Strona główna
opoka.org.pl
2019-06-27 11:30
Anna Bajon / Archidiecezja łódzka

Wykład Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia w WSD

Arcybiskup Grzegorz Ryś wygłosił w niedzielny poranek wykład, który był skierowany do uczestników Seminarium: Wspólne Dziedzictw Chrześcijańsko-Żydowskie.

Spotkanie miało miejsce w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi. Uczestnicy Seminarium spotkali się już w piątek w murach Łódzkiego Seminarium Duchownego. Podczas swojego wykładu Metropolita Łódzki zwrócił uwagę na stereotypy o Żydach, a także wskazywał na przyczyny powstawania tych stereotypów.

„Papieże zabraniali oskarżania o mord rytualny od wieku XIII, a niektórzy kilkukrotnie publikowali tekst w którym zbaraniali pod groźbą ekskomuniki, oskarżania Żydów o mord rytualny. W Kościele nie ma sporu jakie jest nauczanie w tej kwestii. Można by się spierać czy reakcja nie była za późna, czy nie powinna nastąpić wcześniej, ale nie ma sporu jakie było nauczanie Papieży. Natomiast nauczanie papieskie to jedno, a drugie to jest to, co jest poziomem sztuki, nauczania w kazaniach, co wisi na ścianach w kościołach, a także  to co ludzie mówią do siebie. To jest to co tworzy świadomość”- mówił Ksiądz Arcybiskup.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-06-27 10:40:05
miniaturka

Ks. Marek Lis: człowiek w centrum komunikacji

W Rzymie dobiegło końca spotkanie europejskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Komunikacji Społecznej SIGNIS. Podjęło ono w wymiarze globalnym dialog ze światem mediów oraz zajmowało się promocją chrześcijańskiej wizji komunikacji społecznej.
2019-06-27 11:23:04
miniaturka

Kard. Tagle o wychowaniu seksualnym

Zdaniem metropolity Manilii na Filipinach seksualność i seks są tematami, które rodzice najlepiej wyjaśniają swoim dzieciom. Im należy oddać pierwszeństwo.
2019-06-27 11:27:23
miniaturka

Ks. Manuel Barrios Prieto nowym sekretarzem generalnym COMECE

Ks. Manuel Barrios Prieto został wybrany na nowego sekretarza generalnego Komisji Episkopatów Unii Europejskiej COMECE. 1 września zastąpi na tym urzędzie dominikanina o. Oliviera Poquillona. Jego kadencja wg. nowych statutów organizacji potrwa cztery lata.
2019-06-27 12:25:14
miniaturka

Benedykt XVI: jedność Kościoła była zawsze silniejsza niż wewnętrzne walki i wojny

Jest tylko jeden papież i nazywa się Franciszek - potwierdził to Benedykt XVI w wywiadzie dla cotygodniowego dodatku włoskiej gazety „Corriere della Sera”.
2019-06-27 13:23:51
miniaturka

Msza Św. w Mieszkaniach Wspieranych

Msza Św., wspólna agapa, rozmowy o Bogu, wsparcie w poszukiwaniu pracy - to nowe inicjatywy w Mieszkaniach Wspieranych prowadzonych przez Caritas Diecezji Siedleckiej.
2019-06-27 14:04:28
miniaturka

Siostry szarytki szkolą się z ochrony danych osobowych

Kościelny Inspektor Ochrony Danych przeprowadził w Warszawie szkolenie z ochrony danych osobowych dla sióstr szarytek.