Strona główna
opoka.org.pl
2021-02-19 11:51
mk

Wstrząsające relacje świadków masakry chrześcijan w Etiopii

Agencja Associated Press dotarła m.in. do diakona z Aksum, który opowiedział o ciałach, przez wiele dni leżących na ulicach tego najświętszego miasta Etiopii. Niektórymi żywiły się hieny. „Prawie na każdym rogu było ciało” – relacjonował inny świadek.

Autor/źródło: A.Davey /Flickr (CC BY 2.0)

AP przedstawia relację diakona, który pomagał liczyć „ciała lub to, co z nich zostało”. Zbierał też dowody osobiste ofiar i pomagał przy pochówkach w masowych grobach. Według jego szacunków w ciągu jednego weekendu w kościele i w całym mieście zginęło ok. 800 osób.

„Atak na Aksum to nie tylko atak na tożsamość religijną Tigrajczyków, ale też wszystkich etiopskich koptów” – powiedział etiopista Wolbert Smith.

Zazwyczaj pod koniec listopada tysiące ludzi gromadzą się przy kościele Syjonu, żeby świętować dzień, w którym według tradycji do Aksum została przywieziona Arka Przymierza. Zamiast tego kościół stał się schronieniem dla ludzi, którzy uciekli przed walkami w innych częściach Tigraju.

Według AP tydzień przed obchodami święta żołnierze Erytrei i Etiopii mieli bombardować Aksum. 28 listopada żołnierze z Erytrei, jak opowiadają świadkowie, wrócili ścigać członków lokalnej milicji.

Cytowany przez Associated Press diakon relacjonuje, że żołnierze wtargnęli do kościoła, wyciągali wiernych i strzelali do tych, którzy uciekli. „Uciekłem przypadkiem z księdzem” – powiedział. „Gdy weszliśmy na ulicę, wszędzie słychać było strzały” – dodał. Biegli dalej, wraz z innymi próbującymi znaleźć jakąś kryjówkę, potykając się o zmarłych i rannych.

„Zaczęli zabijać ludzi, którzy przemieszczali się z kościoła do domu lub z domu do domu, po prostu dlatego, że znajdowali się na ulicy” – powiedział AP inny świadek wydarzeń, wykładowca uniwersytecki Getu Mak. „Prawie na każdym rogu było ciało” – relacjonował.

„Widziałem wóz konny wiozący około 20 ciał do kościoła, ale żołnierze z Erytrei zatrzymali ich i kazali wyrzucić je z powrotem na ulicę” – powiedział AP Getu Mak.

Premier Etiopii Abiy Ahmed, który w 2019 roku zdobył Pokojową Nagrodę Nobla za zawarcie pokoju z sąsiednią Erytreą, oskarżył regionalne tigrajskie siły o atak na etiopskie wojsko. Pod koniec listopada ogłosił zwycięstwo nad przywódcami regionu i zapewnił, że nie zginęli żadni cywile. Jego rząd zaprzeczył obecności tysięcy żołnierzy z Erytrei.

„Narracja Etiopii rozpadła się, gdy pojawili się świadkowie tacy jak diakon. Ministerstwo Spraw Zagranicznych przyznało w czwartek, że «gwałt, grabież, bezduszne i celowe masowe mordy» mogą mieć miejsce w konflikcie, w którym «wielu jest uzbrojonych nielegalnie». W swoim oświadczeniu oskarżono siły Tigraju o zostawienie regionu «bezbronnego» i stwierdzono, że każde poważne przestępstwo zostanie zbadane. Nie wspomniano o żołnierzach Erytrei” – pisze Associated Press.

Źródło: Associated Press

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-02-19 09:38:13
miniaturka

Przewodniczący Episkopatu: Skrzywdzonym nie zabraknie wsparcia wspólnoty Kościoła

„Chcemy podkreślić, że skrzywdzeni mają prawo liczyć na to, że na długiej i trudnej drodze zdrowienia nie zabraknie im także wsparcia całej wspólnoty Kościoła” – zaznaczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
2021-02-19 10:33:51
miniaturka

Benedyktowi XVI od samego początku zależało na ujawnianiu nadużyć wobec małoletnich

Zwrócił na to uwagę podsekretarz Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych ks. Markus Graulich SDB na łamach niemieckiego dziennika „Die Tagespost”. Jego zdaniem refleksje kard. Josepha Ratzingera dostarczyły klucza do „prawdziwej odnowy” w Kościele.
2021-02-19 10:58:15
miniaturka

Theology on Tap: nie da się być „letnim” ani „wybiórczym” katolikiem

W obecnych czasach, pełnych światopoglądowego i duchowego zamętu, nie ma miejsca dla „letnich” katolików, którzy wybiórczo podchodzą do kwestii wiary. Podkreślali to dobitnie uczestnicy spotkania w ramach programu „Theology on Tap”
2021-02-19 12:02:09
miniaturka

Spowiedź leczy duszę! Św. Faustyna o wielkim darze sakramentu pokuty i pojednania

„Kiedy odejdę od kratki, obudzę w duszy mojej wielką wdzięczność ku Trójcy Świętej za ten cudowny i niepojęty cud miłosierdzia” – pisze w swoim „Dzienniczku” św. Faustyna. Czytając to, co napisała o sakramencie pokuty i pojednania, trudno nie pobiec do krat konfesjonału po ten ogromny dar łaski!
2021-02-19 12:55:07
miniaturka

Minister zdrowia: w Polsce mamy już trzecią falę koronawirusa

W Polsce mamy już trzecią falę koronawirusa, to nie jest zjawisko, które nas czeka w przyszłości – powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Pytanie jest nie „czy”, tylko „jakiej skali” ta fala będzie – wyjaśnił.
2021-02-19 13:16:02
miniaturka

Powolna śmierć narodu hiszpańskiego

Katalonia była historycznie faworyzowana przez monarchię Burbonów, przez frankizm i oczywiście przez państwo powstałe na mocy paktu z 1978 roku. Nie zawahało się ono uratować Katalonii od katastrofy śmieciowych obligacji oraz ogólnej degrengolady i nigdy nie przestało inwestować w jej infrastrukturę.