Strona główna
opoka.org.pl
2020-12-04 10:27
JR / PAP

Wywieszenie baneru prezydenta i flagi LGBT na Giewoncie nie było przestępstwem

W przypadku wywieszenia baneru prezydenta Dudy oraz tęczowej flagi LGBT śledczy nie dopatrzyli się znamion czynu zabronionego, ale pokrzywdzeni złożyli zażalenia – poinformowała PAP w piątek prok. Barbara Bogdanowicz.

Autor/źródło: PAP

Jak dodała szefowa zakopiańskiej prokuratury, śledczy prowadzili postępowania w niezbędnym zakresie z artykułu 196 Kodeksu karnego, czyli w sprawie obrazy uczuć religijnych. 

Do Prokuratury Rejonowej w Zakopanem w tym roku wpłynęły trzy sprawy dotyczące wieszania banerów lub flag na krzyżu na Giewoncie. Trzecia sprawa zawieszenia baneru Strajku Kobiet na krzyżu na Giewoncie jest w toku.

Pierwsza sprawa dotycząca umieszczenia baneru wyborczego z wizerunkiem prezydenta Andrzeja Dudy zakończyła się odmową wszczęcia śledztwa wobec braku znamion czynu zabronionego. W tej sprawie wpłynęło zażalenie na decyzję prokuratora. Prokurator zwrócił się do adwokata reprezentującego pokrzywdzonego, czyli Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych w Warszawie o uzupełnienie braku formalnego. Po uzupełnieniu sprawie będzie nadany dalszy bieg.

Kolejna sprawa, dotycząca obrazy uczuć religijnych poprzez wywieszenie tęczowej flagi LGBT na krzyżu na Giewoncie została umorzona 30 listopada.

„Taka decyzja została również podjęta z uwagi na brak znamion czynu zabronionego. To postanowienie jest również nieprawomocne, ponieważ strona zawiadamiająca będzie miała prawo ewentualnie złożyć zażalenie” – poinformowała prok. Bogdanowicz.

Pokrzywdzonymi w tej sprawie są: Zakopiańskie Towarzystwo Gospodarcze spółka z o.o. oraz Stowarzyszenie Fidei Defensor z siedzibą w Szczecinie.

Trzecia sprawa wpłynęła do prokuratury z początkiem listopada i dotyczy umieszczenia na krzyżu na Giewoncie baneru z logotypem Strajku Kobiet i napisem „Przemoc domowa to nie tradycja”. Zawiadomienie złożyli prezes zakopiańskiego oddziału Związku Podhalan Marcin Zubek oraz proboszcz parafii Najświętszej Rodziny w Zakopanem ks. Bogusław Filipiak.

„To postępowanie jest w toku również w kierunku obrazy uczuć religijnych. W tej sprawie prokurator nie podjął jeszcze żadnej decyzji” – poinformowała szefowa zakopiańskiej prokuratury.

Krzyż na Giewoncie postawili górale z Zakopanego w 1901 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza, ks. Kazimierza Kaszelewskiego. Krzyż ma 17,5 m wysokości, z czego 2,5 m jest pod skałami. Konstrukcja jest wpisana do rejestru zabytków, a wieszanie na niej jakichkolwiek przedmiotów, pisanie czy rycie napisów jest zabronione.


Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl >>

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-12-04 10:00:51
miniaturka

Zadziwia mnie hojność i oddanie osób pomagających Kościołowi na Wschodzie

Od lat zadziwiam się oddaniem i hojnością wielu kapłanów, sióstr i braci zakonnych, a także osób świeckich, pomagających Kościołowi na Wschodzie – powiedział w rozmowie z KAI ks. Leszek Kryża TChr, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.
2020-12-04 10:02:51
miniaturka

Rekolekcje z bibliodramą 8-10 stycznia 2021 w polskim Loretto

Przyjść do Pana Jezusa i wrócić do życia z radością światła zbawienia - to weekendowe rekolekcje z bibliodramą drogą Trzech Mędrców w Loretto.
2020-12-04 10:17:02
miniaturka

Sesja dla małżeństw W bogactwie swych uczuć i emocji zrozumieć współmałżonka

Sesja warsztatowo-rekolekcyjna dla małżeństw w Loretto 29-31 stycznia 2021, 60 km od Warszawy
2020-12-04 10:52:34
miniaturka

Dwóch Mikołajów. Który wygra?

Uśmiechnięty krasnal z zaokrąglonym brzuszkiem, białą brodą i reniferami u boku, popijający znany napój, zrobił już sporą karierę na świecie. Czy jest jeszcze sens, aby święty biskup z nim walczył? Nawet jeśli świat promuje tego pierwszego, nie można zapominać o tym, który kiedyś naprawdę żył i roznosił po tym świecie dobro i miłość.
2020-12-04 11:03:04
miniaturka

Zarzuty względem kard. Becciu to więcej niż „prasowe sensacje”

Dwa miesiące po odwołaniu z funkcji prefekta Kongregacji ds. Świętych, wiele zarzutów wobec kard. Becciu pozostaje nadal niewyjaśnionych. Co wiemy w tym momencie o sprawie wpływowego watykańskiego urzędnika?
2020-12-04 11:17:34
miniaturka

Niedzielna Msza św. to najważniejsze spotkanie w tygodniu. Warto się na nie przygotować!

Dostępny jest drugi tom książki „Jutro Niedziela” wydany na rok B. Jest to okazja do wnikliwego przeczytania niemal całej Ewangelii Marka, najstarszej istniejącej Ewangelii, opartej według Tradycji na świadectwie Piotra i adresowanej do wspólnoty chrześcijańskiej w Rzymie.