Strona główna
opoka.org.pl
2021-04-04 08:59
mk / PAP

Wobec wszystkiego, co się wydarza, potrzeba nam wciąż nadziei

Wobec wszystkiego, co się wydarza, potrzeba nam wciąż nadziei. Nadzieja Jezusa wnosi do naszych serc pewność, że Bóg potrafi wszystko obrócić ku dobru, bo nawet z grobu wydobywa życie – mówił w sobotę w czasie homilii prymas Polski abp Wojciech Polak.

Autor/źródło: PAP

Prymas Polski abp Wojciech Polak w swojej homilii w czasie sobotniej Liturgii Wigilii Paschalnej w katedrze gnieźnieńskiej przywołał ewangeliczną opowieść o trzech kobietach, które chciały namaścić ciało Jezusa. „Wiedziały, że przeszkodą by się tam dostać będzie ciężki kamień, który zamykał wykuty w skale grób. A mimo to szły z nadzieją pytając siebie nawzajem kto nam go usunie” – mówił prymas.

Hierarcha pytał w swojej homilii, jak poradzić sobie z sytuacją, która całkowicie nas przerasta. „Jak się nie bać, nie lękać, gdy tych ludzkich sił wciąż ubywa. Gdy rosną, jak widzimy, liczby chorych i cierpiących, gdy tylu wciąż umiera i odchodzi od nas w samotności, bez pożegnania nawet z najbliższymi. To ciężar, który wydaje się dziś mieć ostatnie słowo. To naprawdę ogromny kamień, wielki kamień zatoczony w naszym życiu” – mówił prymas.

„Wobec wszystkiego, co się wydarza, potrzeba nam wciąż nadziei. Nie takiej, która zdolna jest zaledwie na chwilę nas pocieszyć i która mówi nam, że wszystko będzie dobrze, chociaż my wiemy, że nie zawsze i nie wszystko będzie tak po ludzku dobrze” – mówił. Nie chodzi o nadzieję, która pozwala liczyć jedynie na to, że może „karta się odwróci” – tłumaczył hierarcha.

„Nadzieja Jezusa jest inna, jak wołał do nas papież Franciszek. Wnosi bowiem do naszych serc pewność, że Bóg potrafi wszystko obrócić ku dobru. Bo nawet z grobu wydobywa życie” – zaznaczył prymas.

Metropolita gnieźnieński podkreślił zarazem, że taka nadzieja „przerasta najśmielsze oczekiwania i pragnienia”. „Nie skupia się tyko nad tym, jak na jakiś czas odsunąć taki czy inny ciężki kamień. Nie zapewnia nam, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, szybkiej odmiany trudnego losu. Ona nam dziś mówi: «powstał z martwych!» To dla nas wyszedł z grobu, dla nas zmartwychwstał, aby wnieść życie tam, gdzie była śmierć, aby rozpocząć nową historię” – mówił abp Polak.

„Kościół woła dziś dzieci rozproszone po całym świecie, by zgromadziły się na czuwanie i modlitwę. Bo jeśli tak będziemy obchodzić pamiątkę (zmartwychwstania) Pana, słuchając bożego słowa, sprawując święte obrzędy, możemy mieć nadzieję, że otrzymamy udział w zwycięstwie Chrystusa nad śmiercią i wraz z Nim żyć będziemy w Bogu. Wielkanoc jest właśnie po to, by mieć udział w zwycięstwie Chrystusa nad śmiercią” – mówił prymas.

Przytaczając słowa kardynała Josepha Ratzingera – papieża Benedykta XVI, prymas wskazał, że zgodnie z wiarą Kościoła w wielkanocnych sakramentach chrztu, bierzmowania i eucharystii „możemy wejść w dziś zmartwychwstania, dotknąć ręki Zmartwychwstałego i w ten sposób prawdziwie uobecnić Wielkanoc”.

„Nie chodzi przecież w tym wszystkim, jak mówił kiedyś z mocą kardynał Ratzinger, o jakąś biurokrację, o przyjęcie do jakiegoś stowarzyszenia, zapisania do wspólnoty. Nie chodzi o jakąś kosmetykę czy upiększenie życia. Sakramenty paschalne mówią nam, że Zmartwychwstały idzie ku nam, włącza nas we wspólnotę życia, które nie podlega śmierci” – przekonywał prymas.

Jak podkreślił, chrzest jest potężniejszy niż śmierć, stanowi rzeczywiste narodzenie i prawdziwe życie. „A dzieje się to w Kościele i przez Kościół. We wspólnocie tych, którzy uwierzyli, że Pan zmartwychwstał i żyje. Bo tylko wtedy, gdy istnieje wspólnota, w której nie chodzi tylko o spotkanie towarzyskie i kosmetykę, lecz udziela się odpowiedzi na pytania o śmierć, opłaca się żyć” – zaznaczył abp Polak.

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-04-03 16:19:38
miniaturka

Abp Kondrusiewicz: nasza ojczyzna przeżywa swój Wielki Piątek

Abp Kondrusiewicz nawiązując do sfałszowanych wyborów prezydenckich i niesłabnących napięć społecznych na Białorusi, wezwał do narodowego pojednania: „zwycięzcą powinna być cała Białoruś, a to jest możliwe tylko w miłosiernym Chrystusie”
2021-04-03 16:23:42
miniaturka

Więźniowie wykonali paschał dla Papieża

Paschał, czyli wielkanocna świeca symbolizująca zmartwychwstałego Chrystusa, która zapłonie podczas papieskiej liturgii, została wykonana przez skruszonych członków zorganizowanych grup przestępczych, głównie byłych mafiosów, przebywających w zakładzie karnym w Paliano
2021-04-04 08:53:59
miniaturka

Morawiecki: Starajmy się odpowiedzialnie świętować, nie narażać siebie i innych

Starajmy się odpowiedzialnie świętować, nie narażać siebie i innych, ale także nieco odpocząć od codzienności i być sobie życzliwi – napisał premier Mateusz Morawiecki na swoim profilu na Facebooku.
2021-04-04 09:17:06
miniaturka

Benedykt XVI: św. Józef słusznie jest patronem dobrej śmierci

„Adhortację apostolską Patris Corde przeczytałem ze szczególną wdzięcznością i najgłębszą aprobatą” – powiedział w wywiadzie dla niemieckiej gazety Die Tagespost Benedykt XVI. W rozmowie skoncentrował się wyłącznie na teologii postaci św. Józefa.
2021-04-04 09:49:02
miniaturka

Nawet w mrocznych miesiącach pandemii Jezus zaprasza byśmy nigdy nie tracili nadziei

Nawet z ruiny naszych serc Bóg może zbudować dzieło sztuki – mówił papież w czasie Wigilii Paschalnej w Bazylice Watykańskiej. Przypomniał, że także w mrocznych miesiącach pandemii słyszymy Zmartwychwstałego Pana, który zaprasza nas, abyśmy nigdy nie tracili nadziei.
2021-04-04 11:56:23
miniaturka

Wiem, że Pan Bóg mnie kocha. Przyjmę wszystko, co dla mnie przygotował

Nicola Perin zmarł 24 grudnia 2015 roku w wieku 17 lat. W przygotowaniu jest jego proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym. „Każdego dnia odczuwamy jego obecność” – mówią Adriana Vanzan i Roberto Perin, rodzice kandydata na ołtarze.