Strona główna
opoka.org.pl
2018-10-19 12:15
S. Zielińska / BP KEP

Współczesne niewolnictwo jednym z tematów obrad Synodu Biskupów

Życie Jezusa w Nazarecie, „opcja na rzecz pustyni” i współczesne formy niewolnictwa to tematy sesji synodalnej 18 października.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

Podczas sesji synodalnej w dniu 18 października została poruszona kwestia 40 mln współczesnych niewolników, ludzi którzy są przedmiotem handlu, przymusowej pracy, nadużyć seksualnych. „Jeden z ojców synodalnych z Republiki Środkowej Afryki mówił o sytuacji wojny, w jakiej żyje jego kraj, o potrzebie towarzyszenia katolikom, którzy żyją w warunkach konfliktu zbrojnego. Podkreślano, jak ważne jest towarzyszenie tym, którzy się nawracają z różnego rodzaju wojennych zbrodni” – powiedział abp Grzegorz Ryś. 

Podczas obrad pojawił się również temat „potrzeby preferencyjnej opcji na rzecz pustyni”. „Jeden z ojców z Kazachstanu analizował 12 rozdział Apokalipsy pokazujący walkę niewiasty, jaką jest Kościół, ze smokiem, jakim jest zło. Podkreślił, że niewiasta sama nie walczy ze smokiem, tylko ucieka na pustynię, w doświadczenie zbawienia, a walkę ze smokiem prowadzi Pan Bóg. Natomiast my się otwieramy na doświadczenie zwycięstwa Boga nad złem właśnie na pustyni” – zaznaczył abp Ryś.

Wiele głosów odwoływało się dzisiaj do Pana Jezusa. Jeden z ojców mówił o prawdziwym obrazie Jezusa, kogoś kto większość swego życia spędził w miejscu bezbarwnym, jako cieśla. Żeby się przyjrzeć Jego prawdziwemu życiu – z wyboru, nie z dopustu Bożego. „Powiedział, że życie Jezusa było życiem transparentnym. Często mówimy o tym, że to było życie ukryte, ale to nie było życie ukryte. Jezus żył właściwie przy otwartych drzwiach. Mógł powiedzieć: chodźcie, zobaczcie. Dlatego Jego dom w Kafarnaum był domem otwartym, dostępnym każdemu. Mówił, że takie życie jest też potrzebne dzisiaj pasterzom Kościoła” – zrelacjonował abp Ryś.

BP KEP/episkopat.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-10-19 11:27:28
miniaturka

Izrael: profanacja katolickiego cmentarza

W Beit Jamal, 30 km na zachód od Jerozolimy, w centralnej części Izraela, nieznani sprawcy zdewastowali cmentarz katolicki, którym opiekują się posługujący tam salezjanie.
2018-10-19 11:35:05
miniaturka

Pod wieczór życia. Czas mądrości, nadziei i zawierzenia

W świetle wiary starość jest postrzegana jako czas wyzwań, ale i błogosławieństw, jako czas mądrości serca otwierającego się na czułość Boga.
2018-10-19 11:44:08
miniaturka

Brazylia: kościelny program integracji uchodźców z Wenezueli

Brazylijski Kościół przygotował narodowy plan integracji uchodźców z Wenezueli. Zostanie on najpierw wprowadzony w graniczącym z tym krajem stanie Roraima, a następnie obejmie całą Brazylię.
2018-10-19 12:44:28
miniaturka
play

Dialogi z Arcybiskupem - Kościół a Państwo. Relacje

W kościele Matki Bożej Różańcowej na Piaskach Nowych abp Marek Jędraszewski brał udział w „Dialogach z Arcybiskupem”. Tematem spotkania było „Stulecie niepodległości. Kościół a państwo. Relacje.”
2018-10-19 13:19:17
miniaturka

Naukowcy debatują o nawróceniu ekologicznym i encyklice „Laudato si”

W Krakowie trwa Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Creatio Continua. Ekologia – teologia, oikonomia i nauka o stworzeniu”. Jej celem jest m. in. zestawienie encykliki „Laudato si” z postulatem „nawrócenia ekologicznego” Jana Pawła II.
2018-10-19 13:56:56
miniaturka

Ruszył portal PolskiFR wydawany przez Polską Misję Katolicką we Francji

Swoją działalność rozpoczął portal informacyjno-społecznościowy www.polskifr.fr, którego wydawcą jest Polska Misja Katolicka we Francji. To pierwsze tego typu medium na świecie wydawane przez PMK.