Strona główna
opoka.org.pl
2018-12-14 11:07
Anna Bajon / BPJG/Zbiory Sztuki Wotywnej na Jasnej Górze

Wota królowej Bony Sforzy dla Jasnej Góry

Pamiątki ze Skarbca jasnogórskiego, związane z królową Boną Sforzą (1494-1557), żoną króla Zygmunta I Starego, zostały zaprezentowane w Muzeum 600-lecia na Jasnej Górze.

Autor/źródło: Janusz Migura, licencja: CC BY

Pamiątki zostały wyeksponowane w nowym miejscu z racji 500-lecia ślubu pary królewskiej, który odbył się na Wawelu w Krakowie 18 kwietnia 1518 roku.

W 2018 roku mija 500 lat od niezwykłego wydarzenia, jakim był ślub polskiego króla Zygmunta I Starego (1467-1548) pochodzącego z dynastii Jagiellonów, z włoską księżniczką Boną Sforzą, córką księcia Mediolanu Gian Galeazzo Sforzy i Izabeli Aragońskiej. Ślub ten odbił się szerokim echem w całej Europie. Piękna, bardzo inteligentna i mająca polityczne ambicje księżniczka, stała się protektorem włoskiej kultury w Polsce: razem z jej przyjazdem rozpowszechniły się w naszym kraju południowe mody i obyczaje, ale także nowe prądy artystyczne. Pod koniec życia, oskarżana w Polsce o wtrącanie się w sprawy państwa, którym rządził jej jedyny syn, ostatni z dynastii Jagiellonów, Zygmunt II August (1520-1572), wyjechała do Włoch, gdzie umarła otruta w swoim księstwie w Bari. Pozostawione przez nią legendarne bogactwa zostały w większości rozkradzione i rozproszone.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy