Strona główna
opoka.org.pl
2020-12-20 08:55
JR / vaticannews.va

Włoski Kościół świętuje 800-lecie przybycia św. Antoniego

Kościół we Włoszech świętuje 800-lecie przybycia do tego kraju św. Antoniego. Jak mówi o. Paolo Floretta, organizator jubileuszu, franciszkanom zależy na przybliżeniu prawdziwego wizerunku świętego, który był nie tylko cudotwórcą, ale przede wszystkim skutecznym ewangelizatorem.

Autor/źródło: Ewa Klejnot-Schreiber, licencja: CC BY

Z okazji rocznicy przygotowano między innymi liczącą niemal 2 tys. km trasę pielgrzymkową, podzieloną na 97 etapów. Rozpoczyna się ona na Sycylii, gdzie Antonii wylądował jako rozbitek i przebiega po miejscach, które odwiedzał on we Włoszech jako kaznodzieja i teolog. 

Choć Antoni jest powszechnie znany jako święty padewski, bo w Padwie spędził ostatnie dwa lata swego życia i tam też znajduje się jego sanktuarium, to jednak nie był on Włochem, lecz Portugalczykiem, pochodził z Lizbony. W młodości był augustianinem. Spotkawszy pięciu włoskich franciszkanów, którzy udali się na misję do Maroka i tam ponieśli męczeńską śmierć, Antoni postanowił pójść w ich ślady. Udał się nawet tak jak oni do Maroka, ale choroba uniemożliwiła mu podjęcie pracy misyjnej. W drodze powrotnej do Portugalii spotkała go na morzu wielka burza. Zamiast powrócić do ojczyzny wylądował na Sycylii. Miało to miejsce na wiosnę 1221 r.

„Postanowiliśmy przeżywać ten jubileusz, idąc po śladach św. Antoniego, przemierzając Włochy i spotykając się z lokalnymi społecznościami, które zaznały obecności Antoniego. Wiemy, że jest on znanym przede wszystkim jako święty od cudów. W rzeczywistości był to człowiek, który okazywał innym solidarność, który uformował też swoimi kazaniami wielu chrześcijan przede wszystkim w północnych Włoszech i w południowej Francji” – powiedział Radiu Watykańskiemu o. Paolo Floretta. „Przemierzając Półwysep Apeniński chcemy zrozumieć, co przeżywał św. Antoni, jakie były jego doświadczenia. Będziemy też wspominać jego przystąpienie do franciszkanów. Taki jest duch tego projektu, który obejmuje wiele inicjatyw religijnych i kulturalnych, w miejscach i na drogach, które on przemierzył aż po Padwę, gdzie spędził ostatnie dwa lata życia i dał się poznać jako wielki kaznodzieja, wrażliwy na ubogich i trudne sytuacje społeczne, takie jak choćby los dłużników. W Padwie udało się mu nawet doprowadzić do zmiany prawa. Stał się w ten sposób prekursorem obrońców praw człowieka. Chcemy ukazać wszystkie aspekty jego życia, ale oczywiście przede wszystkim jego mądrość. Wiemy, że jest doktorem Kościoła, ale był też genialnym komunikatorem”. 

Krzysztof Bronk - Watykan

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-12-19 15:17:00
miniaturka

Modlitwa i post w obronie życia nienarodzonych w Argentynie

Po przyjęciu przez niższą izbę parlamentu Argentyny ustawy zezwalającej na aborcję dzieci nienarodzonych do 14. tygodnia ciąży tamtejsza konferencja episkopatu ogłosiła na 26, 27 i 28 grudnia triduum modlitewne w intencji obrony życia nienarodzonych.
2020-12-20 08:44:44
miniaturka

Zanieczyszczone powietrze sprzyja COVID-19

Istnieje korelacja pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza, głównie cząstkami stałymi a zapadalnością na COVID-19 i śmiertelnością. Ważne mogą być też czynniki towarzyszące, co jednak wymaga dalszych badań – informują autorzy analiz, naukowcy z Włoch.
2020-12-20 08:51:07
miniaturka

Wskazania na świętowanie Niedzieli Słowa Bożego

„Poprzez teksty biblijne odczytywane podczas liturgii to sam Bóg mówi do swojego ludu i sam Chrystus głosi swoją Ewangelię” – czytamy w nocie Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Zawiera ona wskazania dotyczące sposobu celebracji Niedzieli Słowa Bożego.
2020-12-20 09:59:21
miniaturka

Coraz trudniej o żywego karpia, ale i mniej chętnych

W tym roku trudniej będzie kupić żywego karpia, niemal wszystkie sieci handlowe wycofały się ze sprzedaży żywych ryb – powiedział PAP prezes Towarzystwa Promocji Ryb „Pan Karp” Zbigniew Szczepański.
2020-12-20 10:51:45
miniaturka

Dramatyczna sytuacja uchodźców w północnej Francji

Na francuskim wybrzeżu Kanału La Manche koczują setki migrantów, którzy za wszelką cenę chcą się przedostać do Wielkiej Brytanii. Jak mówi ks. Maurice Joyeux z Jezuickiej Służby Uchodźcom, żyją oni w postawie samobójczej, są świadomi, że znaleźli się w sytuacji bez wyjścia.
2020-12-20 11:57:07
miniaturka

Psycholog: warto poszukać pozytywów tegorocznych świąt przeżywanych w czasie pandemii

Myślę, że tegoroczne Boże Narodzenie to będzie taki dobry czas na wpatrzenie się w siebie, swoich najbliższych i dostrzeżenie dobrych stron czasu spędzonego właśnie w takim większym spokoju – powiedziała psycholog dr hab. Katarzyna Ślebarska.