Strona główna
opoka.org.pl
2020-10-11 18:40
AC / mir / KAI

Wyjątkowy dar na Dzień Papieski z Jasnej Góry

Szczególnym „darem na Dzień Papieski z Jasnej Góry” nazwał wydane w formie audiobooka wszystkie encykliki św. Jana Pawła II paulin o. Mariusz Tabulski, jeden z inicjatorów tego dzieła.

Autor/źródło: Pixabay.com, CC0

Wyjątkowa edycja nauczania papieskiego powstała jako wotum na stulecie urodzin św. Jana Pawła II dzięki staraniom m.in. Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego oraz wsparciu Poczty Polskiej. Wydawcami są: RajMedia, Paulinianum, Wejdźmy na Szczyt i Rafael. Inicjatywa zrodziła się na Jasnej Górze dwa lata temu.

Nowe wydawnictwo to łącznie 47 godzin nagrań. Poszczególne encykliki czytają m.in. aktorzy Jerzy Zelnik, Andrzej Mastalerz, Jerzy Kowalski, Marcin Kwaśny oraz dziennikarz, a także jeden z inicjatorów dzieła, Rafał Porzeziński. – To nie są proste teksty, ale wszystkie były podawane z wielką miłością i takim przekonaniem, że to jest do mnie pisane. To nie są listy rzucone pobożnym biskupom czy takiej lub innej wspólnocie, tylko, że to właśnie dla mnie Ojciec Święty zadał sobie trud, by to napisać. I tak to jest właśnie czytane – opowiadał Porzeziński.

Uzupełnieniem nagrań jest książeczka autorstwa dominikanina o. Macieja Zięby zawierająca objaśnienie każdej z encyklik.

Jak zauważył paulin o. Zbigniew Ptak z wydawnictwa Inicjatywa Ewangelizacyjna „Wejdźmy na Szczyt”, taka forma wydania wszystkich encyklik św. Jana Pawła II jest nie tylko odpowiedzią na zabieganie współczesnego człowieka, ale też potężną skarbnicą odpowiedzi na ważne pytania nurtujące współczesnych katolików. Także znawca katolickiej nauki społecznej i nauczania Jana Pawła II o. Maciej Zięba zwrócił uwagę na niezwykłą aktualność encyklik. – Dzisiaj przecież dużo się mówi o wojnie kultur, problemach z gender, LGBT, kulturze singli, dyktaturze relatywizmu i tak dalej i tak dalej. Tak naprawdę w tych encyklikach znajdziemy mądrą, twórczą odpowiedź na wszystkie te wyzwania. To jest to, ze te encykliki się nie starzeją – zauważył dominikanin.

Inicjatywa powstała w 2018 r. na Jasnej Górze w grupie przyjaciół skupionych przy o. Mariuszu Tabulskim, ówczesnym dyrektorze Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego. Jak opowiada Rafał Porzeziński pomysł nagrania encyklik pojawił się już 12 lat temu - Pierwsze nagranie, jakie dokonaliśmy, rzeczywiście miało miejsce 12 lat temu. Czyli rodziło się to w wielkich bólach – opowiada dziennikarz i wydawca.

Pierwszą osobą, która wówczas nagrała encyklikę, był Jerzy Zelnik. - I długo ta encyklika pozostawała jako memento. Nie było możliwości, żeby usłyszeć głos Jana Pawła II, który nam opowiada swoje encykliki, dlatego dobór aktorów, którzy znaleźli się na wydanej teraz płycie, był ważny. Każde z tych nazwisk to są ludzie, którzy nie tylko Jana Pawła II kojarzą z kremówek, ale też mają żywą relację z Kościołem” – wyjaśnił Porzeziński.

-  Jan Paweł II mówił do każdego i trafiał do każdego poprzez serce, ponieważ encykliki to są takie drogowskazy, które trafiają do serca.Trafiał do ludzi wykształconych i do tych mniej wykształconych poprzez to, że właśnie sercem trzeba czytać te encykliki. Inaczej się nie da - zauważył Wiesław Włodek, wiceprezes Zarządu Poczty Polskiej, mecenasa dzieła.

Premiera wydania „Encyklik św. Jana Pawła” w wersji audio odbyła się na Jasnej Górze 8 października, a dziś prezentacja odbyła się w krakowskiej bazylice św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika, czyli „u paulinów na Skałce”.

mir / Częstochowa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-10-11 16:59:06
miniaturka

Papież: Ewangelia nie jest zarezerwowana dla nielicznych

W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Franciszek nawiązał do dzisiejszej Ewangelii przedstawiającej opis uczty weselnej, w której Jezus nakreśla Boży plan wobec ludzkości.
2020-10-11 17:32:17
miniaturka

W najbliższy czwartek rozpoczyna się VI Kongres Kultury Chrześcijańskiej

Od najbliższego czwartku do niedzieli odbywać się będzie w Lublinie VI Kongres Kultury Chrześcijańskiej, w którym weźmie udział m.in. kard. Kurt Koch, który wygłosi wykład inauguracyjny oraz będzie uczestnikiem ekumenicznego panelu wraz z bpem Serafinem Amielczenkowem, bpem Janem Cieślarem i bpem Andrzejem Czają.
2020-10-11 18:19:51
miniaturka

Bł. Carlo Acutis po śmierci dał znak, że kocha zwierzęta jak św. Franciszek z Asyżu

Matka beatyfikowanego 10 października w Asyżu Carla Acutisa ujawniła w rozmowie z francuską agencją prasową AFP, że wkrótce po śmierci swego syna dowiedziała się od swej siostry, iż trzymał on w rękach jej psa, którego nigdy wcześniej nie widział.
2020-10-11 20:30:09
miniaturka

Jubileuszowy Dzień papieski w Licheniu

Pod hasłem „Totus Tuus” 11 października odbywał 20. Dzień Papieski. Hasło to miało zwrócić szczególną uwagę na maryjny wymiar duchowości Jana Pawła II. W obchody upamiętniające pontyfikat naszego rodaka włączyło się również Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.
2020-10-11 20:49:13
miniaturka

Ty również powiedz: Totus Tuus!

Czy po 15 latach od śmierci Jana Pawła II jesteśmy tak samo entuzjastyczni w przyjmowaniu zaproszenia na Eucharystię, jak za jego życia?
2020-10-11 21:18:58
miniaturka

Papież: Carlo Acutis w najsłabszych widział oblicze Chrystusa

W pozdrowieniach po modlitwie Anioł Pański Papież nawiązał do wczorajszej beatyfikacji Carla Acutisa, piętnastolatka, rozmiłowanego w Eucharystii. Zwrócił uwagę, że ten młody Włoch był wrażliwy na znaki czasu, szczególnie w najsłabszych widział oblicze Chrystusa.