Strona główna
opoka.org.pl
2020-04-09 11:49
nc / Paweł Pasierbek SJ / vaticannews.va

Wraca temat diakonatu kobiet

Papież powołał do życia nową Komisję ds. studiów nad diakonatem kobiet. Utworzenie tego grona ekspertów jest odpowiedzią Franciszka na postulaty, które zaistniały na ostatnim synodzie biskupów.

Autor/źródło: Agnieszka Czylok, Agnieszka Czylok, licencja: Jak album

Jej przewodniczącym został arcybiskup L’Aquila we Włoszech kard. Giuseppe Petrocchi, a sekretarzem pracownik Kongregacji Nauki Wiary ks. Denis Dupont-Fauville.

Przewodniczący jest włoskim kardynałem. W życiu kapłańskim posługiwał w różnych miejscach, szczególnie jako duszpasterz oraz wykładowca psychologii, filozofii i teologii. W latach 1998–2013 był biskupem diecezji Latina-Terracina-Sezze-Priverno z nominacji św. Jana Pawła II. Od 2013 r. Giuseppe Petrocchi był metropolitą L’Aquili. W 2018 r. otrzymał biret kardynalski z rąk papieża Franciszka. Na stanowisko przewodniczącego Komisji ds. studiów nad diakonatem kobiet powołał go osobiście urzędujący papież.

Oprócz kard. Giuseppe Petrocchi oraz ks. Denis Dupont-Fauville w skład komisji wchodzi 5 kobiet oraz 5 mężczyzn. Pochodzą oni z Ukrainy, Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii, Wiekiej Brytanii, Szwajcarii, Włoch i Francji. Znane są dokładne personalia pozostałych członków komisji. Pisaliśmy o nich wczoraj (link poniżej).

Warto zaznaczyć, że jest to już druga komisja powołana przez papieża Franciszka. Pierwsza rozpoczęła prace w 2016 r., a zakończyła je w 2018. Wyniki zostały przekazane urzędującemu papieżowi.

Wiadomo, że powołanie obecnej komisji ma zwiazek z Synodem Amazońskim, na którym dyskutowano o roli kobiet w Kościele, włącznie z możliwością "przewodzenia wspólnotom". Na zakończenie synodu papież Franciszek obiecał powołanie nowej komisji, co obecnie uczynił.

Warto dodać, że kwestię wyświęcania kobiet definitywnie określił św. Jan Paweł II w liście apostolskim Ordinatio sacerdotalis. W związku z ciągle podnoszonymi głosami o status teologiczny tego dokumentu, Kongregacja Nauki Wiary wydała dokument Odpowiedź na wątpliwości dotyczące doktryny zawartej w liście apostolskim Ordinatio Sacerdotalis, w którym określa, że nauczanie Jana Pawła II jest "ostateczne i powinno być uważane za należące do depozytu wiary".

W kontekście obecnych wydarzeń powstaje jednak pytanie, dlaczego papież Franciszek powołuje komisje do zbadania sprawy diakonatu kobiet. Istotna jest tu papieska intencja. Niemniej nauczanie Jana Pawła II jest nauczaniem definitywnym, a każde takie nauczanie jest osadzone w słowie Bożym.

red. N. Czyżewski

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-04-09 08:20:50
miniaturka

Hiszpania: Twoi biskupi towarzyszą ci

„Twoi biskupi towarzyszą ci” to tytuł programu, w którym wystąpili w niedzielę późnym wieczorem hiszpańscy biskupi. Do boleśnie doświadczonych w tych dniach rodaków zwrócili się z przesłaniem nadziei.
2020-04-09 08:30:23
miniaturka

Przewodniczący Episkopatu mówi jak przeżyć Triduum Paschalne i Wielkanoc

To najważniejszy czas w roku dla każdego chrześcijanina – podkreśla przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
2020-04-09 09:09:42
miniaturka

Liturgia Triduum Paschalnego w Watykanie

W tym roku Papież będzie sprawował liturgię Triduum Paschalnego przy prawie pustej bazylice św. Piotra. Również jej oprawa będzie bardzo skromna i powściągliwa.
2020-04-09 10:13:22
miniaturka

Kustosz sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej o smutku, który zamieni się w radość

- Nie ukrywam, że w sercu rodzi się uczucie smutku, ale wiem, że nie można na tym się zatrzymać, nie można pozwolić, aby smutek nas opanował. To jest dokładnie to, o czym mówi Pan Jezus w Janowej Ewangelii: „Wy będziecie się smucić, ale smutek wasz zamieni się w radość”. W to właśnie wierzę.
2020-04-09 10:24:32
miniaturka

Papież: porzucanie własnych rodziców to postępowanie judaszowe

W homilii nawiązując do postaci Judasza wskazał, iż jego postawa sprzedawania drugiego jest żywa także dziś. Franciszek mówił o różnych wyzyskiwaczach i lichwiarzach. Wspomniał także o innym konkrecie: o oddawaniu własnych rodziców do domów starców z powodu własnego interesu.
2020-04-09 11:04:23
miniaturka

Ziarna Słowa – Jaką miarą mierzyć człowieka

- Pytanie: kim jestem? - stawiacie sobie już od dawna. Jaką miarą mierzyć człowieka? Co jest najważniejsze w człowieku? - mówił do młodzieży Papież-Polak 3 czerwca 1979 r. przed kościołem św. Anny w Warszawie.