Strona główna
opoka.org.pl
2020-04-17 12:29
nc / KAI

Wrocław: abp Kupny zachęca do tworzenia parafialnych tarcz antykryzysowych

Abp Józef Kupny prosi księży, by zainteresowali się losem tych, którzy ze względu na epidemię koronawirusa stracili pracę. – Nie możemy zostawić ich samych, to są nasi parafianie - ludzie, którzy mieszkają obok nas – zaznacza pasterz Kościoła wrocławskiego.

Autor/źródło: episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

Na wstępie swojego listu, który dziś trafi do wszystkich proboszczów i wikariuszy, posługujących w archidiecezji wrocławskiej abp Kupny prosi, by nie traktowali oni jego pisma jak rozporządzenia czy dekretu, lecz jako prośbę lub radę kogoś, kto obserwuje rzeczywistość i dostrzega problemy, jakim wszyscy muszą stawić czoła. – Zgodnie z przewidywaniami skutki epidemii dotykają coraz szerszych grup społecznych – zauważa hierarcha, dodając: – Z jednej strony to nieustanna walka na polu medycyny o zdrowie i życie osób dotkniętych koronawirusem. Z drugiej to kwestia ekonomii i troska o byt ludzi, którzy z dnia na dzień stracili możliwość wykonywania pracy, a co za tym idzie nie są, albo w najbliższym czasie nie będą w stanie zapewnić swoim rodzinom podstawowych warunków, niezbędnych do spokojnego funkcjonowania.

Metropolita wrocławski wyznaje, że zależy mu na tym, aby księża odnaleźli i skontaktowali się ze swoimi parafianami, którzy w ostatnim czasie stracili możliwość wykonywania pracy i zaproponowali im konkretną pomoc. – Pomyślałem o utworzeniu czegoś w rodzaju „parafialnej tarczy antykryzysowej”, która polegałaby na zebraniu w jednym miejscu (strona internetowa, fanpage w mediach społecznościowych, ewentualnie przykościelna tablica ogłoszeń) informacji o tych, którzy mieszkają bądź pracują na terenie naszych parafii, by następnie zachęcać wszystkich do korzystania z ich oferty – tłumaczy arcybiskup, dopowiadając: – Poprośmy wiernych, by robili zakupy w osiedlowych sklepikach, a kiedy to będzie możliwe korzystali z usług m.in. fryzjerów, fizjoterapeutów, rehabilitantów czy mechaników samochodowych, którzy pracują na terenie naszych parafii. Zachęćmy ich do odwiedzania restauracji i kawiarni, które znajdują się w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. Można to robić nie tylko poprzez internet, gazetki parafialne, ale także podczas ogłoszeń duszpasterskich. Dobrze by było, gdyby sąsiadujące ze sobą parafie wymieniły się takimi danymi, tak by osoby dotknięte epidemią otrzymały realną pomoc i mogły spokojnie patrzeć w przyszłość, nie martwiąc się o los swoich rodzin.

W dalszej części swojego listu abp Kupny zauważa, że w okresie wielkanocnym Kościół czyta teksty święte, które ukazują sposób funkcjonowania pierwszych wspólnot chrześcijańskich. – Ludzie, których połączyła wiara w Zmartwychwstałego zawsze wzajemnie się wspierali i nie pozwalali na to, by ktokolwiek z nich cierpiał niedostatek – podkreśla abp Kupny. – Potrzebna jest dziś wrażliwość na los tych, którzy boleśnie zostali dotknięci epidemią – dodaje, tłumacząc, że w tych działaniach dostrzega również ogromną szansę na głoszenie katechezy na temat tego, czym jest wspólnota parafialna, w jaki sposób się buduje i objawia. – Nie będzie to teoretyczne rozważanie na temat wartości wspólnoty, ale prawdziwe przeżycie tego, że słowa „bracia i siostry”, którymi zwracamy się do uczestników Eucharystii niosą ogromną treść i nie są pustymi wezwaniami – podkreśla metropolita wrocławski.

Na zakończenie metropolita wrocławski dziękuje tym duszpasterzom, którzy podjęli już działania, aby pomóc potrzebującym. – Niech w tym czasie nikt w naszych wspólnotach nie czuje się pozostawiony sam sobie. To byłby dla nas ogromny wyrzut sumienia – pisze abp Kupny.


xrk / Wrocław

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-04-17 10:55:14
miniaturka

Bergamo: solidarność przezwycięża strach przed koronawirusem

Pomimo trudnej sytuacji wspierają nas ludzie z całych niemal Włoch i dzięki temu nadal możemy działać i pomagać najbardziej potrzebującym - mówi opiekun Stołówki dla Ubogich w Bergamo.
2020-04-17 11:14:50
miniaturka

W niedzielę Koronka do Miłosierdzia Bożego w intencji ustania epidemii!

W najbliższą niedzielę będziemy obchodzili Święto Miłosierdzia Bożego, zapraszam do szczególnej modlitwy w tym dniu, o godz. 15.00, Koronką w intencji ustania epidemii. W mediach społecznościowych możemy publikować nasze prośby i podziękowania z hasztagiem #Miłosierdzie – powiedział rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.
2020-04-17 11:58:06
miniaturka

Papież: módlmy się za kobiety w ciąży, uważajmy na wirtualne przeżywanie wiary!

Do modlitwy w intencji kobiet w stanie błogosławionym, które martwią się o przyszłość swoich dzieci zachęcał Papież na porannej Eucharystii w Domu św. Marty. W homilii przestrzegł, aby praktyk religijnych nie ograniczać tylko do wymiaru wirtualnego.
2020-04-17 12:33:50
miniaturka

Palestyna: koronawirus powoduje katastrofę socjalną

Sytuacja stała się całkowicie nie do zniesienia dla ludności po wprowadzeniu przepisów zmierzających do powstrzymania pandemii. Pilnie potrzebna jest pomoc żywnościowa dla licznych zubożałych rodzin, ale także środki higieniczne.
2020-04-17 13:15:03
miniaturka

Biskup nominat Grzegorz Suchodolski: Św. Jan Paweł II to był papież mojego powołania

Święty Jan Paweł II to papież mojego powołania – powiedział biskup nominat Grzegorz Suchodolski. Podkreślił, że nie ma dnia, żeby nie wzywał jego wstawiennictwa na swoje kapłańskie życie. – Każdego dnia go proszę, żeby był dla mnie światłem, inspiracją i obroną tam w niebie – dodał.
2020-04-17 13:50:11
miniaturka

Posłowie PiS apelują do premiera o odmrożenie życia religijnego

Podczas wczorajszej konferencji prasowej premier wraz z ministrem zdrowia przedstawili plan stopniowego odmrażania gospodarki i życia społecznego. Jednak niepokojący jest brak uwzględnienia sfery życia religijnego w kolejnych etapach planu redukcji obostrzeń.