Strona główna
opoka.org.pl
2021-07-22 11:55
mk

„Wszystko, czym było to miasto, przeminęło”. Dramatyczna relacja niemieckiego księdza

Ks. Jörg Meyrer z niemieckiej miejscowości Bad Neuenahr-Ahrweiler „zakładał kalosze i chodził po ulicach, przemierzając sterty ubłoconego gruzu i próbując pocieszyć swoich parafian, sprzątających to, co zostało zniszczone przez błyskawiczną powódź – i szukających ciał tych, którzy w niej zginęli”.

Autor/źródło: facebook.com/jorg.meyrer

58-letni katolicki kapłan stał się głównym bohaterem tekstu opublikowanego przez agencję Associated Press. „To spadło na nas jak tsunami” – wspominał powódź z 14 lipca ks. Meyrer. „Mosty, domy, mieszkania, rury komunalne – wszystko, czym było to miasto, czym żyło, przeminęło od tamtej nocy” – opowiadał w rozmowie z AP po kilku dniach sprzątania miasta.

Wiele osób zginęło. „Starzy ludzie, którzy zmarli w łóżku, ponieważ nie mogli wstać lub ponieważ niczego nie słyszeli; młodzi ludzie, którzy zmarli kilka minut po tym, jak pomagali innym; ludzie, którzy zginęli w swoim samochodzie, ponieważ chcieli nim odjechać, gdy zaskoczyła ich fala powodziowa” – relacjonował kapłan.

Przyznał, że liczba ofiar będzie jeszcze rosła. Opowiadał o tym, jak został wezwany, gdy strażacy znaleźli ciało kobiety, którą dobrze znał. „Mąż wiedział, że jego żona była w piwnicy i musiał czekać dwa dni na jej wydostanie” – mówił ks. Meyrer.

Jego zdaniem do skupionych na sprzątaniu mieszkańców dopiero za jakiś czas dotrze ogrom strat. „Kiedy pierwsza partia (gruzów) zostanie oczyszczona i ludzie nie będą mieli nic do roboty, myślę, że wielu zrozumie po raz pierwszy, co stracili i co to oznacza” – tłumaczył.

Przyznaje, że trudny czas opłakiwania tych, którzy zginęli, będzie wymagał pomocy duchownych z całego miasta i nie tylko. Dla władz problemem będzie także pochówek ofiar – miejscowy cmentarz również został zalany, a niemal wszystkie nagrobki zniszczone. Cudem niezniszczone przez powódź pozostały mury XIII-wiecznego kościoła św. Wawrzyńca.

Jak przytacza Associated Press, ks. Jörg Meyrer, planuje „iść dalej ulicami, oferując pomocną dłoń, współczujące ucho i ramię do płaczu”. Sam jednak przyznaje, że modlitwa w takiej sytuacji nie jest łatwa. „Nie mam słów, czasu, spokoju” – mówi. „Wieczorem próbuję powiedzieć: «Panie, jakoś musisz zapanować nad tym wszystkim». To musi wystarczyć” – dodaje.

Źródło: apnews.com

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-07-22 11:13:16
miniaturka

Zakaz aborcji to „atak na podstawowe prawa kobiet”? Dania chce „pomóc” Polkom

Dwie duńskie partie zaproponowały, że wesprą finansowo Polki, które chciałyby dokonać aborcji, a nie mogą tego zrobić w swoim kraju. Jest to reakcja na wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej. Czteroletni program ma kosztować 20 mln koron (12 mln zł).
2021-07-22 11:19:26
miniaturka

W katedrze św. Szczepana będzie punkt szczepień przeciwko COVID-19

W najbardziej symbolicznej i najczęściej odwiedzanej przez turystów katedrze św. Szczepana zostanie otwarty punkt szczepień przeciwko COVID-19. Władze Wiednia mają nadzieję, że to niekonwencjonalne, a zarazem niezwykle ważne miejsce w stolicy Austrii zwiększy gotowość do zaszczepienia się.
2021-07-22 11:39:10
miniaturka

Zwrot w relacjach Izraela z Polską

Nowy minister spraw zagranicznych Izraela, Yair Lapid, ostro zaatakował Polskę z powodu procedowanej ustawy uniemożliwiającej Żydom (i innym osobom) zgłaszanie roszczeń do mienia skonfiskowanego przez polski reżim komunistyczny po II wojnie światowej.
2021-07-22 13:11:05
miniaturka

Zróżnicowane reakcje na świecie na najnowszy dokument papieski nt. Mszy „trydenckiej”

Najnowszy dokument Franciszka ograniczający używanie przedsoborowego rytu Mszy św., wywołał mieszane uczucia i reakcje w Europie i USA. Zdaniem niemieckiej agencji katolickiej KNA na całym świecie trwają analizy i oceny motu proprio przede wszystkim na gruncie politycznym.
2021-07-22 13:21:58
miniaturka

USA: Ruch 40 Days for Life uratował już ponad 19 tys. dzieci

Ruch 40 Days for Life działający w Stanach Zjednoczonych uratował już życie ponad 19 tysięcy dzieci, których matki chciały dokonać aborcji. Od wielu lat organizuje 40-dniowe czuwania modlitewne przed klinikami aborcyjnymi, a także przekonuje kobiety, aby zrezygnowały z aborcji i proponuje im pomoc.
2021-07-22 14:31:36
miniaturka

Moc atrakcji od PGE w ramach projektu „Plaża PGE – poznaj moc Bałtyckiego Wiatru”

PGE startuje z projektem dla mieszkańców i turystów przebywających nad Bałtykiem „ Plaża PGE – poznaj moc Bałtyckiego Wiatru”, którego celem jest edukacja i promocja morskiej energetyki wiatrowej. Projekt startuje 22 lipca i potrwa do 17 sierpnia br.