Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-07-25 14:17
S. Zielińska / KAI

Wyruszyła najdłuższa polska pielgrzymka na Jasną Górę

W ciągu 19 dni przejdą 640 km – o świcie wyruszyła z Helu najdłuższa polska pielgrzymka na Jasną Górę. Uczestnicy 37. Kaszubskiej Pieszej Pielgrzymki dotrą do celu 12 sierpnia.

Autor/źródło: ks. Łukasz Żuk, licencja: CC BY

Każdego dnia około 200. osobowa grupa pątników będzie pokonywać średnio 35 km.

Na Jasna Górę zmierza kilka rodzin, młodzież, osoby w średnim wieku i starsi. "Idzie kilka rodzin z bardzo małymi dziećmi, które przemierzają szlak w wózkach" - mówi KAI ks. Robert Jahns, dyrektor pielgrzymki. Najmłodsza pątniczka, Julia, liczy niespełna rok, zaś najstarszy pielgrzym skończył 76 lat.

W tym roku pątnikom towarzyszy hasło „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. W codziennym programie będzie jutrznia, Msza Święta, modlitwa, konferencje w drodze oraz nocne czuwanie podczas apelu jasnogórskiego wraz z goszczącymi rodzinami. Poranna Szkołę Modlitwy poprowadzi były wieloletni dyrektor kaszubskiej Pielgrzymki ks. Jan Perszon, który codziennie będzie rozważał hymn "Magnificat".

"Udział w Kaszubskiej Pielgrzymce stanowił dla mnie wyzwanie, ze względu na jej długość - powiedział KAI Mariusz z Olsztyna. - Wzajemna pomoc uczestników, spotkania z mieszkańcami oraz wielokulturowość jaka występuje w Polsce to elementy, które zostaną w mojej pamięci na długie lata" - dodaje.

Kaszubską pielgrzymkę wyróżnia nie tylko to, że jest najdłuższą w Polsce, ale również to, że kultywuje kaszubskie tradycje i dba, aby na flagach czy koszulkach znalazły się motywy z kaszubskim haftem. - Dzięki pielgrzymce nauczyłem się zwrotów w nowym języku oraz hymnu "Kaszebsko Królewo", który w podziękowaniu za gościnę śpiewałem przyjmującym nas gospodarzom – mówi Mariusz.

Ks. Jahns ujawnił KAI, że za trzy lata, na 40. rocznicę Kaszubskiej Pieszej Pielgrzymki pątnicy odbędą dodatkowo pielgrzymkę z Rzymu do Santiago de Compostela.

Piesza Pielgrzymka Kaszubska po raz pierwszy wyruszyła ze w 1982 r. Pomysłodawcą pielgrzymki był śp. ks. Zygmunt Trella. Chcąc uczcić 600-lecie obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, kapłan postanowił zebrać grupę pątników i przejść wraz z nimi ponad 600 km na Jasną Górę.

W szczególnych okolicznościach pielgrzymi wydłużali trasę. Stało się tak np. z okazji 25–lecia swojego istnienia, gdy kaszubska pielgrzymka przedłużyła trasę aż do krzyża na Giewoncie, natomiast na 35–lecie – do Krakowa, aby uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży i spotkaniu z papieżem.

nak / Warszawa


Podziel się tym materiałem z innymi: