Strona główna
opoka.org.pl
2020-10-30 15:47
AC / maj / KAI

Wolność jest w nas! Świadectwa solidarności dostępne w sieci

Zrealizowany został projekt „Wolność jest w nas - świadectwa solidarności”. W ramach projektu na stronie www.wolnoscjestwnas.pl opublikowano unikalne nagrania, m.in. rozmów z Anną Walentynowicz czy Marianną Popiełuszko.

Marianna Popiełuszko
Autor/źródło: wolnoscjestwnas.pl

Na stronie www.wolnoscjestwnas.pl w ramach projektu „Wolność jest w nas - świadectwa solidarności” opublikowane zostały po raz pierwszy unikalne rejestracje dokumentalne zawierające między innymi krótkie relacje z wizyty w domu u Anny Walentynowicz, ze spotkania z Marianną Popiełuszko, mamą bł. ks. Jerzego Popiełuszki, fragmenty rozmów ze słynnymi polskimi misjonarkami i misjonarzami oraz wiele innych opowieści i wspomnień.

W materiałach odsłonięte są kulisy niektórych wydarzeń, o których mówiło się swego czasu w całym kraju. Przywoływane przez naszych bohaterów sceny były też inspiracją do filmów. Jak podkreślają autorzy projektu, „dochodzenie do wewnętrznej wolności wymaga odwagi i wysiłku. Tymczasem wiele osób wybiera łatwiejszą drogę i przyjmuje za swoje poglądy cudze, ale skojarzone z wizerunkiem, z którym pragną się utożsamiać. Stąd tak często ludzie głosują za czymś czego nie znają, albo protestują przeciwko czemuś, czego nie rozumieją. W ten sposób rezygnują ze swojej wolności i stają się narzędziami w cudzych rękach”.

Na stronie www.wolnoscjestwnas.pl przedstawione zostały rozmowy nagrane przed laty z ludźmi, którzy realizowali swoją wolność w rozmaitych wymiarach. „Są to głosy świadków, którzy ponosili w życiu wysokie koszty za obronę tego, w co wierzą, dlatego potrafili rozmawiać szczerze i opowiadali także o sprawach trudnych. Doświadczali prób, które pozwoliły im poznać samych siebie i być sobą, przełamywać bariery, żyć pełnią, a niekiedy zdobyć wolność wewnętrzną, o jakiej inni są w stanie tylko marzyć” – piszą autorzy projektu. Prezentowane wywiady nie mają formy oficjalnych wypowiedzi, ale raczej roboczych rozmów, czasem wizyt w miejscu pracy lub w domu. Autorami projektu są Julia Świercz Wieczyńska i Rafał Wieczyński. Projekt „Wolność jest w nas - świadectwa solidarności” został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Linki zewnętrzne:

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2020-10-30 11:45:10
miniaturka

Niebieski księżyc, czyli 13. pełnia Księżyca

Najbliższa błękitna pełnia Księżyca czeka nas jutro, 31 października, swą kulminację osiągnie ona o 15.48. W tym roku niebieska pełnia wypada w dzień przed uroczystością Wszystkich Świętych. Taki zbieg okoliczności zdarza się średnio raz na 19 lat, co oznacza, że po raz kolejny zdarzy się dopiero w 2039 roku!
2020-10-30 13:50:22
miniaturka

Prezydent złoży do Sejmu projekt ws. aborcji w przypadku wad letalnych dziecka

Prezydent Andrzej Duda wydał oświadczenie, w którym napisał, że złoży do Sejmu projekt, który „przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki, która przywraca możliwość przerwania ciąży, w sposób zgodny z zasadami Konstytucji RP, jedynie w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych”.
2020-10-30 14:03:49
miniaturka

Ojciec Szustak strzelił focha

Foch jest wtedy, gdy ktoś się obraża i w demonstracyjny sposób chce to komuś okazać. To na ogół pusty gest. Czy ojciec Szustak „strzelił focha”, gdy powiedział, że nienawidzi Kościoła? A może podsumował swoje zaangażowanie w promocję kandydatury jednej z osób ubiegających się o urząd prezydenta?
2020-10-30 15:37:29
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Jezus mówi, aby nie wybierać pierwszego miejsca, bo możemy się znaleźć w nieprzyjemnej sytuacji, gdy przyjdzie ktoś znamienitszy od nas. Lepiej zatem jest i rozsądniej wybierać ostatnie miejsca, bo wtedy może nas spotkać wyróżnienie i gospodarz zaproponuje nam, abyśmy przesiedli się wyżej.
2020-10-30 15:48:37
miniaturka

Rząd zamyka cmentarze na Wszystkich Świętych

Zapadła decyzja, że zarówno w dzień Wszystkich Świętych, a także dzień przed i dzień po cmentarze będą zamknięte - poinformował premier Mateusz Morawiecki.
2020-10-30 16:39:44
miniaturka

Mamy powody do obaw i do gniewu

Odcięcie komuś głowy jest przecież przerażające. Wiemy skądinąd, że Państwo Islamskie chętnie się tym posługuje. Jest to akt o perwersyjnej oraz wręcz diabelskiej symbolice, który świadczy o patologii, która ogarnia umysł, serce, całą egzystencję człowieka – powiedział abp Éric de Moulins-Beaufort, metropolita Reims po odwiedzeniu Nicei.