Strona główna
opoka.org.pl
2019-04-21 10:49
Anna Bajon / KAI

Wrocław: abp Kupny na śniadaniu wielkanocnym z księżmi emerytami

Świętowanie niedzieli wielkanocnej metropolita wrocławski rozpoczął od wizyty w Domu Księży Emerytów im. Jana XXIII, gdzie zjadł śniadanie wielkanocne z przebywającymi tam kapłanami. – Jesteście bardzo potrzebni Kościołowi – przekonywał starszych księży metropolita wrocławski.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak, licencja: CC BY

 Tradycyjnie już najważniejsze święta chrześcijańskiej wiary abp Józef Kupny przeżywa wspólnie z księżmi emerytami, gdyż – jak mówi - chce w ten sposób wyrazić wdzięczność i szacunek wobec tych, którzy po wojnie w bardzo trudnych warunkach budowali struktury Kościoła wrocławskiego. – Przybywali na Dolny Śląsk razem z wiernymi z różnych stron i natychmiast podejmowali posługę duszpasterską, tworzyli punkty katechetyczne, jednoczyli całe społeczności i czynili to w czasach, kiedy Kościół za swoją działalność był prześladowany. Tym bardziej za swój obowiązek uważam być z nimi w jesieni ich życia – wyznał metropolita wrocławski.

Zwracając się do mieszkańców wrocławskiego Domu im. Jana XXIII hierarcha nawiązał do nauczania papieża Franciszka oraz przypomniał postawę Benedykta XVI. – Kiedy wszyscy mówili, że papież senior abdykuje, on sam podkreślał, że zmienia jedynie formę swojej aktywności w Kościele i że nadal będzie ten Kościół budował swoją modlitwą – mówił abp Kupny, prosząc księży emerytów by swoją starość traktowali jako zmianę formy aktywności w Kościele i by wciąż wspierali jego samego oraz cały Kościół swoim cierpieniem oraz modlitwami. Zaznaczył przy tym, że jako potężne zaplecze modlitewne są ogromnym skarbem Kościoła.

xrk / Wrocław


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-04-21 10:37:53
miniaturka

Nie możemy przypominać żołnierzy, którzy strzegli grobu i przespali Zmartwychwstanie

„Nie możemy być podobni do żołnierzy strzegących grobu, którzy przespali moment zmartwychwstania Chrystusa” – mówił bp Tadeusz Lityński, który przewodniczył Mszy i procesji rezurekcyjnej w kościele pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze.
2019-04-21 10:42:15
miniaturka

Bóg usuwa kamień śmierci, grzechu, lęku i światowości

Wielkanoc to święto usuwania kamieni. Bóg usuwa najtwardsze kamienie, o które rozbijają się nadzieje i oczekiwania: śmierć, grzech, lęk, światowość. Ludzkie dzieje nie kończą się na kamieniu nagrobnym, ponieważ dzisiaj odkrywają „żywy kamień” - Jezusa zmartwychwstałego.
2019-04-21 10:45:51
miniaturka

Mozambik podnosi się do życia

Mimo ogromnych strat materialnych i wielu ofiar, które spowodowało w Mozambiku przejście tropikalnego tajfunu ludzie nie stracili nadziei. „Człowiek Zachodu może się od nich uczyć, jak z Bogiem można przezwyciężyć nawet największe trudności” – mówi abp Claudio Dalla Zuana.
2019-04-21 12:18:53
miniaturka

Papieskie orędzie „Urbi et orbi”: bądźmy budowniczymi mostów, a nie murów

Bądźmy budowniczymi mostów, a nie murów - zaapelował papież Franciszek w wielkanocnym orędziu „Urbi et orbi”. Wygłosił je w południe ze środkowego balkonu bazyliki św. Piotra w Watykanie.
2019-04-21 12:36:14
miniaturka

Sri Lanka: co najmniej 160 ofiar zamachów na kościoły i hotele

Co najmniej 160 osób straciło życie podczas zamachów terrorystycznych jakie miały miejsce w w kościołach i popularnych hotelach Sri Lanki.
2019-04-21 13:15:21
miniaturka

Śniadanie wielkanocne w Domu św. Brata Alberta

40 mężczyzn zasiadło przy wielkanocnym stole w Schronisku św. Brata Alberta w Kaliszu. Z mieszkańcami spotkał się biskup kaliski Edward Janiak.