Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2018-05-08 14:08
S. Zielińska / Wydawnictwo Gaudium

Wprowadzenie do Biblii Aramejskiej - prezentacja w Lublinie

W środę 16 maja w Centrum Transferu Wiedzy KUL w Lublinie odbędzie się promocja publikacji Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium”: Wprowadzenie do Biblii Aramejskiej.

Autor/źródło: Wydawnictwo Gaudium

Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium” i Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, mają zaszczyt zaprosić na promocję publikacji:

Wprowadzenie do Biblii Aramejskiej

która odbędzie się 16 maja 2018 roku o godz. 17.00, w auli Centrum Transferu Wiedzy KUL  (408, III piętro, Al. Racławickie 14, Lublin).


Spotkanie poprowadzi: prof. Sławomir Żurek

Słowa powitania: ks. abp Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski


W panelu dyskusyjnym wezmą udział:

- ks. abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski;

- Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski;

- dr hab. Małgorzata Nowak-Barcińska, Dyrektor Instytutu Filologii Polskiej KUL;

- ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, Rzecznik Prasowy Konferencji Episkopatu Polski, doktor nauk biblijnych i archeologii oraz nauk orientalnych w zakresie hebraistyki i judaistyki;

- ks. prof. Mirosław S. Wróbel, Dyrektor Instytutu Nauk Biblijnych KUL, dyrektor i redaktor naukowy projektu Biblia Aramejska.

- Słowo Dyrektora Wydawnictwa „Gaudium” ks. dr. Marka Szymańskiego

- Słowo Rektora KUL ks. prof. Antoniego Dębińskiego


Spotkanie uświetnią dzieła W.A. Mozarta (Divertimento KV 136 i 137) w wykonaniu Wieniawski Kwartet z wprowadzeniem Teresy Księskiej-Falger.


***


Wprowadzenie do Biblii Aramejskiej (z płytą CD) jest wstępem do serii Biblia Aramejska – przekładu z języka aramejskiego na polski targumów do Pięcioksięgu (Targumu Neofiti 1, Targumu Pseudo-Jonatana i Targumu Onkelosa), targumów do Proroków oraz targumów do Pism. Publikacja ukazuje w przystępny sposób niezwykły świat tekstów targumicznych – najstarszych aramejskich przekładów Biblii hebrajskiej i komentarzy do niej. W książce zostały opracowane m.in. takie zagadnienia, jak: geneza i rozwój targumizmu, znaczenie języka aramejskiego, użycie targumów w liturgii synagogalnej, podział i charakterystyka dostępnych źródeł targumicznych, techniki targumiczne, teologia targumów oraz wpływ aramejskich tłumaczeń na treści zawarte w Nowym Testamencie. Dzięki lekturze tej książki czytelnik może odkryć bogactwo starożytnych źródeł, na których podstawie były głoszone Tora i Ewangelia. Ponadto, niniejszy tom ułatwi zrozumienie równoległych, ale różnych sposobów interpretacji tekstów biblijnych przez rabinów i Ojców Kościoła.

Do publikacji "Wprowadzenie do Biblii Aramejskiej" dołączona jest płyta CD z lekturą dwóch tekstów aramejskich - Zdrowaś, Maryjo i Ojcze Nasz.


Źródło: Wydawnictwo Gaudium


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Lublin, Wydawnictwo Gaudium, promocja książki, Wprowadzenie do Biblii Aramejskiej