Strona główna
opoka.org.pl
2018-01-18 20:23
Aleksandra Bonk / Radio Watykańskie

Wizyta przedstawicieli episkopatów w Jerozolimie

Na spotkaniu w Jerozolimie zgromadzili się przedstawiciele episkopatów z całego świata. Celem spotkania biskupów było lepsze poznanie problemów Kościoła na Bliskim Wschodzie, pomoc mniejszości chrześcijańskiej i modlitwa w intencji pokoju.

Autor/źródło: Robert Karp, licencja: CC BY

Wiodącym tematem tegorocznej wizyty przedstawicieli episkopatów była edukacja. Plan wizyty obejmował szereg spotkań o charakterze oświatowym. Ich celem było lepsze zapoznanie się z programami edukacyjnymi, jakie są realizowane w Ziemi Świętej. Na początku wizyty hierarchowie spotkali się z grupą uczniów hebrajskiej szkoły Mor Jewish High School in Makabim-Reut, a następnie ze studentami prawa Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, którzy studiują wielokulturowość i zajmują się sprawami sądowymi osób dyskryminowanych ze względu na wyznawaną religię.

Kolejnym puntem programu było spotkanie z Forum Rodzin. Należy do niego ponad 600 izraelskich i palestyńskich rodzin, które ucierpiały z powodu długotrwałego konfliktu, a dziś, za pośrednictwem różnych inicjatyw, wspierają pokój, pojednanie i tolerancję.

Ważnym punktem programu były także spotkania w Beit Jala, Beit Sahour, Emmaus-Qubeibeh i Gazie, gdzie biskupi mieli możliwość bezpośredniego zapoznania się z konkretną działalnością edukacyjną łacińskiego patriarchatu Jerozolimy, Franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej oraz Sióstr Misjonarek Miłosierdzia, które prowadzą w Gazie sierociniec.

Odwiedzając szkoły katolickie, przewodniczący Konferencji Episkopatu Kanady, bp Lionel Gendron stwierdził, że „dzisiejsza wizyta pozwoliła nam dostrzec, jak wiele ludzi jest oddanych przesłaniu chrześcijan dla ludzkości. Dla nas, pochodzących z różnych narodów jest ważne, by okazać im naszą solidarność”.

W tegorocznym spotkaniu uczestniczyli biskupi z Republiki Południowej Afryki, Anglii, Irlandii, Islandii, Włoch, Portugalii, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Szkocji, Stanów Zjednoczonych i Kanady.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-01-18 15:46:32
miniaturka

"Łomżyńskie Betlejem" już w niedzielę

W najbliższą niedzielę (21 stycznia) o godz. 13.00 w Katedrze pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Łomży (woj.podlaskim) odbędzie się "Łomżyńskie Betlejem".
2018-01-18 15:52:23
miniaturka
play

Dialogi z abp. Markiem Jędraszewskim

„Co to znaczy mieć relację z Bogiem?" - to temat pierwszego w tym roku spotkania z cyklu „Dialogi" z abp. Markiem Jędraszewskim, które odbędzie się 18 stycznia o godz. 20.15 w Kolegiacie Akademickiej św. Anny w Krakowie.
2018-01-18 19:58:48
miniaturka

Zmarł polski biskup misyjny Eugeniusz Juretzko – Apostoł Pigmejów

16 stycznia 2018 r. W wieku 78 lat zmarł bp Eugeniusz Juretzko OMI, pierwszy ordynariusz diecezji Yokadouma w Kamerunie.
2018-01-19 08:18:48
miniaturka

Papież: stańmy się cudem dla tych, którzy „nie mają już wina”

Jak Jezusowi na weselu w Kanie, tak i mieszkańcom Chile towarzyszy zawsze Maryja, która uczy wrażliwości na potrzeby drugich.– powiedział Ojciec Święty podczas Mszy św. w mieście Iquique na północy Chile.
2018-01-19 08:49:17
miniaturka

Ojciec Święty na uniwersytecie w Santiago

Trzeba, aby nabywanie wiedzy było zdolne do wygenerowania interakcji między aulą a mądrością ludów, które tworzą tę błogosławioną ziemię. - mówił Franciszek na Papieskim Uniwersytecie Katolickim w Chile.
2018-01-19 09:17:12
miniaturka

Albania: nowy rok poświęcony Gjergjowi Skanderbeu

W Albanii rozpoczęto rok poświęcony Gjergjowi Kastriocie Skanderbeu, którego 550 rocznica śmierci przypadała na 17 stycznia tego roku.