Strona główna
opoka.org.pl
2021-09-07 08:40
MG / Krzysztof Bronk, vaticannews.va

Włoskie badania: szkoły nie szerzą infekcji, powinny być otwarte

Podczas pandemii Covid-19 szkoła jest miejscem bezpiecznym, jeśli stosuje się odpowiednie środki zapobiegawcze oraz jeśli uczniowie, rodziny i personel otrzymują odpowiednie instrukcje zdrowotne – wynika z badań przeprowadzonych przez watykański szpital pediatryczny Dzieciątka Jezus

Autor/źródło: vaticannews.va

Badania trwały przez cały rok szkolny i były prowadzone w dwóch rzymskich szkołach, liczących ponad dwustu pracowników i ponad tysiąc uczniów w wieku od 5 do 19 lat. Ich celem było zweryfikowanie rzeczywistego ryzyka rozprzestrzeniania się Covid-19 w szkołach poprzez testy molekularne śliny oraz badania próbek krwi u wszystkich uczniów i pracowników. W ciągu całego roku szkolnego wykonano ponad 11 tys. testów. Wykryto tylko 21 przypadków pozytywnych, co stanowi 0,2 proc. wszystkich testów, i co ważne, nie doszło się do rozprzestrzeniania się infekcji w klasach.


Wyniki badań zostaną niebawem opublikowane w pracy naukowej. Dyrekcja watykańskiego szpitala postanowiła je przekazać już teraz włoskiemu ministerstwu oświaty, ponieważ za tydzień rozpoczyna się w tym kraju rok szkolny. Badania naukowe jednoznacznie dowodzą, że szkoła może być miejscem bezpiecznym. Jak mówi dyrektor szpitala, należy dołożyć wszelkich starań, aby w nadchodzących miesiącach szkoły pozostały otwarte, a lekcje odbywały się w obecności uczniów. Dzieci, zwłaszcza najmłodsze, zbyt wiele już wycierpiały z powodu zamknięcia szkół – dodaje dr Mariella Enoc.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-09-06 15:47:53
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

„A cały tłum starał się Go dotknąć, ponieważ moc wychodziła od Niego i uzdrawiała wszystkich”. Zadaniem Kościoła jest umożliwianie ludziom dotknięcia Jezusa. Najpełniej misja ta realizuje się w Eucharystii.
2021-09-06 15:58:02
miniaturka

Podejmujmy piękne dzieło wychowania

Podejmujmy piękne dzieło wychowania ufając, że jego owoce są niezniszczalne i pozostają na wieki – napisali biskupi w Liście Pasterskim Episkopatu Polski z okazji XI Tygodnia Wychowania w Polsce, który będziemy obchodzić w dniach 12-18 września br.
2021-09-06 16:09:16
miniaturka

Nie żyje Tomasz Knapik – jeden z najpopularniejszych polskich lektorów

Nie żyje legendarny lektor telewizyjny Tomasz Knapik. Informację o jego śmierci przekazał syn Maciej Knapik. „Od ponad dwóch miesięcy walczył z ciężkim kryzysem chorobowym”.
2021-09-07 08:48:35
miniaturka

Słowacja znosi ograniczenia przed wizytą Papieża

W najbliższą niedzielę po południu Papież Franciszek przybędzie z czterodniową wizytą na Słowację. Kraj naszych południowych sąsiadów rozszerzył możliwość wejścia na uroczystości z udziałem Ojca Świętego.
2021-09-07 09:19:15
miniaturka

Kapłan archidiecezji przemyskiej został pustelnikiem

Diecezja przemyska ma nowego pustelnika. Został nim ks. Rafał Szykuła, doktor teologii duchowości, wcześniejszy diecezjalny duszpasterz Odnowy w Duchu Świętym. Pustelnia znajduje się na terenie parafii Drohobyczka. Życie pustelnicze jest jedną z form życia konsekrowanego w Kościele
2021-09-07 09:28:46
miniaturka

Polacy palą legalne – najniższy w historii udział szarej strefy wyrobów tytoniowych

W I kwartale 2021 r. Polacy wypalili 6,3 proc. papierosów pochodzących z przemytu – 3,9 mld sztuk, co w porównaniu z 9,4 proc. w 2021 r. oznacza spadek o ponad 3 punkty procentowe, a to przekłada się na znaczny wzrost wpływów z tytułu akcyzy do budżetu państwa – wynika z raportu Instytutu Doradztwa i Badań Rynku Almares.