Strona główna
opoka.org.pl
2018-10-24 14:16
S. Zielińska / KAI

Wydawnictwo Papieskich Dzieł Misyjnych "Missio-Polonia" działa już od 25-lat

Przez ćwierć wieku wydawnictwo "Missio-Polonia" opublikowało ponad 26 mln materiałów formacyjnych i liturgicznych oraz czasopism. Jubileuszowej Mszy św. wydawnictwa przewodniczył bp Jan Piotrowski.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, BP KEP, licencja: CC BY-SA

Wydawnictwo Papieskich Dzieł Misyjnych "Missio-Polonia" obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia działalności. Z tej okazji Mszy św. w kaplicy Domu Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza w Warszawie przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w latach 2000-2010. Przez ćwierć wieku wydawnictwo opublikowało ponad 26 mln materiałów formacyjnych i liturgicznych oraz czasopism.

W homilii bp Piotrowski przypomniał historię powstania Wydawnictwa "Missio-Polonia". Jednym z bezpośrednich impulsów do jego utworzenia było papieskie nauczanie. "Papież misjonarz" - jak św. Jana Pawła II nazwał kaznodzieja - w encyklice "Redemptoris missio" wskazał nowe formy i narzędzia animacji misyjnej, w tym na działalność dziennikarską i wydawniczą.

Wydawnictwo "Missio-Polonia" zostało powołane 24 sierpnia 1993 r. Jego pierwszym dyrektorem był ks. Jan Wnęk, który pełnił tę funkcję do sierpnia 1998 r. Po nim stanowisko to objął ks. Antoni Mulka (do sierpnia 2002 r.), a następnie Andrzej Lendzion.

Za sprawą ich pracy prasa misyjna, liczne publikacje okolicznościowe związane z rokiem liturgicznym i wydarzeniami misyjnymi zaczęły docierać do wszystkich diecezji w Polsce, do parafii, szkół, bibliotek - mówił bp Piotrowski. - Tym samym niejako powiększył się świat animatorów misyjnych: cichych, bezpretensjonalnych, ale owocnych, bo docierających do polskich domów - dodał.

Publikacje Wydawnictwa budziły w tych miejscach zainteresowanie dzieci i młodzieży, ale także polskich misjonarzy pracujących w blisko 100 krajach świata oraz środowisk nowej ewangelizacji, zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie.

"Dobrze, że ewangeliczny i misyjny duch towarzyszy tej jubileuszowej instytucji" - stwierdził bp Piotrowski. Jego zdaniem jednak wciąż "niezmierzone są horyzonty misji, jak uczył Jan Paweł II". - Nadal aktualne jest przesłanie św. Pawła Apostoła, że prawda objawiona przez ducha zobowiązuje nas, ochrzczonych, do głoszenia Dobrej Nowiny o Jezusie Chrystusie - dodał.

Wydawnictwo "Missio-Polonia" służy animacji misyjnej prowadzonej przez Papieskie Dzieła Misyjne. Zachęca diecezje, zakony i zgromadzenia – poprzez dyrektorów diecezjalnych, promotorów i referentki – do otwartości na misyjne propozycje wydawnicze.

Przez 25 lat swojej działalności wydało 6 007 300 egzemplarzy czasopism, 18 132 750 folderów i materiałów informacyjnych, 2 491 278 książek oraz materiałów formacyjnych i liturgicznych, w sumie 26 631 328 egzemplarzy materiałów.

lk / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2018-10-24 13:19:01
miniaturka

Abp Wojda o Dniu Solidarności z Kościołem Prześladowanym

Tragiczna sytuacja, w jakiej znajdują się katolicy w Pakistanie, motywuje prośbę o pamięć w naszych modlitwach oraz, o ile to możliwe, o wsparcie materialne – napisał abp Tadeusz Wojda w specjalnym komunikacie.
2018-10-24 13:55:12
miniaturka

Poznaj prawdę o stygmatach współczesności

Stygmatyzacja społeczna sprawia, że spychamy na margines życia tych, którzy potrzebują naszej pomocy - mówi dyrektor Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, organizującego konferencję poświęconą temu problemowi.
2018-10-24 14:23:02
miniaturka

Wyniki konkursów Młodzi dla Środowiska

Konkursy ekologiczne Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w ramach projektu "Młodzi dla Środowiska" rozstrzygnięte!
2018-10-24 14:54:07
miniaturka

Abp Gądecki podsumowuje przedpołudniową sesję kolejnego dnia synodu

Wybory do Rady Sekretariatu, poprawki do dokumentu końcowego i towarzyszenie młodym w kluczu teologicznym to główne tematy przedpołudniowej sesji synodalnej z 24 października.
2018-10-24 15:27:08
miniaturka

XXIV Wieczór Teologiczny w Katowicach: Szlakiem śląskich kapliczek

Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych pogłębieniem wiedzy religijnej na XXIV Wieczór teologiczny, który odbędzie się 8 listopada w Katowicach.
2018-10-24 15:54:44
miniaturka

Życie utkane z wierności. Co mówi Papież o szóstym przykazaniu?

Wierność jest cechą wolnej, dojrzałej, odpowiedzialnej relacji międzyludzkiej. Jest ona stylem życia. Sprawia, że miłość jest trwała i bez zastrzeżeń – powiedział Ojciec Święty podczas środowej katechezy.