Strona główna
opoka.org.pl
2020-11-30 11:39
JR

Wrak na dnie Morskiego Oka. TOPR udostępnia zdjęcia

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe pokazało zdjęcia łodzi spoczywającej na dnie Morskiego Oka. Sfotografowana łódź to „Syrena” służąca kiedyś do przewodu turystów. Odnaleziono ją 5 lat temu.

Autor/źródło: Facebook / TOPR / Sławek Paćko, Paco Clips

Jak informuje TOPR na Facebooku, w dniach 16-20 listopada 2020 w Morskim Oku odbyło się szkolenie Sekcji Nurkowej TOPR. Nurkowie sfotografowali wtedy wrak łodzi odnaleziony pięć lat temu. 

„Łódź widoczna na zdjęciach to «Syrena», która przed laty służyła do przewozu turystów poprzez taflę Morskiego Oka. Przez lata zaginiona, odnaleziona została 5lat temu przez nurków TOPR przy okazji działań szkoleniowych” – pisze TOPR.

Jak można przeczytać na profilu facebookowym „Polskie góry”: „Po wodach Morskiego Oka przewożono turystów już w połowie XIX w.(…) Na początku w. XX Walery Eljasz przekonał Towarzystwo Tatrzańskie do śmiałej inwestycji. W Bremie kupiono dwie pełnomorskie szalupy i rozpoczęły one rejsy po Morskim Oku. Było to prawdopodobnie po r. 1908. (…) Na jednym ze zdjęć widać nawet, że łodzie mogły mieć silniki. Jedna nazywała się Syrena, druga Świstak. W 1912 r. łodzie były już w kiepskim stanie (…)”.

W okresach międzywojennym i powojennym także jakieś łodzie miały pływać po Morskim Oku.

„Wg Józefa Nyki (Tatry, 1994), przystań dla łodzi istniała do 1980 r. i miała znajdować się tuż przy końcu schodów sprowadzających ze schroniska nad taflę jeziora” – piszą „Polskie góry”.

Źródło: Facebook/TPOR, Facebook/Polskie góry

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-11-30 10:33:58
miniaturka

Wigilijna świeca na polskich stołach

Rusza kolejna edycja akcji Caritas „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”. Dzięki świecom rozprowadzanym w parafiach pozwala ona zebrać fundusze na potrzeby najmłodszych. W tym roku z uwagi na pandemię szczególnie ważna jest pomoc dzieciom mającym utrudniony dostęp do edukacji zdalnej.
2020-11-30 10:40:22
miniaturka

XXI Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie,6.12.2020

W II Niedzielę Adwentu, czyli 6 grudnia br. z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski będzie obchodzony w Kościele w Polsce i na placówkach polonijnych już po raz dwudziesty pierwszy Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Celem tego dnia jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej, Rosji i Azji Środkowej.
2020-11-30 11:16:15
miniaturka

KEP: właściwa reakcja na cierpienie to powierzenie się Bogu, a nie „przebaczenie” Mu

Wydany 28.11 dokument Komisji Nauki Wiary KEP to kolejna w szeregu kilku opinii dotyczących praktyk pojawiających się w grupach, wspólnotach i duszpasterstwach, które wprawdzie mogą mieć praktyczne uzasadnienie, jednak oparte są na wątłych lub błędnych podstawach teologicznych.
2020-11-30 13:09:20
miniaturka

Akcja #aGiftOfWisdom – podziel się mądrością zaczerpniętą od seniorów

Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia zachęca młodych ludzi, by w czasie zbliżających się świąt Bożego Narodzenia znaleźli sposób na okazanie bliskości osobom starszym, nawet wirtualnie, a w sieci podzielili się zaczerpniętą od nich mądrością i radami. Ma temu posłużyć hasztag #aGiftOfWisdom.
2020-11-30 14:01:14
miniaturka

Program domowej opieki nad chorymi ma pomóc w zmniejszeniu liczby zgonów na COVID-19

Program opieki medycznej nad osobami mającymi dodatni wynik COVID-19 jest bardzo realnym narzędziem walki z dużą liczbą zgonów, którą odnotowaliśmy w ostatnich dwóch tygodniach – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
2020-11-30 14:41:26
miniaturka

MIVA Polska pomaga mimo pandemii

Pomimo trudnej sytuacji spowodowanej pandemią MIVA Polska działająca w obrębie Komisji Episkopatu Polski ds. Misji kontynuuje pomoc misjonarzom w zakupie środków transportu. W październiku 2020 zostało zatwierdzonych i przyjętych do realizacji 38 nowych projektów od misjonarzy z całego świata na różnego rodzaju pojazdy.