Strona główna
opoka.org.pl
2021-03-06 08:00
MG / Łukasz Sośniak SJ – vaticannews.va

Wspólnota św. Idziego: braterstwo i dialog to droga do wyjścia z przemocy

Wspólnota św. Idziego (Sant’Egidio) towarzyszy Papieżowi modlitewnie podczas jego pielgrzymki do Iraku. Zorganizowała czuwanie w bazylice Matki Bożej na Zatybrzu, które można śledzić na żywo przez Internet. Czuwanie zaczęło się w piątek o godz. 20:00.

Autor/źródło: vaticannews.va

Inicjatywa Wspólnoty św. Idziego jest odpowiedzią na prośbę Papieża o modlitwę w intencji jego podróży apostolskiej. „Ma ona wielkie znaczenie historyczne, ponieważ Ojciec Święty zaniesie przesłanie pokoju do miejsca udręczonego przez wojnę i terroryzm” – uważa Marco Impagliazzo.


W rozmowie z Radiem Watykańskim przewodniczący wspólnoty podkreślił liczne wysiłki Papieża mające na celu tworzenie relacji braterstwa na całym świecie, często pomiędzy ludźmi i grupami, które znajdują się w otwartym konflikcie. „Braterstwo i dialog to jedyne drogi do wyjścia z przemocy i wojny” – mówi Marco Impagliazzo.


    „Papież mówi o sobie, że jest «pielgrzymem pokoju», a dzisiaj największą potrzebą Irakijczyków jest właśnie pokój. Franciszek niesie również przesłanie braterstwa, ma świadomość, że pokój nastaje tylko wtedy, gdy uznajemy siebie nawzajem za braci. Jedzie tam jako brat między braćmi i to jest najważniejsze przesłanie jakie zaniesie mieszkańcom tej udręczonej przez wojny i terroryzm ziemi – powiedział papieskiej rozgłośni Marco Impagliazzo. – Encyklika «Fratelli Tutti» jest bardzo uniwersalna, zawiera przesłanie, które może zostać przyjęte zarówno przez niewierzących, jak i wyznawców innych religii. Papież w ostatnim czasie nawiązał wiele relacji ze światem muzułmańskim, np. z wielkim imamem Al-Azhar czy najwyższym autorytetem szyickim, jakim jest Ali Al-Sistani. Jest teraz klimat do takich rozmów, ponieważ świat islamski obecnie radykalnie dystansuje się od wszelkich form ekstremizmu i przemocy.“


Marco Impagliazzo zaznacza, że Franciszek przybywa do Iraku głównie ze względu na zamieszkujących te ziemię chrześcijan. „Zamierza okazać swoją troskę o Kościół męczenników, a Kościół w Iraku jest przesiąknięty krwią męczenników” – przypomina przewodniczący Wspólnoty św. Idziego. Zaznacza, że to wielka nadzieja dla Iraku, ponieważ historia pokazuje, iż krew męczenników rodzi wyznawców.


Dodaje, że w kraju ma miejsce lekka stabilizacja, widzimy ponowne pojawianie się na tym terenie wspólnot chrześcijańskich, które w wyniku wojny i islamskiego terroryzmu zostały przez wyznawców Chrystusa opuszczone. „Wierzę, że obecność Franciszka zahamuje poważny dramat chrześcijan na Bliskim Wschodzie, jakim jest emigracja” – powiedział Marco Impagliazzo.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-03-05 19:05:18
miniaturka

APEL O POSZANOWANIE NIEDZIELI JAKO DNIA WOLNEGO OD PRACY

Biskupi na 1700-lecie ustanowienia niedzieli dniem świątecznym: zachęcamy do poszanowania tej tradycji
2021-03-05 23:37:28
miniaturka

Papież w Iraku: rozlewu krwi nie da się pogodzić z religią

Spotykając się z duchowieństwem i katechetami w katedrze kościoła syrokatolickiego Papież przypomniał ofiarę tych, którzy za wierność Jezusowi zapłacili cenę najwyższą, oddając za nią życie.
2021-03-05 23:40:50
miniaturka

Kard. Sandri: w Iraku Papież przerzuca historyczne mosty

Prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, kard. Sandri podkreśla, że sensem papieskiej podróży do Iraku jest dotarcie tam, gdzie obecność Kościoła jest najbardziej potrzebna, a jednocześnie - najbardziej zagrożona. To budowanie mostów w najtrudniejszym miejscu.
2021-03-06 09:20:34
miniaturka

Pierwsze w historii spotkanie Papieża z przywódcą islamskich szyitów

Wizyta w świętym mieście szyitów - An-Nadżaf i spotkanie z ich duchowym przywódcą, ajatollahem Al-Sistanim były pierwszym punktem drugiego dnia wizyty papieża Franciszka w Iraku.
2021-03-06 09:32:50
miniaturka

Irak: antyczne miasto Ur, ojczyzna Abrahama – centralnym miejscem wizyty Franciszka

W ramach rozpoczętej wizyty w Iraku Franciszek odwiedzi dzisiaj Ur – jedno z najstarszych miast ludzkości. Planowana jest tam modlitwa papieża z przedstawicielami innych religii o pokój dla kraju rozdzieranego konfliktami i podziałami etnicznymi i wyznaniowymi.
2021-03-06 11:05:44
miniaturka

Papież na spotkaniu międzyreligijnym w Ur: przemoc jest zdradą religii

Człowiek wierzący „nie może być przeciwko komuś, lecz dla wszystkich. Nie może usprawiedliwiać żadnej formy dyktatu, ucisku czy przewrotności, nie może przyjmować postawy agresywnej” – powiedział Ojciec Święty 6 marca podczas spotkania międzyreligijnego w miejscu narodzin Abrahama – w Ur.