Strona główna
opoka.org.pl
2021-05-17 15:50
mk / Teologia Polityczna

Wykłady Janopawłowe: prof. Remi Brague o znaczeniu sztuki w chrześcijaństwie

Najbliższy wykład w ramach cyklu „JP2 Lectures” będzie zatytułowany „Znaczenie sztuki w chrześcijaństwie we współczesnym świecie”. Poprowadzi go prof. Remi Brague. Wykład odbędzie się we wtorek 18 maja i będzie go można śledzić online. Początek transmisji o godz. 15.

Autor/źródło: Teologia Polityczna

Czy da się odnaleźć we współczesnym pojmowaniu sztuki echa pierwotnego aktu stworzenia człowieka przez Boga – pierwszego artystę? Czy archetyp dzieła stworzenia jest jeszcze żywy w naszym myśleniu o pięknie? Jak kształtowała się sztuka chrześcijańska i co oznaczało dla niej nadejście późnej nowoczesności? Gdzie leży granica między estetycznym podziwem a idolatrią? Między innymi na te pytania poszuka odpowiedzi podczas najbliższego wykładu z serii JP2 Lectures prof. Remi Brague.

Wykład odbędzie się we wtorek, 18 maja o godzinie 15. Link do transmisji poniżej.

***

Comiesięczne Wykłady Janopawłowe („JP2 Lectures”) znanych intelektualistów to propozycja Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II dla studentów Papieskiego Uniwersytetu Św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie na rozpoczynający się rok akademicki 2020/2021. Wszystkie wykłady będą dostępne w sieci w polskiej i angielskiej wersji językowej.

NADCHODZĄCE WYKŁADY (w ramach cyklu „JP2 Lectures”)

  • Prof. Renato Cristin (University of Trieste) – Formal Europe and vital Europe. Tradition as the ground of the identity (20.05.2021)
  • Prof. Dariusz Gawin (Polish Academy of Sciences) – Phenomenon of Solidarity (10.06.2021)

Linki zewnętrzne:

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-05-17 13:30:15
miniaturka

Pierwsza Komunia Święta w Brazylii

W tym roku Pierwsza Komunia Święta dzieci w Cruz Machado (Stan Parana) przypadła na czas wielkanocny. Rozpoczęła się w trzech małych grupach na Matriz (Parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Cruz Machado - główna siedziba) począwszy od Niedzieli Miłosierdzia i potrwa na kaplicach w interiorze do Niedzieli Zesłania Ducha Świetego. Do sakramentów Pokuty i Eucharystii przygotowywało się 65 dzieci.
2021-05-17 14:32:34
miniaturka

Uczymy się na nowo lepiej żyć, jesteśmy mądrzejsi po przejściach

„Problemem moralnym jest zaprzeczenie faktu istnienia groźnego koronawirusa i śmiertelnej choroby ciężkiego ostrego zespołu niewydolności oddechowej i jego powikłań” – mówił podczas sympozjum Franciszkańskiego Towarzystwa Naukowego o. dr hab. Jerzy Brusiło.
2021-05-17 15:25:51
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Znamy Boga (każdy ileś tam lat katechezy przeszedł), ale czy Go kochamy całym sercem, duszą, umysłem? Jezus, Boży Syn, podnosił często oczy ku niebu. A ja? Czy spojrzałem już dzisiaj w niebo?
2021-05-17 15:58:58
miniaturka

Szczepienia przeciw COVID-19 wśród nastolatków. Mniejsze zainteresowanie?

„Zainteresowanie szczepieniami przeciw COVID-19 wśród nastolatków w wieku 16 i 17 lat jest wyraźnie mniejsze. Zarejestrowało się ich ponad 40 tys.” – zaznaczył w poniedziałek podczas konferencji prasowej szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.
2021-05-18 08:41:50
miniaturka

Prowincjał chińskich jezuitów nowym biskupem Hongkongu

Katolicka diecezja Hongkongu znów ma biskupa. Papież mianował nim przełożonego chińskiej prowincji jezuitów ks. Stephena Chow Sau-yan. Diecezja ta pozostawała nieobsadzona od ponad dwóch lat, czyli od śmierci poprzedniego biskupa Michaela Yeunga Ming-cheunga w styczniu 2019 r.
2021-05-18 08:53:21
miniaturka

Skandal w klinice aplikującej ideologię genderową dzieciom

Przez Wielką Brytanią przetacza się skandal wywołany niegodnymi praktykami stosowanymi w jedynej klinice w tym kraju, prowadzonej przez Fundację Tavistock & Portman, specjalizującej się w leczeniu dzieci z zaburzeniami tożsamości płciowej.