węgier Viktora Orbana wolność nie tylko oznacza wolność słowa, ale zawiera w sobie również prawo do obrony rodziny i wychowania dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami. Potwierdzeniem tego jest uchwalone we wtorek prawo.
2021-06-18 10:39:41
miniaturka

Katolicy w USA krytycznie o proaborcyjnych politykach: nie powinni przyjmować Komunii

Zdecydowana większość amerykańskich katolików regularnie chodzących do kościoła uważa, że politycy, którzy w swej działalności zajmują stanowiska sprzeczne z nauczaniem Kościoła, wprowadzają wśród wiernych zamęt i nie powinni przyjmować Komunii św.