Strona główna
opoka.org.pl
2020-02-13 09:18
AC / vaticannews.va

Wkład kobiety na wzór Maryi, bez klerykalizacji

W adhortacji Querida Amazonia Papież zajmuje również ważne stanowisko w sprawie roli kobiety w Kościele. Przypomina, że Pan Bóg zechciał objawić swą moc i miłość poprzez dwa ludzkie oblicza: Jezusa i Maryi.

Autor/źródło: Pixabay.com, CC0

Kobiecy wkład w życie Kościoła wzoruje się właśnie na Maryi jako Matce, na Jej mocy i czułości. Dlatego Franciszek przestrzega przed klerykalizacją kobiet, przed przekonaniem, że ich rola zostanie uznana dopiero wtedy, gdy zostaną dopuszczone do kapłaństwa.

Zdaniem Papieża jest to redukcjonizm, który sprowadza Kościół jedynie do struktur funkcjonalnych i neguje dotychczasowy wkład kobiet. Wskazuje na to również kard. Michael Czerny SJ, który na Synodzie Biskupów o Amazonii pełnił funkcję sekretarza specjalnego.

Kard. Czerny: to kobiety przekazują wiarę w Amazonii

- Papież Franciszek zaczyna od uznania wielkiej i istotnej roli, jaką kobiety przez stulecia odgrywały w zachowaniu i przekazywaniu wiary w Amazonii. Nie ma więc w tym nic nowego, wręcz przeciwnie. Rola kobiety zawsze była istotna i nadal powinna się rozwijać na wiele różnych sposobów. Papież zabiega o otwieranie nowych możliwości przed kobietami, bez koncentrowania się na kapłaństwie – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Czerny. – Przykładem nowych możliwości mogłaby być posługa troski o wspólny dom. Byłaby to wspaniała sposobność do towarzyszenia wspólnocie w oficjalny sposób. A zarazem byłby to nowy wkład kobiety w życie Kościoła.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-02-12 16:11:23
miniaturka

Papież: łzy skruchy otwierają na miłość

„Niech Pan udzieli nam łaski miłowania w obfitości, miłowania z uśmiechem, w bliskości, w duchu służby i także ze łzami” – mówił Papież do pielgrzymów obecnych na audiencji ogólnej.
2020-02-13 08:12:30
miniaturka

Papież do Polaków: bądźmy blisko chorych

Papież Franciszek zachęcał do okazywania chorym gestów współczującej i czułej miłości.
2020-02-13 08:33:01
miniaturka

Palestyńczycy protestują przeciw pokojowemu planowi Donalda Trumpa

Tysiące Palestyńczyków wyszło na ulice Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy, aby protestować przeciw pokojowemu planowi, który został zaproponowany przez prezydenta Stanów Zjednoczonych.
2020-02-13 09:30:27
miniaturka

Kościół hiszpański pomaga Wenezuelczykom

- Strach i represje w Wenezueli są ogromne - powiedział w Madrycie kard. Baltazar Porras, administrator apostolski archidiecezji Caracas.
2020-02-13 10:14:46
miniaturka

Dokument końcowy synodu nie należy do magisterium Papieża

Dokument końcowy synodu ma pewną wartość moralną jako owoc procesu synodalnego, ale nie należy do magisterium Papieża – wyjaśniono na konferencji prasowej prezentującej adhortację apostolską.
2020-02-13 10:49:35
miniaturka

"Każdy człowiek ma prawo do życia. Bez wyjątków". Pielgrzymka Obrońców Życia Człowieka

Zaproszenie na jubileuszową 40. Pielgrzymkę Obrońców Życia Człowieka na Jasną Górę, która odbędzie się 21 marca 2020 r. pod hasłem: „Każdy człowiek ma prawo do życia. Bez wyjątków”.