Strona główna
opoka.org.pl
2019-11-13 13:59
AC / BP Archidiecezji Warszawskiej

Wydobyte z pamięci. Prezentacja rezultatów prac inwentarzowych na Starych Powązkach

14 listopada zostaną zaprezentowane rezultaty prac inwentarzowych prowadzonych na terenie największej zabytkowej nekropolii w Warszawie przez Archidiecezję Warszawską wraz ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków.

Podczas sesji pt. "Wydobyte z pamięci", która rozpocznie się o godz. 10.30 w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej zostanie też zaprezentowana interaktywna mapa Warszawy i wyszukiwarka zabytkowych nagrobków.


Sesja będzie miała charakter podsumowujący prace inwentarzowe na Starych Powązkach. Celem tych działań było stworzenie elektronicznej bazy danych o stanie zachowania wszystkich nagrobków znajdujących się na terenie tej zabytkowej nekropolii.

Zebrane, uzupełnione bibliografią i systemowo uporządkowane informacje dopełnione materiałem zdjęciowym oraz pełną treścią oryginalnych inskrypcji i sygnatur autorów poszczególnych pomników, jak również informacją o rodzajach materiałów użytych do ich wykonania, przeniesione zostały do systemu komputerowego. Dzięki wyszukiwarce możliwe jest już odnalezienie poszukiwanego nagrobka oraz ustalenie miejsca jego położenia na obszarze 44 hektarów zabytkowej nekropolii.

Prace nad projektem trwały około siedmiu lat. Najważniejsze zabytki zostały dokładnie udokumentowane a w wersji elektronicznej rezultaty prac będą dostępne dla wszystkich zainteresowanych zapowiada ks. Sławomir Nowakowski z Kurii Metropolitalnej Warszawskiej.  Podkreśla też, że w tym projekcie chodziło również o to, by na nowo odkryć i pokazać zabytkową wartość nagrobków Starych Powązek. Dzięki wyszukiwarce będzie można odnaleźć konkretny grób i jego lokalizację na Powązkach - dodaje.


PROGRAM
10.30 - Uroczyste otwarcie sesji i powitanie uczestników
10.45 - Inwentaryzacja pomników nagrobnych na terenie Cmentarza Powązkowskiego, cel projektu i metody jego realizacji  - Agnieszka Kasprzak, Aneta Łukasiewcz, Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków
11.15 - Rozpoznanie i problematyka ochrony substancji historycznej na terenie cmentarza - Maciej Rymkiewicz, Narodowy Instytut Dziedzictwa
12.05 - Karty ewidencyjne pomników nagrobnych w zbiorach Narodowego Instytutu Dziedzictwa - Ligia Kwiatkowska, Narodowy Instytut Dziedzictwa
12.15 - przerwa kawowa
12.30 - Konserwacja i restauracja pomników nagrobnych na przykładzie prac prowadzonych przy nagrobku Eleonory Orgelbrand - Tomasz Rogala, Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami im. J. Waldorffa
12.50 - Zabytkowy nagrobek na interaktywnej mapie Warszawy - Jacek Majchrowski, Biuro Geodezji i Katastru, Urząd m.st. Warszawy

źródło: ks. Przemysław Śliwiński, Biuro Prasowe Archidiecezji Warszawskiej

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-11-13 12:44:50
miniaturka
play

Abp Polak: Musimy spotykać się z osobami skrzywdzonymi

Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak był gościem Andrzeja Gajcego w programie „Onet Opinie” w sobotę 9 listopada br.
2019-11-13 12:51:31
miniaturka

18 listopada – obrady biskupów na Jasnej Górze

Fundacja Świętego Józefa, przygotowanie do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz obchody 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II będą głównymi tematami 385. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.
2019-11-13 13:26:08
miniaturka

Częstochowa: trwają XXII Mistrzostwa WSD w Tenisie Stołowym

Klerycy z 18 wyższych seminariów duchownych rywalizują w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie o indywidualne i drużynowe mistrzostwo Polski w tenisie stołowym.
2019-11-13 14:36:21
miniaturka

Katowice: miasto przekaże 3 mln na stworzenie Panteonu Górnośląskiego

Katowice wesprą znacznie powstanie Panteonu Górnośląskiego. Przekażą w sumie 3 mln zł na ten cel - tak zdecydowali radni miejscy. Placówka ma powstać do 2022 r. w podziemiach katedry Chrystusa Króla w Katowicach i upamiętnić osoby ważne dla regionu.
2019-11-13 15:06:06
miniaturka
play

Lekarz z filmu NIEPLANOWANE naprawdę jest lekarzem i naprawdę dokonywał aborcji [WIDEO]

Wypowiedź Anthon'ego Levatino- lekarza ginekologa (byłego abortera), który w filmie "Nieplanowane" gra lekarza pracującego w Planned Parenthood.
2019-11-13 15:34:34
miniaturka

Kraków: ubierz choinkę dla Jana Pawła II

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie organizują konkurs „Ubierzmy choinkę dla Jana Pawła II”.