Strona główna
opoka.org.pl
2021-06-02 14:51
AC / PAP

Wykonano 20,5 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest 7,3 mln osób

W Polsce wykonano dotąd 20 536 042 szczepień przeciw COVID-19 – podano w środę na rządowych stronach. W pełni zaszczepione, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca, a także jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, są 7 300 303 osoby.

Autor/źródło: PAP

Łącznie do Polski dostarczono dotąd 23 613 160 dawek.

Od 27 grudnia ub. r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 19 047 dawki. Zgłoszono 9942 niepożądane odczyny poszczepienne.

Polscy pacjenci otrzymują cztery szczepionki przeciw COVID-19. Szczepionki firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe, zaś preparat opracowany przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson, wymaga podania jednej dawki.

Szczepionka Vaxzevria AstraZeneca podawana jest w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu od 35 dni między dawkami(nie dłużej niż do 84 dnia), a szczepionki mRNA Comirnaty od Pfizera i COVID-19 Vaccine Moderna - w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu od 35 dni (nie dłużej niż 42 dni).

Osoby, które przebyły chorobę wywołaną zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, mogą być zaszczepione przeciwko COVID-19 w terminie nie wcześniejszym niż 30 dni od dnia uzyskania pozytywnego testu.

Od 7 czerwca rozpocznie się szczepienie dzieci w wieku od 12 do 15 lat przeciwko COVID-19. Teraz w Polsce na szczepienia mogą zapisywać się osoby, które ukończyły 16 lat.

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ mhr/ PAP

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-06-02 13:35:01
miniaturka

Boże Ciało to więcej niż procesja. To tajemnica Boga pośród nas

Choć obowiązują ograniczenia uniemożliwiające organizację tak wielkich procesji jak w poprzednich latach, nie powinno to w żaden sposób osłabić naszego przeżywania Bożego Ciała. Niech trudności jeszcze bardziej skłonią nas do wchodzenia w tajemnicę Boga, który pragnie być blisko nas
2021-06-02 13:38:10
miniaturka

11 czerwca rusza konkurs #FakeHunter Challenge/Gospodarka

11 czerwca rusza kolejna edycja konkursu #FakeHunter Challenge. Tym razem uczestnicy będą wyłapywać w sieci i zgłaszać fake newsy dotyczące telekomunikacji oraz energetyki. W rywalizacji może wziąć udział każdy, kto się zarejestruje. Konkurs potrwa do 13 czerwca.
2021-06-02 13:43:37
miniaturka

Swoje miejsce w kosmosie

„Kosmos jest dla wszystkich” – przekonuje Anna Chrobry, fizyczka pracująca w niemieckiej kosmicznej dolinie krzemowej. Jak jednak znaleźć swoją ścieżkę do branży kosmicznej? Jak rozwijać swój biznes, gdzie szukać wsparcia i kim się inspirować?
2021-06-02 14:29:15
miniaturka

Otoczmy modlitwą rodziców oczekujących chorego dziecka

Centralna Diakonia Życia Ruchu Światło-Życie zachęca do modlitwy za rodziców oczekujących dziecka z wadą letalną. „Polecajmy ich szczególnie Najświętszemu Sercu Jezusa i Maryi ufając, że znajdą w nich siłę, odwagę do przyjęcia dziecka oraz pokój” – apelują organizatorzy sztafety modlitewnej.
2021-06-02 15:48:42
miniaturka

Wiara zmienia perspektywę – jak fotograf został zakonnikiem

Elvir Tabaković był znanym i nagradzanym fotografem. Podróżował po całym świecie. Dziś należy do zakonu kanoników regularnych. „Nie przejmuj się tak bardzo, co myślą inni ludzie, bo oni nie mogą cię zbawić. Tylko Bóg może cię zbawić” – mówi.
2021-06-02 16:18:52
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Uroczystość Bożego Ciała można nazwać świętem obecności. Tej niezwykłej obecności Boga-Człowieka pod postaciami chleba i wina. Chodzi o obecność osobową, a nie rzeczową. W języku biblijnym wyrażenie „ciało i krew” oznaczają całą osobę.