Strona główna
opoka.org.pl
2020-08-28 09:26
MG / BP KEP

Wybory 386. Zebrania Plenarnego KEP

Bp Wojciech Osial został nowym przewodniczącym Komisji Wychowania Katolickiego, bp Adrian Galbas SAC – przewodniczącym Rady ds. Apostolstwa Świeckich, a bp Jacek Jezierski – przewodniczącym Zespołu ds. Kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną to niektóre wybory 386. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które obraduje na Jasnej Górze.

Autor/źródło: BP KEP

W czwartek, 27 sierpnia, biskupi dokonali wyborów do gremiów Episkopatu oraz do instytucji kościelnych podległych Konferencji Episkopatu Polski.


Decyzją biskupów nowymi członkami Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski zostali abp Andrzej Dzięga i bp Damian Bryl, współprzewodniczącym Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP został abp Marek Jędraszewski, a jej członkiem abp Stanisław Budzik. Biskupi wybrali też nowego rzecznika Episkopatu. Został nim ks. Leszek Gęsiak SJ, który zastąpi kończącego pięcioletnią kadencję ks. Pawła Rytel-Andrianika.


W związku z zakończeniem drugiej kadencji bp. Marka Mendyka, na przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego biskupi wybrali bp. Wojciecha Osiala, biskupa pomocniczego diecezji łowickiej. Po zakończeniu drugiej kadencji bp. Ignacego Deca jako przewodniczącego Rady ds. Apostolstwa Świeckich funkcję tę będzie pełnił bp Adrian Galbas SAC, biskup pomocniczy diecezji ełckiej, natomiast przewodniczącym Zespołu ds. Kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną został wybrany bp Jacek Jezierski, biskup elbląski w miejsce kończącego drugą kadencję bp. Krzysztofa Nitkiewicza.


Biskupi zatwierdzili dziś również nowy skład Komisji Nauki Wiary. Ponadto ze względu na przyjęcie święceń biskupich przez dotychczasowych konsultorów Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp. Adama Baba i bp. Grzegorza Suchodolskiego biskupi zatwierdzili ich jako członków tej Rady.


Jako członka Rady Ekonomicznej Zebranie Plenarne zatwierdziło bp. Kazimierza Gurdę. Zatwierdzono także nowych konsultorów, m.in. o. Marcina Wrzosa OMI w Komisji ds. Misji, dr Barbarę Strzałkowską w Radzie ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek oraz Kaję Pudełko i Michała Bondyrę w Radzie ds. Środków Społecznego Przekazu. Powołano też nowego przewodniczącego Podkomisji ds. Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego, którym został ks. Tomasz Rusiecki.




Publikujemy listę decyzji

podjętych podczas 386. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski:


 Rzecznik KEP


ks. Paweł Rytel-Andrianik – koniec 1. Kadencji

ks. dr Leszek Gęsiak SJ – wybór na 1. pięcioletnią kadencję


Członkowie Rady Stałej KEP


Abp Andrzej Dzięga

Bp Damian Bryl


Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego


bp Marek Mendyk – koniec 2. kadencji

bp Wojciech Osial – wybór na 1. pięcioletnią kadencję


 Przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich


bp Adrian Galbas SAC – powołanie na 1. pięcioletnią kadencję


 Członkowie Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży


bp Adam Bab – zatwierdzenie

bp Grzegorz Suchodolski – zatwierdzenie


Przewodniczący Zespołu ds. Kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną


bp Jacek Jezierski – wybór na 1. pięcioletnią kadencję


 Przewodniczący Zespołu ds. Sanktuariów


bp Henryk Ciereszko – powołanie na 2. pięcioletnią kadencję


Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy


abp Józef Kupny – powołanie na 2. pięcioletnią kadencję


Delegat KEP ds. Ruchu Rodzin Nazaretańskich


bp Andrzej Siemieniewski – powołanie na 3. pięcioletnią kadencję


Delegat KEP ds. Młodzieży Nieprzystosowanej Społecznie


bp Antoni Długosz – powołanie na 4. pięcioletnią kadencję


Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Pracowników Leśnictwa, Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska


bp Tadeusz Lityński – powołanie na 2. pięcioletnią kadencję


Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli


bp Piotr Turzyński – powołanie na 2. pięcioletnią kadencję


Delegat KEP ds. Apostolstwa Chorych


abp Wiktor Skworc – powołanie na 1. pięcioletnią kadencję


Członek Rady Ekonomicznej


bp Kazimierz Gurda – zatwierdzenie


Członkowie Komisji Nadzorczej Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM


