Strona główna
opoka.org.pl
2018-06-17 17:00
ek / Krzysztof Bronk

Włoscy skauci uczą, jak być mniejszością w zsekularyzowanym świecie

Włoscy katoliccy skauci wyciągają wnioski z sekularyzacji, której w ostatnich latach został poddany ich kraj. Być skautem w środowisku, gdzie chrześcijanie są już mniejszością - to jeden z głównych tematów krajowego zlotu Federacji Skautów Europy.

Autor/źródło: Dawid Szczęch/Maciej Górnicki, licencja: CC0

Jak podkreśla ks. Paolo La Terra, kościelny asystent federacji, w takiej sytuacji rola skautingu jest wyjątkowa. Oferuje bowiem młodym formację integralną i uczy ich bycia kreatywną mniejszością, która opiera się wpływom i sama oddziałuje na innych.

My musimy się nauczyć żyć w tym świecie, a nie innym – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. La Terra. – Problemem nie jest bycie mniejszością czy większością. Historia chrześcijaństwa uczy nas, że wszystkie zmiany zostały wprowadzone przez mniejszości profetyczne. Nie warto się zastanawiać, które czasy są lepsze czy gorsze. Św. Augustyn mawiał, że to my jesteśmy czasem. Jeśli Pan Bóg postawił nas w tych czasach, to uczynił to po to, byśmy dali świadectwo, byśmy z radością i entuzjazmem przeżywali swą wiarę, również w środowisku wychowawczym. Trzeba się jednak poważnie zastanowić, jak w takich warunkach wychowywać młodych zgodnie z założeniami skautingu. Pamiętajmy, że w naszych warunkach skauting jest już chyba jedyną metodą wychowawczą, która zajmuje się formacją całościową osoby, uwzględniając różne jej aspekty, nie tylko duchowy. Chodzi o to, by tak wychowywać młodych chrześcijan, aby mogli być aktywnymi podmiotami w swoim świecie, aby jak mawiał Baden-Powell, potrafili samodzielnie kierować swą łódką, a zarazem żyć dla innych i służyć Kościołowi.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-06-17 12:40:08
miniaturka

Kard. Dziwisz: czy św. o.Pio miał intuicję ws. wyboru kard. Wojtyły na Stolicę Piotrową?

Taką refleksją podzielił się kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. dla czcicieli Stygmatyka, odprawionej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.
2018-06-17 12:56:33
miniaturka

Papież na Anioł Pański: misja Kościoła to nie sukcesy, lecz powierzenie się Bogu

O byciu narzędziem w rękach Boga mówił Papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” na placu św. Piotra w Watykanie.
2018-06-17 13:32:43
miniaturka

Ekumeniczne spotkanie w Węgrowie

15 czerwca w Węgrowskim Ośrodku Kultury oraz w Parafii poklasztornej w Węgrowie odbyło się ekumeniczne spotkanie różnych kościołów chrześcijańskich.
2018-06-17 13:51:58
miniaturka

Sekretarz generalny Caritas: otwórzcie drzwi, otwórzcie umysły i serca

Trwa światowy tydzień działań na rzecz migrantów, który stanowi część papieskiej kampanii „Dzielić Podróż”. Została ona zainicjowana przez Franciszka we wrześniu ubiegłego roku na rzecz solidarności z migrantami.
2018-06-17 18:25:35
miniaturka

Abp Gądecki: Kościół głosi królestwo Boże dla dobra wszystkich

Kościół głosi królestwo Boże, aby dotrzeć do konkretnego człowieka w społeczeństwie, by inspirować i przepajać Ewangelią samo społeczeństwo – mówił abp Stanisław Gądecki w Suchym Lesie w trakcie uroczystości 800-lecia wspólnoty mieszkańców.
2018-06-17 18:41:56
miniaturka

Bp Jeż: rodziny będące blisko Boga przetrwają wszystko

Kilka tysięcy rodzin modliło się przy Papieskim Ołtarzu w Starym Sączu. Diecezjalne Święto Rodziny zgromadziło małżeństwa m.in. w strojach regionalnych, dzieci, młodzież i starszych.