Strona główna
opoka.org.pl
2018-04-12 12:36
S. Zielińska / KAI

Wkrótce Ekumeniczna Liturgia Męczenników w intencji prześladowanych chrześcijan

Już po raz piąty w warszawskim kościele św. Marcina odbędzie się Ekumeniczna Liturgia Męczenników, podczas której wspominane będą imiona i krótkie historie chrześcijan, którzy w ostatnim czasie oddali swoje życie za wiarę.

Autor/źródło: Pixabay, fietzfotos, licencja: CC0

Modlitwie pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, w której udział wezmą przedstawiciele innych Kościołów chrześcijańskich, towarzyszyć będzie hasło „Świadkowie Królestwa Bożego”. 

Liturgia odbędzie się 23 kwietnia o godz. 19.00, we wspomnienie św. Wojciecha, męczennika i patrona Polski. Organizatorem liturgii jest Wspólnota Sant’Egidio w Warszawie.

Organizatorzy przypominają słowa papieża Franciszka z jego najnowszej adhortacji „Gaudete et exsultate”: "Prześladowania nie są rzeczywistością z czasów minionych".

- Chrześcijanie wszystkich wyznań giną w imię Ewangelii wszędzie tam, gdzie sprzeciwiają się wojnie, korupcji, niesprawiedliwemu traktowaniu ubogich, migrantów i uchodźców; a także wtedy, gdy ryzykują własne życie w codziennym praktykowaniu wiary i uczynków miłosierdzia. Tak jak ks. Etienne Sengiyumva, zamordowany zaledwie kilka dni temu – 8 kwietnia po niedzielnej Mszy Świętej w swojej parafii w prowincji Północnego Kivu w Demokratycznej Republice Konga, czy czworo chrześcijan z Quety w Pakistanie, którzy zginęli w ostatni Poniedziałek Wielkanocny z rąk zwolenników tzw. Państwa Islamskiego - przypomina w zaproszeniu na Liturgię Wspólnota Sant’Egidio w Warszawie.

Ich krew nie jest jednak wezwaniem do zemsty. – Uczmy się tej wrażliwości na prawdę, odwagi w jej szukaniu i obronie, jaką mieli męczennicy, abyśmy potrafili sprostać wyzwaniu, które daje nam Pan Jezus – podkreślił kard. Nycz podczas ubiegłorocznego nabożeństwa. – Niech świadectwo męczenników, wpatrywanie się w nich i modlitwa z nimi kształtuje w nas postawy chrześcijańskie – apelował metropolita warszawski.

Jak piszą organizatorzy, „rany Jezusa nie są zachętą do odwetu na oprawcach, ale zapowiedzią Królestwa Bożego, które jest lekiem na lęk przed światem jego uczniów i uczennic. Podobnie rany naszych prześladowanych braci i sióstr chrześcijan wszystkich wyznań nie są dla nas zachętą do rewanżu, ale wezwaniem do budowania Królestwa Bożego, które przecież ‘jest pośród nas’ – jak uczy Jezus w Ewangelii”.

Wspólna modlitwa wyznawców Chrystusa z różnych Kościołów ma być wołaniem o pokój i odrzucenie wszelkiej przemocy, zwłaszcza tej motywowanej religijnie.

Wspólnota Sant’Egidio założona w 1968 r. w Rzymie przez Andreę Riccardiego w tym roku świętuje swoje 50-lecie. Obecnie skupia ok. 65 tys. osób w 73 krajach. To ruch świeckich, którego głównym charyzmatem jest łączenie modlitwy i pomocy ubogim oraz działanie na rzecz pokoju i dialogu międzyreligijnego „w duchu Asyżu”. Od 1993 r. Sant’Egidio opiekuje się kościołem św. Bartłomieja w Rzymie, gdzie z inicjatywy papieża Jana Pawła II złożone są relikwie męczenników XX i XXI w., pochodzących z różnych Kościołów chrześcijańskich. W świątyni od wieków czczone są również relikwie św. Wojciecha.

Wspólnota Sant’Egidio w Warszawie/lk / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2018-04-12 11:59:36
miniaturka
play

#SłowoOPsalmach - 28 kwietnia 2018

Komentarz do psalmu responsoryjnego 28 kwietnia 2018
2018-04-12 12:01:10
miniaturka
play

#SłowoOPsalmach - 29 kwietnia 2018

Komentarz do psalmu responsoryjnego 29 kwietnia 2018
2018-04-12 12:16:06
miniaturka
play

Mała ilustrowana Historia Kościoła Katolickiego w Polsce

To zaproszenie do myślenia o Polsce, poznawania jej przeszłości po to, by zrozumieć jej teraźniejszość oraz bardzo odpowiedzialnie i mądrze budować jej przyszłość - mówił o nowej publikacji abp Marek Jędraszewski.
2018-04-12 13:18:47
miniaturka

“Pro memoria” Prymasa Wyszyńskiego nagrodzone FENIKSEM 2018 w kategorii „historia”

Kapituła Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS przyznała w tym roku tę prestiżową nagrodę w kategorii „historia” wydawcom publikacji zapisków Prymasa Tysiąclecia: „Stefan Wyszyński, Pro memoria" t. 1 i 2.
2018-04-12 13:38:56
miniaturka
play

Abp Jędraszewski o adhortacji Papieża Franciszka „Gaudete et exsultate"

Jeżeli w kwestiach wiary rozum rozwiązuje wszystko, to już nie ma tam wiary, tam jest karykatura - mówił podczas konferencji wygłoszonej do diakonów i kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie abp Marek Jędraszewski.
2018-04-12 14:14:20
miniaturka

Komunikat ws. ochrony prawa do życia bez względu na stan zdrowia

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, w komunikacie ws. ochrony prawa do życia bez względu na stan zdrowia, zachęca, aby nie ustawać w modlitwie o ochronę prawa do życia każdej osoby ludzkiej.