Strona główna
opoka.org.pl
2021-03-11 09:48
Biuro ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Wspieranie małżeństwa i rodziny na emigracji

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych referatami wygłoszonymi podczas Kongresu Rodzin Polonijnych, który odbył sie 16 stycznia 2021 roku, pod hasłem:„Idź i odbuduj mój Kościół… domowy”. Warto podzielić się tą dobrą nowiną o małżeństwie wg "Zamysłu Bożego" z rodziną, przyjaciółmi, aby również oni budowali trwałe, szczęśliwe rodziny, pomimo niesprzyjającego ducha czasu.

I Kongres Rodzin Polonijnych odbył się w dniach 26 do 27 października 2019 roku w La Ferte–sous–Jouarre w pobliżu Paryża. W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną kontynuujemy Kongresy w formie online. Pierwszy taki Kongres odbył się 21 listopada 2020 roku, pod hasłem: "Małżeństwo w centrum duszpasterskiej troski Kościoła na emigracji”. Kolejne spotkanie Kongresowe, którego temat brzmiał: „Idź i odbuduj mój Kościół… domowy” odbyło się w sobotę 16 stycznia. III Kongres Rodzin Polonijnych odbędze się 20 listopada 2021 r. Serdecznie zapraszamy!

PLAYLISTA Z NAGRANIAMI: Zapraszamy do subskrybowania i słuchania!

KONGRES RODZIN POLONIJNYCH, styczeń 2021

Ok. 400 osób z 23 krajów uczestniczyło w Kongresie Rodzin Polonijnych, który odbył się w sobotę 16 stycznia w formie online. Spotkanie, którego temat brzmiał: „Idź i odbuduj mój Kościół… domowy” było poświęcone aktualnym wyzwaniom związanym z towarzyszeniom małżeństwom na emigracji, zwłaszcza tym, które zmagają się z kryzysami i róznymi wyzwaniami, jakie stoją przed rodzinami mieszkającymi poza Polską, które starają się żyć w codzienności wartościami chrześcijańskimi.

Pierwsza część spotkania poświęcona była nauczaniu św. Jana Pawła II dotyczącego małżeństwa i rodziny. Przypomnieli je ks. prał. Paweł Ptasznik, szef Sekcji Polskiej Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej i rektor polskiego kościoła pw. Św. Stanisława BM w Rzymie oraz o. prof. Kazimierz Lubowicki z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Z kolei psycholog i psychoterapeuta ks. prof. Władysław Szewczyk związany z UKSW i Wyższym Seminarium Duchownym diecezji tarnowskiej przybliżył rolę papieża Polaka jako prekursora katolickiego poradnictwa rodzinnego. 

Zobacz więcej..

KRP - ważny głos w refleksji nt. wyzwań, stojących przed rodzinami

Vatican News: Kongres Rodzin Polonijnych: Idź, odbuduj mój Kościół domowy

ZOBACZ VIDEO - BP WIESŁAW LECHOWICZ PODSUMOWAŁ OBRADY KONGRESU RODZIN POLONIJNYCH

----------------------------------

PLAYLISTA Z NAGRANIAMI:

KONGRES RODZIN POLONIJNYCH, listopad 2020

W dniu 21 listopada 2020 roku odbył się w wersji online II Kongres Rodzin Polonijnych. W Kongresie wzięło udział ok. 400 osób z ponad 20 krajów. Obradom przewodniczył bp Wiesław Lechowicz – Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Przedmiotem obrad było duszpasterskie towarzyszenie małżeństwu i rodzinie w środowiskach polonijnych, ze świadomością, że małżeństwo znajduje się w centrum duszpasterskiej troski Kościoła na emigracji. Cele Kongresu można streścić w kilku słowach: informacja – formacja – koordynacja – integracja.

W obradach wzięli udział uczestnicy z Anglia, Austria, Belgia, Dania, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Kanada, Niemcy, Norwegia, Polska, Stany Zjednoczone, Szkocja, Szwajcaria, Szwecja, Włochy. 

Zobacz więcej..

"Jak walczyć o malżeństwo" II Kongres Rodzin Polonijnych, Londyn Radio Bobola

-------------------------------

I MIĘDZYNARODOWY KONGRES RODZIN POLONIJNYCH, Francja 2019

Komisja ds. Małżeństw i Rodzin w ramach Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej zorganizowała Międzynarodowy Kongres Rodzin Polonijnych, który odbył się w dniach 26 do 27 października 2019 roku w La Ferte–sous–Jouarre w pobliżu Paryża. Tematem przewodnim Kongresu było funkcjonowanie poradni rodzinnych w warunkach emigracyjnych.    

Celem Kongresu było wsparcie dla liderów duszpasterstwa małżeństw i rodzin w środowiskach polonijnych przez przekazanie odpowiednich informacji, szkolenia i wymiana doświadczeń. Nie bez znaczenia był też wymiar integracyjny tych, którzy na niwie polonijnej angażują się lub mają zamiar zaangażować się w duszpasterstwo małżeństw i rodzin.

Zobacz więcej...

Budowanie więzi w małżeństwie i rodzinie a emigracja. Teoria i praktyka. Warszawa 2019 IPJP2. - do pobrania

Zobacz także: 

Poradnia Rodziny Polonijnej  - FAMILIARIS , PMK Niemcy

www.emiracja.episkopat.pl

Linki zewnętrzne:

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-03-10 19:13:24
miniaturka

Ukazał się kolejny numer biuletynu „Anamnesis”

Ars celebrandi
2021-03-11 08:50:36
miniaturka

Opublikowano zmiany w rozporządzeniu dotyczącym ograniczeń epidemicznych i szczepień

Ozdrowieńcy będą szczepieni przeciw COVID-19 nie wcześniej niż trzy miesiące od dnia uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa – to jedna ze zmian przewidzianych w opublikowanej w środę wieczorem w Dzienniku Ustaw nowelizacji rozporządzenia w sprawie ograniczeń epidemicznych.
2021-03-11 09:30:02
miniaturka

„Powstrzymajcie się!” Birmańscy biskupi, księża i zakonnice chcą zatrzymać rozlew krwi

W ponad 50-milionowym społeczeństwie Birmy wspólnota katolicka liczy zaledwie 700 tys. wiernych, jednak aktywnie włącza się w dialog narodowy. Biskupi, księża i siostry zakonne nie tylko prowadzą różańcową krucjatę modlitewną, ale i wychodzą przed kordon uzbrojonych żołnierzy, by z nimi mediować.
2021-03-11 10:16:37
miniaturka

Dziś zebranie plenarne KEP

Katecheza w szkołach, sytuacja rodzin, sprawy Fundacji Świętego Józefa oraz dokument dotyczący formacji prezbiterów w Polsce będą głównymi tematami obrad 388. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.
2021-03-11 10:21:44
miniaturka

W kwietniu uczniowie powrócą do szkół?

Jeżeli uda się powstrzymać trzecią falę epidemii, realny jest scenariusz, że w kwietniu uczniowie powrócą do szkół - przyznał w czwartek rano w TVP Info minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
2021-03-11 11:13:19
miniaturka

21 045 nowych zakażeń koronawirusem, 375 chorych zmarło. To kolejny rekord w Polsce!

Badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u dalszych 21 045 osób, najwięcej przypadków - 3 756 jest na Mazowszu; 375 chorych z COVID-19 zmarło – poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia.