Strona główna
opoka.org.pl
2019-04-01 09:48
Anna Bajon / Krzysztof Ołdakowski SJ

Wizyta Papieża w Wiejskim Ośrodku Pomocy Społecznej

Papież Franciszek odwiedził dzisiaj rano Wiejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Témara położony 15 km na południe od Rabatu. Jest on prowadzony przez siostry szarytki, z którymi współpracuje grupa wolontariuszy.

Autor/źródło: pixabay,MonicaVolpin,CC0

Ośrodek powstał 44 lata temu z inicjatywy francuskiego jezuity i lekarza, ojca Couturier. Jego specjalnością było leczenie poparzeń dzieci i dosrosłych, których doznawali podczas przygotowywania posiłków na zewnątrz swoich ubogich domów. Placówka opiekuje się około 150 dziećmi w wieku od 3 do 15 lat, które pochodzą z biednych rodzin. Przygotowuje dla nich posiłki oraz udziela wsparcia w nauce. Udziela również pomocy ubogim matkom z małymi dziećmi ofiarowując im mleko, chleb oraz torby z jedzeniem. Ośrodek organizuje także kursy nauki języka arabskiego oraz warsztaty kulinarne dla 70 kobiet. Leczy się w nim ponadto poparzenia i wspiera osoby dotknięte problemami neurologicznymi i psychicznymi. 70% z nich stanowią młodociani. Mówi siostra Gloria – przełożona wspólnoty:

    “Żyję wśród muzułmanów ponad 28 lat. Myślę, że to wielka łaska od Pana, który pozwolił mi dzielić z nimi życie, pracować tutaj i spełniać tę posługę pośród nich. Jestem bardzo wdzięczna Bogu, że pozwolił mi tutaj być – wyznała s. Gloria. -Muzułmanie nauczyli mnie wielu rzeczy i to samych dobrych: swojej wielkiej hojności, ogromnego zaangażowania, gotowości do przyjmowania, bycia gościnnymi, pomagania zawsze ubogim. Udzielali mi lekcji oraz nauczyli mnie praktykowania tego wszystkiego i jako katoliczka przyjmuję to z otwartością. Podkreślam szczególnie ich gościnność oraz gotowość pomagania biednym. Dla mnie życie pośród muzułmanów jest wielkim ubogaceniem. Mówię im często, że mamy tego samego Boga, ale idziemy do Niego różnymi drogami.”

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-04-01 08:27:11
miniaturka

Maroko z radością i pozytywnie odbiera wizytę Papieża

Mieszkańcy Maroka z dużym zaciekawieniem, radością i bardzo pozytywnie śledzą wizytę Papieża Franciszka w swoim kraju. Choć nie wszyscy wiedzą kim jest Papież, to jednak chętnie przychodzą na spotkania lub oglądają te wydarzenia w państwowej telewizji, która transmituje przebieg wizyty.
2019-04-01 08:32:08
miniaturka

Papież pozdrowił mnicha z Tibhirine

W katedrze w Rabacie, po spotkaniu z kapłanami, zakonnikami i zakonnicami Papież przechodząc wśród obecnych przywitał się i pocałował dłoń o. Jean-Pierrea Schaumachera, ostatniego z ocalałych mnichów z Tibhirine.
2019-04-01 09:22:34
miniaturka

Francja: Uroczystości jubileuszowe Sióstr Sercanek

Uroczystości jubileuszu 125. rocznicy założenia Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (sercanek), 70 lat pobytu sióstr w Fouquières oraz ich przyszłych przenosin do regionu paryskiego, odbyły się w kościele Saint Vaast w Fouquières-lez-Béthune na Północy Francji.
2019-04-01 10:17:53
miniaturka

Puk, puk czy to mój Bóg?

To małe ABC po spowiedzi świętej, przed którą czasami drżą nie tylko dzieci, ale nawet dorośli.Książka może okazać się pomocna zarówno dzieciom, które po raz pierwszy przystąpią do spowiedzi, ale także i tym, którzy pierwszą spowiedź świętą mają już za sobą, ale mimo to zawsze, kiedy podchodzą do konfesjonału, mają „gęsią skórkę”, a odchodząc od niego – radość w sercu, i to taką, że mogliby fruwać. Autor: Ines Krawczyk MChR
2019-04-01 10:30:59
miniaturka

Siódme niebo. Przygód nie tylko językowych ciąg dalszy

Autorka przeprowadza młodych czytelników przez świat językowych zawiłości, które mogą prowadzić do mniej lub bardziej zabawnych nieporozumień, czego na własnej skórze doświadczyła piątka przyjaciół. Ta pięknie ilustrowana książka zawiera dziesięć opowiadań. Autor: Ines Krawczyk MChR
2019-04-01 10:40:06
miniaturka

Papież zachęca do ekumenizmu miłosierdzia

W czasie spotkania w katedrze w Rabacie z kapłanami, osobami konsekrowanymi oraz z Ekumeniczną Radą Kościołów Papież podkreślił, że chrześcijanie w Maroku są niczym mała garstka zaczynu błogosławieństwa oraz braterskiej miłości.