Strona główna
opoka.org.pl
2018-05-18 08:14
AC / Krzysztof Bronk

Włosi ponoszą konsekwencje bezdzietności: kraj się starzeje i wyludnia

Instytut statystyczny wieści nieuchronne wymieranie włoskiego społeczeństwa. Emerytów jest niemal dwa razy więcej niż młodych. Zmniejsza się liczba dzieci i potencjalnych matek. Młodzi uciekają za granicę.

Autor/źródło: Pixabay, MabelAmber, licencja: CC0

Włochy się starzeją i wyludniają. Doroczny raport narodowego instytutu statystycznego ISTAT jest bezwzględny: rozpoczęła się faza demograficznego upadku – podają naukowcy. Włosi stali się drugim po Japończykach najbardziej zestarzałym narodem świata. Na 100 młodych do 30 roku życia przypada 168,7 mieszkańców powyżej 65 roku życia. Ponadto już po raz dziewiąty spadła w ubiegłym roku liczba urodzeń i osiągnęła kolejne historyczne minimum: 464 tys.

Co więcej w ubiegłym roku 153 tys. Włochów, głównie młodych, wyjechało na emigrację. Ubytków w społeczeństwie nie są w stanie skompensować nawet migranci. W konsekwencji liczba mieszkańców Włoch zmniejszyła się w ubiegłym roku o 100 tys.

Koordynatorka raportu ISTAT Francesca Della Ratta podkreśla jednak, że tak fatalne dane nie są zaskoczeniem. Jest to konsekwencja trwającej od kilkudziesięciu lat zapaści demograficznej, narastającej stopniowo bezdzietności.

- Włochy się starzeją – powiedziała Radiu Watykańskiemu Francesca Della Ratta – bo z jednej strony Włosi żyją coraz dłużej: średnia długość życia wzrosła do 80 lat dla mężczyzn i 84 dla kobiet. Z drugiej strony i to jest ważniejsze, spada liczba dzieci, od 9 lat rodzi się ich coraz mniej. W raporcie staraliśmy się pokazać wyraźnie, że w dużej mierze wynika to z trwającego już od dawna procesu starzenia się społeczeństwa. Po prostu zmniejsza się liczba kobiet, które mogą urodzić dziecko, również dlatego, że rodzenie dzieci coraz bardziej odkłada się na później. W konsekwencji spada też liczba dzieci, które przypadają na jedną kobietę. Co ważne zjawisko to dotyczy zarówno Włoszek, jak i migrantek, które osiedliły się we Włoszech. Przy tym wszystkim stale wzrasta też liczba młodych Włochów, którzy wyjeżdżają z kraju w poszukiwaniu pracy. Choć od dwóch lat bezrobocie wśród młodzieży nieznacznie spada, to jednak trzeba przyznać, że młodzi do 34 roku życia mają dość ograniczone możliwości pracy we Włoszech.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-05-17 15:47:34
miniaturka

Musimy bronić wiary w Boga

Wczoraj w homilii podczas Mszy św. na zakończenie Zebrania Plenarnego Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich metropolita krakowski odwołał się do Ewangelii i modlitwy Jezusa o jedność Kościoła podczas Ostatniej Wieczerzy.
2018-05-17 22:35:15
miniaturka

Jerozolima: apel ordynariuszy Ziemi Świętej

W obliczu narastającego konfliktu izraelsko-palestyńskiego katoliccy ordynariusze Ziemi Świętej wzywają wszystkie zaangażowane strony, aby unikały używania przemocy i znalazły sposoby na zakończenie oblężenia w Strefie Gazy.
2018-05-17 22:46:03
miniaturka

Papież: udawana jedność to środowisko, które potępia

Są dwie drogi jedności, jedna prawdziwa, po której prowadzi nas Jezus i druga, na której się oczernia, oskarża i która dzieli – to główna myśl homilii wygłoszonej przez Papieża na porannej Mszy.
2018-05-18 08:44:33
miniaturka

Watykański dokument o systemie gospodarczo-finansowym

Stolica Apostolska przypomina, że ekonomia i gospodarka, jak każda sfera ludzkiej działalności podlega etycznemu wartościowaniu. Zawarte w dokumencie wytyczne mają pomóc w rozeznaniu w dobie aktualnego kryzysu.
2018-05-18 09:23:33
miniaturka

Bielsko-Biała: Międzynarodowy Ekumeniczny Konkurs Wiedzy Biblijnej

W Bielsku-Białej podsumowano 21. Międzynarodowy Ekumeniczny Konkurs Wiedzy Biblijnej „Jonasz”.
2018-05-18 09:57:39
miniaturka

Dziś rozpoczynają się obchody 40. rocznicy wyboru św. Jana Pawła II na Stolicę Piotrową

Cykl wydarzeń religijnych, kulturalnych i naukowych zostanie zainaugurowany 18 maja, w 98. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, a ich kulminacja nastąpi w październiku.