Strona główna
opoka.org.pl
2020-05-16 22:06
Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów / Bp Piotr Greger

Wspomnienie św. Pawła VI

Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski wystosowała komunikat dotyczący wspomnienia dowolnego św. Pawła VI, papieża

Autor/źródło: Diana Golec, licencja: CC BY

Komunikat Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w sprawie wpisania wspomnienia św. Pawła VI, papieża, do kalendarza diecezji polskich

Informujemy, że w dn. 27.02.2020 r. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów udzieliła zezwolenia na wpisanie do kalendarza liturgicznego diecezji polskich wspomnienia dowolnego św. Pawła VI, papieża, na dzień 27 maja.

Wspomnienie to zostało niedawno wpisane do kalendarza ogólnego całego Kościoła na dzień 29 maja, jednak ponieważ w kalendarzu liturgicznym diecezji polskich w tym dniu jest już obchodzone wspomnienie obowiązkowe św. Urszuli Ledóchowskiej, dlatego na prośbę Konferencji Episkopatu Polski w Polsce wspomnienie św. Pawła VI będzie obchodzone 27 maja, począwszy od bieżącego roku 2020.

Informacja na temat tekstów liturgicznych

Polski przekład tekstów liturgicznych na to wspomnienie oczekuje jeszcze na zatwierdzenie Kongregacji, dlatego tam gdzie pragnie się obchodzić to wspomnienie dowolne, należy tymczasowo posługiwać się tekstami wspólnymi (Msza wspólna o papieżu, Mszał Rzymski s. 27''-28'', prefacja o świętych pasterzach nr 73; w Liturgii Godzin "Teksty wspólne o pasterzach", kolor: biały). Można także posługiwać się własnymi tekstami łacińskimi (w załączniku).

 

+ Adam Bałabuch
Przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego
i Dyscypliny Sakramentów 

Świdnica, dnia 13 maja 2020 r.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-05-16 16:02:11
miniaturka

Dziś święto św. Andrzeja Boboli, patrona Polski

Główne obchody ku czci patrona Polski i metropolii warszawskiej odbędą się dziś, 16 maja, o godz. 18.00 w sanktuarium św. Andrzeja Boboli na Mokotowie. - Za wstawiennictwem Świętego będziemy modlić się o ustanie pandemii - zapowiada kustosz sanktuarium o. Waldemar Borzyszkowski SJ.
2020-05-16 18:26:06
miniaturka

Abp Szal: św. Andrzej Bobola jest patronem jedności

Na potrzebę jedności w kraju, na świecie i w Kościele oraz wstawiennictwo św. Andrzeja Boboli zwracał uwagę abp Adam Szal, który 16 maja przewodniczył Mszy św. w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie na Podkarpaciu. Jest to miejsce urodzin patrona Polski, którego święto dzisiaj obchodzimy.
2020-05-16 19:02:46
miniaturka

Para Prezydencka czyta Pamięć i tożsamość Jana Pawła II

16 maja 2020 roku wspólne czytanie ostatniego dzieła Jana Pawła II zainaugurowali Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agata Kornhauser-Dudą, a także Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski oraz Metropolita Krakowski Arcybiskup Marek Jędraszewski.
2020-05-17 09:56:43
miniaturka

Skarbiec Talentów

Komisja Wychowania Katolickiego KEP rekomenduje wydziałom katechetycznym w Polsce inicjatywę Akademii Młodzieżowej Archidiecezji Lubelskiej.
2020-05-17 11:02:28
miniaturka

Biskupi w liście na stulecie św. Jana Pawła II: dziś powiedziałby nam - Nie lękajcie się

List Prezydium KEP jest odczytywany w kościołach w niedzielę 17 maja, w przeddzień rocznicy urodzin papieża Polaka. Biskupi przypominają m.in. słowa, które św. Jan Paweł II wypowiedział w homilii rozpoczynającej pontyfikat w 1978 r.: Nie lękajcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi.
2020-05-17 11:37:43
miniaturka

Prymas Polski: gubi nas zwodnicze przestawienie porządku

„Wszystkie kryzysy Kościoła, jakkolwiek byśmy je rozumieli, wszystkie nasze kryzysy, upadki i większe czy mniejsze przegrane mają swoje źródło w przekonaniu, że to my jesteśmy w centrum, a Pan Bóg jest narzędziem w naszych rękach” – mówił w niedzielę w katedrze gnieźnieńskiej Prymas Polski abp Wojciech Polak.