Strona główna
opoka.org.pl
2021-08-24 13:38
AC / Polsat News

Witamina D chroni przed rakiem?

Naukowcy mają coraz więcej dowodów na to, że witamina D może chronić przed rakiem. Wyniki badań mogą wkrótce doprowadzić do zaleceń dotyczących większego spożycia tej witaminy. Wszystko musi być jednak konsultowane z lekarzem, gdyż przedawkowanie wit. D również może być niebezpieczne.

Autor/źródło: Pixabay.com, CC0, edit

„Spożywanie większych ilości witaminy D, głównie zawartej w diecie, może pomóc chronić przed rozwojem raka jelita grubego w młodszym wieku lub polipów jelita grubego” - można przeczytać w wersji online pisma „Gastroenterology”. Mimo, że ogólna zapadalność na raka jelita grubego spada, to jednak wzrasta liczba zachorowań wśród młodszych dorosłych. To niepokoi. Naukowcy nie zdołali jeszcze tego dokładnie wyjaśnić, dlaczego właśnie ta grupa ludzi, coraz częściej choruje. Natomiast mają coraz więcej dowodów na to, że witamina D może chronić przed rakiem.

Jak podaje Polsat News, „autorzy badania przeprowadzonego przez zespół naukowców (między innymi z Dana-Farber Cancer Institute) zaobserwowali, że spożycie zawierających witaminę D produktów, takich jak ryby, grzyby, jaja i mleko, spadło w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Istnieje też coraz więcej dowodów na związek między witaminą D a ryzykiem śmiertelności z powodu raka jelita grubego. Jednak żadne wcześniejsze badanie nie sprawdzało, czy całkowite spożycie witaminy D jest związane z ryzykiem raka jelita grubego o wczesnym początku”. Witamina D wykazała aktywność w walce z rakiem jelita grubego w badaniach laboratoryjnych. „Ponieważ niedobór witaminy D stale rośnie w ciągu ostatnich kilku lat, zastanawialiśmy się, czy może to przyczynić się do wzrostu liczby zachorowań na raka jelita grubego u młodych osób” – stwierdza dr Kimmie Ng, dyrektor Young-Onset Colorectal Cancer Center w Dana-Farber. „Odkryliśmy, że całkowite spożycie witaminy D wynoszące 300 IU dziennie lub więcej, mniej więcej równowartość trzech ćwierćlitrowych szklanek mleka, wiązało się z niższym o około 50 proc. ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego w młodszym wieku”- dodaje doktor.

Wyniki badań mogą wkrótce doprowadzić do zaleceń dotyczących większego spożycia tej witaminy. Wszystko musi być jednak konsultowane z lekarzem, gdyż przedawkowanie wit. D również może być niebezpieczne.

źródło za: polsatnews.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-08-24 13:03:30
miniaturka

Kolejny rok PUNCS: chrześcijańska myśl społeczna w praktyce

Powszechny Uniwersytet Nauczania Chrześcijańsko Społecznego (PUNCS) rozpoczyna kolejny rok swojej działalności. Jego misją jest wdrażanie zasad chrześcijańskiej myśli społecznej w życie gospodarcze i społeczne oraz formowanie i budowanie środowiska animatorów takich zmian w Polsce i za granicą.
2021-08-24 13:24:15
miniaturka

„Pamiętaj o nienarodzonych”. Przesłanie ze szczytu Klimandżaro

Grupa działaczy pro-life weszła na szczyt Klimandżaro z banerem przypominającym o trosce o nienarodzone dzieci. W drodze przeżyli zamieć śnieżną. „Nasz przewodnik powiedział nam później, że ludzie umierają tutaj w takich warunkach” – wspomina Pat Castle, założyciel organizacji Life Runners.
2021-08-24 13:31:57
miniaturka

Andrusiewicz: jesteśmy u początku czwartej fali epidemii

Jesteśmy u początku czwartej fali epidemii - stwierdził we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Szczyt tej fali, prognozowany dotąd na przełom września i października, może przesunąć się na październik – ocenił.
2021-08-24 14:17:45
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Bóg nie wysyła proroków tylko wtedy, gdy już ze światem jest źle, ale najczęściej przed nadejściem katastrofy, aby dać człowiekowi szansę. Co znaczy dzisiaj być prorokiem? Głosić Bożą prawdę niezależnie od tego, czy jest miła dla uszu odbiorców.
2021-08-24 14:42:03
miniaturka

Konferencja zakonów męskich przestrzega przed fałszywym zakonem działającym w Polsce

„Zakon Joannitów – Stowarzyszenia Życia Apostolskiego św. Jana Apostoła i Ewangelisty vel Suwerenny Zakon Św. Jana Jerozolimskiego” nie jest autentycznym zgromadzeniem zakonnym i posługuje się sfałszowanymi dokumentami - przestrzega Konferencja zakonów męskich
2021-08-24 16:01:34
miniaturka

Kieszonkowe dla kilkulatka to bardzo dobre narzędzie edukacji ekonomicznej

Niewielkie kwoty dawane już 6 - 7-letnim dzieciom uczą je gospodarować własnymi pieniędzmi, kształtują świadomość ekonomiczną, odpowiedzialność konsumencką i rozwijają ducha przedsiębiorczości.