Powołanie na 3. pięcioletnią kadencję:

abp Adam Szal

bp Edward Dajczak

bp Marian Florczyk


Skład Komisji Nauki Wiary – zatwierdzenie


Członkowie:

bp Andrzej Czaja

bp Jacek Kiciński CMF

bp Marek Marczak

bp Piotr Turzyński


Konsultorzy:

ks. Antoni Nadbrzeżny – sekretarz Komisji Nauki Wiary

ks. Krzysztof Bardski

ks. Marek Chmielewski

ks. Bogdan Częsz

ks. Tadeusz Dola

ks. Bogdan Ferdek

ks. Marek Gilski

ks. Krzysztof Góźdź

ks. Krystian Kałuża

ks. Jacek Kempa

ks. Jan Perszon

o. Mateusz Przanowski OP

o. Maciej Roszkowski OP

ks. Kazimierz Wolsza

ks. Mirosław Wróbel


Przewodniczący Podkomisji ds. Indywidualnych Form Życia


ks. Tomasz Rusinek – powołanie na 1. pięcioletnią kadencję


Duszpasterz Krajowy Esperantystów Katolickich


ks. Roman Gmyrek – powołanie na 4. pięcioletnią kadencję


Duszpasterz Krajowy Pracowników Wodociągów i Kanalizacji oraz Ochrony Środowiska


ks. Grzegorz Krząkała – powołanie na 4. pięcioletnią kadencję


Duszpasterz Krajowy Sportowców


ks. Edward Pleń SDB – powołanie na 5. pięcioletnią kadencję


Duszpasterz Krajowy Sybiraków


ks. Zdzisław Banaś – powołanie na 4. pięcioletnią kadencję


Duszpasterz Krajowy Romów


ks. Stanisław Opocki – powołanie na 4. pięcioletnią kadencję


Duszpasterz Krajowy Ogrodników


ks. Wojciech Kołakowski – powołanie na 4. pięcioletnią kadencję


Duszpasterz Krajowy Niewidomych


ks. Andrzej Gałka – powołanie na 4. pięcioletnią kadencję


Duszpasterz Krajowy Kolejarzy


ks. Eugeniusz Zarębiński – powołanie na 4. pięcioletnią kadencję


Duszpasterz Krajowy Kierowców


ks. Marian Midura – powołanie na 4. pięcioletnią kadencję


Duszpasterz Krajowy Inteligencji Technicznej


ks. Tadeusz Bożełko – powołanie na 4. pięcioletnią kadencję


Duszpasterz Krajowy Honorowych Dawców Krwi


o. Zenon Surma CMF – powołanie na 4. pięcioletnią kadencję


Konsultor Komisji ds. Misji


o. Marcin Wrzos OMI – zatwierdzenie


Konsultor Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek


dr Barbara Strzałkowska – zatwierdzenie


 Konsultorzy Rady ds. Środków Społecznego Przekazu


Kaja Pudełko – zatwierdzenie

Michał Bondyra – zatwierdzenie


Asystent Kościelny Federacji Sodalicji Mariańskich w Polsce


o. Emilio de Cardenas SM – mianowanie na 2. pięcioletnią kadencję


Kandydat na Naczelnego Kapelana ZHP


ks. Wojciech Jurkowski SAC – powołanie na 2. pięcioletnią kadencję


Zarząd Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”


Zatwierdzenie na 6. czteroletnią kadencję:

ks. Dariusz Kowalczyk – Przewodniczący

ks. Paweł Walkiewicz – Zastępca Przewodniczącego

Marek Zdrojewski – Zastępca Przewodniczącego


Prezes Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej


Urszula Furtak – wybór na czteroletnią kadencję


Zarząd Polskiego Towarzystwa Teologicznego


ks. Kazimierz Panuś – prezes

ks. Piotr Kroczek – wiceprezes

ks. Witold Ostafiński – sekretarz

ks. Andrzej Fyda– skarbnik

ks. Jan Bednarzyk – bibliotekarz

mgr Sebastian Wojnowski – kierownik Sekcji Wydawniczej


Członek Zarządu Fundacji św. Józefa KEP


ks. Grzegorz Strzelczyk – zatwierdzenie

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy