Strona główna
opoka.org.pl
2021-05-28 11:04
AC / gov.pl

Wszystko się otwiera... a co z kościołami?

Restauracje mogą przyjmować gości wewnątrz lokali. Otwarte są również solaria, kluby fitness, siłownie, baseny, a nawet kasyna. Trudno nie zadać pytania: a co z kościołami? Czy rząd przewiduje większe luzowanie obostrzeń także wobec wiernych? Czy w Boże Ciało doświadczymy zmian?

Autor/źródło: Thomas Vitali, unsplash.com, free

Na stronie gov.pl można znaleźć majowy harmonogram łagodzenia obostrzeń. Kina, projekcje filmowe, teatry, opery, filharmonie, rozrywka, gastronomia wewnętrzna to obłożenie 50%. Tymczasem w kościołach wciąż może przebywać 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. Przy małych parafiach to nadal spore utrudnienie.

„Dane epidemiczne w ostatnim czasie są zadowalające. Spada liczba zakażeń COVID-19 oraz osób przebywających w szpitalach. Obecna sytuacja pozwala na powolne odmrażanie gospodarki i powrót do normalności. Pod koniec kwietnia przedstawiliśmy harmonogram łagodzenia obostrzeń. Już dziś możemy nocować w hotelach, iść na zakupy do galerii czy odwiedzić muzeum. Od 15 maja będziemy mogli m.in. zjeść w restauracyjnych ogródkach i pójść do kina na świeżym powietrzu” – możemy przeczytać na stronie gov.pl. I tak faktycznie od 15 maja się dzieje. A od dziś restauracje mogą przyjmować gości wewnątrz lokali. Otwarte są również solaria, kluby fitness, siłownie, baseny, a nawet kasyna. Wszystko jest luzowane, wydaje się, że powoli wracamy do normalności. Coraz więcej osób w kraju jest zaszczepionych.

Czy wkrótce więc usłyszymy o mniejszych ograniczeniach również w kościołach? Zbliża się Boże Ciało. Może to dobry moment na to, aby więcej osób mogło powrócić na Msze św. W większości diecezji biskupi już wydali odpowiednie wytyczne dotyczące organizacji tegorocznych procesji w Boże Ciało. Centralna procesja w Warszawie została odwołana, wiele procesji odbywać ma się z limitem wiernych na terenach przykościelnych. Niektóre diecezje jednak wciąż czekają na decyzję, bo mają nadzieję, że do Bożego Ciała zmienią się obostrzenia związane z pandemią koronawirusa.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-05-28 10:33:04
miniaturka

Kard. Vinko Puljić o „egzotycznych ideach” niemieckiej drogi synodalnej

Arcybiskup Sarajewa, kard. Puljić stwierdził, że „egzotyczne idee” niemieckiej drogi synodalnej obce są Kościołowi, który przetrwał komunizm i wie, że nie ma chrześcijaństwa bez trudu i wymagań
2021-05-28 10:50:02
miniaturka

Studenci odważniejsi niż kardynałowie. Nie chcieli gościć proaborcyjnego prezydenta

Studenci Uniwersytetu Notre Dame w Indianie zaprotestowali przeciwko wystąpieniu prez. Bidena na uroczystości wręczenia dyplomów, bo prowadzi on antykatolicką politykę. „Studenci pokazali, że traktują swą wiarę znacznie poważniej niż niektórzy amerykańscy kardynałowie” – pisze Grzegorz Górny.
2021-05-28 10:51:52
miniaturka

USA wezwały WHO do przeprowadzenia drugiej fazy śledztwa ws. pochodzenia SARS-CoV-2

Stany Zjednoczone wezwały w czwartek Światową Organizację Zdrowia (WHO) do przeprowadzenia drugiej fazy śledztwa w sprawie pochodzenia wirusa SARS-CoV-2. Misja USA przy ONZ podkreśliła, że niezależni eksperci powinni uzyskać pełny dostęp do oryginalnych danych i próbek w Chinach.
2021-05-28 11:18:59
miniaturka

Kopalnia w Turowie prowadzi i będzie prowadzić wydobycie. Posiada ważną koncesję

Stanowisko PGE jest jednoznaczne. Nie możemy zgodzić się na zamknięcie Kopalni w Turowie. Kopalnia Węgla Brunatnego Turów posiada ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi i będzie prowadzić wydobycie – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.
2021-05-28 11:21:55
miniaturka

We Włoszech powstało stałe obserwatorium ds. monitorowania aborcji w tym kraju

Decyzję w tej sprawie podjęli członkowie grupy roboczej, która opracowała pierwszy interdyscyplinarny raport na temat skutków prawa aborcyjnego. Obowiązuje ono we Włoszech od 43 lat. Przed 40 laty zostało zatwierdzone w referendum.
2021-05-28 11:26:47
miniaturka

Kard. Bo potępił atak birmańskiej armii na budynek kościoła

Kard. Charles Bo potępił poniedziałkowy atak moździerzowy na budynek kościoła w katolickiego w birmańskim stanie Kaja. W wyniku wojskowego ostrzału zginęły cztery osoby a ponad osiem zostało rannych. W wyniku ostrzału kościół został całkowicie zdemolowany, co świadczy o skali ataku.