Strona główna
opoka.org.pl
2017-12-01 16:01
S. Zielińska / KAI

Wydano nieznane przemówienia i nagrania abp. Karola Wojtyły

Nieznane przemówienia abp. Karola Wojtyły o Bożym Narodzeniu, kulturze, tradycji i wyzwaniach dla młodego pokolenia znalazły się w książce pt. „Karol Wojtyła. Noc Wigilijna”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Biały Kruk.

Autor/źródło: Joanna Adamik, Katarzyna Katarzyńska | Archidiecezja Krakowska

Prezentacja publikacji i płyty zawierającej nagrania odbyła się dziś w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich.

Publikacja zawiera 20 nieznanych dotychczas tekstów oraz nagrań, które dołączone są do książki w formie płyty. Nagrania pochodzą z lat 70. ub. wieku a zarejestrowane zostały m. in. podczas spotkań Karola Wojtyły z członkami Wspólnoty Akademickiej Jezuitów w Krakowie. Przyszły papież opowiada na nich o polskiej kulturze i tradycji wyrosłych na gruncie chrześcijaństwa, szczególnie o polskim Bożym Narodzeniu. Snuje też rozważania na temat młodzieży, narodu, wolności, przejawiając troskę o Ojczyznę.

- Publikacja jest okazją do kolejnej weryfikacji, kolejnego sprawdzania naszej polskiej duszy, naszego przywiązania do najbardziej głębokich treści głoszonych przez chrześcijaństwo od ponad dwóch tysięcy lat – mówił w trakcie spotkania abp Marek Jędraszewski.

Z kolei kard. Stanisław Dziwisz, który był sekretarzem metropolity krakowskiego dziękował byłym członkom Wspólnoty Akademickiej Jezuitów za to, że zachowali nagrania. - Byłem na tych spotkaniach razem z abp. Karolem Wojtyłą zwłaszcza z okazji świąt Bożego Narodzenia. Ojciec Święty bardzo przeżywał święta Bożego Narodzenia, przygotowywał się do nich przez Adwent i był bardzo zdyscyplinowany – wspominał sekretarz przyszłego papieża. - Po wieczerzy wigilijnej zawsze kogoś zapraszał. Zwłaszcza zależało mu na tym, aby był ktoś kto nie ma możliwości spożycia wieczerzy – podkreślił. 

Krakowski arcybiskup senior zwracał uwagę na to, że Karol Wojtyła w okresie świąt codziennie śpiewał kolędy, nawet jeśli wracał zmęczony z posługi duszpasterskiej. - Zawsze mawiał, że w kolędach jest ogromna treść, on się modlił kolędami. To wyniósł stąd, z Krakowa. Jemu bardzo zależało, aby zachować piękno tradycji i piękno kolęd polskich – wyznał kardynał.

Prezes wydawnictwa Biały Kruk Leszek Sosnowski poinformował, że dzięki obecnej technice z amatorskich nagrań udało się odtworzyć około 60 minut nagrań. - Książka z jednej strony jest naszym głębokim wspomnieniem i wzruszeniem, a z drugiej jest też wielką mądrością i czymś co na przyszłość jest nam niezwykle potrzebne – powiedział wydawca.

Książka „Karol Wojtyła. Noc Wigilijna” wzbogacona została unikatowymi zdjęciami sprzed pól wieku wykonanymi przez fotografa papieskiego Adama Bujaka. 

led / Kraków

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-12-01 14:49:34
miniaturka

Abp Jędraszewski: Kościół w Europie jest znakiem nadziei

O niełatwej posłudze Apostołów, niejednokrotnie kończącej się męczeństwem oraz o tym, że Chrystusowy krzyż jest drogą do zbawienia, mówił abp Marek Jędraszewski 30 listopada w klasztorze sióstr Klarysek w Krakowie.
2017-12-01 15:15:28
miniaturka

Msza ze święceniami kapłańskimi w Dhace

W pierwszej części homilii Papież wygłosił przewidziane na tę uroczystość w liturgii pouczenie i zachęcił neoprezbiterów do brania przykładu z Dobrego Pasterza, który nie przyszedł, by Mu służono, lecz aby służyć.
2017-12-01 15:45:28
miniaturka

Kościół w Polsce rozpoczyna w niedzielę nowy program duszpasterski

Pogłębienie wiedzy o bierzmowaniu u wszystkich ochrzczonych oraz przybliżanie wiernym Kościoła jako wspólnoty, którą kieruje i umacnia Duch Święty – to główne cele nowego, dwuletniego programu duszpasterskiego.
2017-12-01 18:19:43
miniaturka

Papież do biskupów Bangladeszu

Kościół żywy, o silnym zapale misyjnym, pomagający ubogim, pobłogosławiony licznymi powołaniami do kapłaństwa i życia zakonnego – tak o katolickiej wspólnocie w Bangladeszu mówił Papież podczas spotkania z tamtejszymi biskupami.
2017-12-01 18:41:09
miniaturka

Polska młodzież przygotowała program formacji dla rówieśników

"Oto ja" - to tytuł programu duszpasterskiego dla polskiej młodzieży, który rozpocznie się w I niedzielę Adwentu. Autorami projektu są młodzi ludzie z całej Polski, we współpracy z księżmi.
2017-12-01 18:53:49
miniaturka

Inauguracja Jubileuszu 1050-lecia biskupstwa w Poznaniu

„Poznań. Chrystus i my” – to hasło jubileuszu 1050-lecia przybycia do Polski pierwszego biskupa, którego obchody rozpoczną się wieczorem 2 grudnia.