Strona główna
opoka.org.pl
2020-05-12 12:42
AC / Krzysztof Bronk/ vaticannews.va

Włochy: epidemia dziesiątkuje szkoły katolickie, rząd odmawia pomocy!

Populistyczno-lewicowy rząd Giuseppe Contego odmawia uruchomienia działań osłonowych dla szkół katolickich we Włoszech. W konsekwencji do września przynajmniej co czwarta, jeśli nie co druga szkoła kościelna zostanie zamknięta.

Autor/źródło: Pixabay, _Alicja_, licencja: CC0

To ogromny cios dla katolickich rodzin. Dotychczas to one niemal w całości finansowały nauczanie swych dzieci. W związku z pandemią i rosnącym bezrobociem wielu rodziców nie stać w tym momencie na opłacanie czesnego. Dlatego też szkoły bezskutecznie proszą rząd o działania osłonowe.

Komentując tę sytuację, prefekt watykańskiej Kongregacji Edukacji Katolickiej przypomniał, że w innych krajach europejskich, takich jak Francja czy Wielka Brytania, obowiązują umowy, na mocy których to państwo łoży na utrzymanie szkół katolickich, a przynajmniej na pensje dla nauczycieli. We Włoszech natomiast to problem czysto ideologiczny i dlatego tak trudno się z nim uporać w polityce – mówi kard. Giuseppe Versaldi.

Kard. Versaldi: szkoły katolickie to nie sektor prywatny, lecz służba społeczeństwu

- Sytuacja szkół katolickich jest dramatyczna czy wręcz tragiczna. Wiemy, że nie tylko szkolnictwo jest w trudnej sytuacji. To samo można by powiedzieć o handlu czy przemyśle. Tam też wielu zakładom grozi likwidacja. Jednak w tym wypadku chodzi o młodych, o ich edukację, o przyszłość naszych społeczeństw. Dlatego jest to tak ważne. I ci, na których spoczywa to niełatwe zadanie rządzenia w tych trudnych czasach, muszą się tym zająć – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Versaldi. – Czas już przezwyciężyć we Włoszech bariery ideologiczne. To z ich powodu szkoły katolickie są postrzegane jako sprawa czysto prywatna. Tymczasem są to przecież instytucje użytku publicznego. I jeśli szkoły katolickie zostaną zamknięte, to państwo nie ma przecież zaplecza, by zapełnić powstałe w ten sposób braki. Straci też miliardy euro, które dziś udaje mu się zaoszczędzić dzięki temu, że nie płaci za edukację w tych szkołach. A zatem w tym wypadku nie chodzi o pomoc państwa dla sektora prywatnego, lecz o pomoc dla działalności publicznej i to na bardzo wysokim poziomie.

Dodajmy, że do katolickich szkół we Włoszech uczęszcza dziś 867 tys. uczniów. Jeśli państwo nie obejmie ich działaniami osłonowymi, we wrześniu co najmniej 300 tys. uczniów pozostanie bez szkoły, a 40 tys. osób straci pracę.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2020-05-12 10:33:19
miniaturka

Wolontariat w kryzysie: niepełnosprawni uczą wartości życia

Epidemia koronawirusa spycha Liban, od miesięcy przeżywający ogromny kryzys gospodarczy, na skraj doskwierającego ubóstwa. Szacuje się, że ponad 45 proc. mieszkańców tego kraju żyje w biedzie.
2020-05-12 11:18:18
miniaturka

Kielce: z zaoszczędzonych funduszy – ponad 35 tys. maseczek dla służb i DPS-ów

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego rezygnując z realizacji części działań projektowych na 2020 rok, przeznaczył zaoszczędzone środki na produkcję ponad 35. tysięcy maseczek ochronnych wielokrotnego użytku.
2020-05-12 11:54:59
miniaturka

Światowa Rada Kościołów przyłącza się do dnia modlitw o zakończenie pandemii

Światowa Rada Kościołów (SRK) postanowiła przyłączyć się do światowego dnia modlitw o ustanie pandemii koronawirusa. Do wspólnych modlitw 14 maja włączą się także członkowie 350 Kościołów członkowskich ŚRK: protestanckich, anglikańskich i prawosławnych, głosi deklaracja opublikowana w Genewie.
2020-05-12 13:24:23
miniaturka

Mediolan: zmarł kard. Renato Corti

W wieku 84 lat zmarł w klasztorze misjonarzy oblatów w Rho w pobliżu Mediolanu emerytowany biskup Novary, kard. Renato Corti – podał włoski katolicki dziennik „L’Avvenire”.
2020-05-12 13:40:20
miniaturka

14 maja – dzień modlitwy, postu i dzieł miłosierdzia w intencji powstrzymania epidemii

Z inicjatywy Franciszka Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego skierowała do Przewodniczących Episkopatów całego świata prośbę, aby 14 maja był dniem modlitwy, postu i dzieł miłosierdzia w intencji powstrzymania epidemii koronawirusa. Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki zaapelował o przyłączenie się do modlitwy.
2020-05-12 13:51:39
miniaturka

#DzieńZaczynamOdEwangelii - Trwajcie we Mnie, a Ja w was będę trwać

«Latorośl nie może przynosić owocu sama z siebie – jeżeli nie trwa w winnym krzewie – tak samo i wy, jeżeli we Mnie trwać nie będziecie», J 15, 1-8. Komentarz do dzisiejszej Ewangelii.