Strona główna
opoka.org.pl
2019-07-14 13:20
Anna Bajon / Leszek Gęsiak SJ

Włochy: Szkoła Letnia Federacji Uniwersytetów Katolickich Europy

Szkoły Letnie to sprawdzony od lat projekt edukacyjny organizowany przez wiele uczelni wyższych i konsorcjów akademickich na całym świecie. W tym roku po raz pierwszy zorganizowała ją w Gubbio we Włoszech także Federacja Uniwersytetów Katolickich Europy i Libanu.

Autor/źródło: pinterest, CC by

Główny temat tygodniowych wykładów i warsztatów to „Europejski humanizm w procesie tworzenia”. Zajęcia podejmujące to zagadnienie zostały podzielone na pięć kursów, które wskazują na kluczowe i współzależne aspekty współczesnej myśli humanistycznej. Chodzi o historię (Wkład historii w świadomość europejską), literaturę i sztukę (Literatura, sztuka, przekład i tożsamość europejska), technologie naukowe (Technologia naukowa i wyzwania humanizmu w Europie), kwestie społeczne (Europejski humanizm społeczny) oraz budowanie społeczeństwa obywatelskiego (Zarządzanie, demokracja i zaangażowanie obywatelskie).

Dla wykładowców z całej niemal Europy jest to znakomita okazja do zawiązania nowych projektów naukowo-badawczych, a dla studentów szansa na twórcze uczestnictwo w debacie o teraźniejszości i przyszłości Starego Kontynentu. Organizator Szkoły Letniej, czyli Federacja Uniwersytetów Katolickich Europy i Libanu, zrzesza aktualnie 57 uniwersytetów i szkół wyższych. Polskę w Gubbio reprezentuje jezuicka Akademia Ignatianum z Krakowa. Projekt będzie kontynuowany także w przyszłym roku.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-07-14 10:59:55
miniaturka

Nowy generał dominikanów

Dominikanie wybrali nowego generała. Po raz pierwszy w historii został nim Azjata.
2019-07-14 11:52:31
miniaturka

Młodzież Fundacji DNT dziękuje mieszkańcom Legnicy

W sobotę 13 lipca na legnickim Rynku odbył się koncert w wykonaniu mi.in. stypendystów-absolwentów Fundacji, podczas którego uczestnicy obozu wakacyjnego dziękowali mieszkańcom Legnicy za serdeczne przyjecie i wsparcie funduszu stypendialnego, z którego sami korzystają.
2019-07-14 12:18:30
miniaturka

Francja: kapłani powracają do sutanny

Francuscy księża ponownie przekonują się do sutanny – donosi stołeczny dziennik Le Parisien. Jeszcze kilkanaście lat temu wydawało się, że sutanna zniknęła na dobre z francuskiego Kościoła i pozostaje zarezerwowana wyłącznie dla tradycjonalistów.
2019-07-14 12:24:42
miniaturka

Abp Chaput na odejście: bądźcie katolikami w życiu publicznym

W zsekularyzowanym społeczeństwie toczy się walka na idee i wartości. Zadaniem chrześcijan jest tę walkę wygrać – powiedział abp Charles Chaput. Metropolita Filadelfii przygotowuje się do zakończenia swej biskupiej posługi.
2019-07-14 12:27:14
miniaturka

Etiopia: wspólnoty chrześcijańskie przeciw migracji

Jesteśmy przekonani, że członkowie naszych wspólnot nie powinni emigrować. Musimy zrobić wszystko, aby przekonać młodych do pozostania w swej ojczyźnie. Opinię te wyrazili przedstawiciele trzech wspólnot chrześcijańskich z Etiopii.
2019-07-14 12:29:22
miniaturka

Pakistan: bluźnierstwo – broń w wyrównywaniu porachunków

W Pakistanie pod zarzutami bluźnierstwa przeciw Mahometowi aresztowano dwóch nastolatków. Według bliskich rodziny lokalna policja spreparowała dowody winy, które stały się podstawą oskarżenia. Chłopcom grozi kara śmierci.