Strona główna
opoka.org.pl
2019-07-30 10:57
MG / AVE

Wisłą przez miasto nieujarzmione - po raz 14.

Od czternastu lat Fundacja AVE zaprasza do uczczenia rocznicy Powstania Warszawskiego na kajakach.

Autor/źródło: Fundacja AVE
1, 3 i 4 sierpnia z Wawra na Białołękę wyruszą wyjątkowe spływy, połączone ze spotkaniami z bohaterami sierpnia 44 roku, wspólnym śpiewaniem piosenek powstańczych pod egidą zespołu muzycznego, paradą kajaków w godzinie W, wreszcie wyścigami o Kotwicę 44.
 

- Nasza propozycja nie jest fanaberią ani popkulturowym gadżetem - mówi Bartłomiej Włodkowski, pomysłodawca przedsięwzięcia. Przypominamy o roli, jaką odegrała Wisła w 1944 roku. Stanowiła wtedy przestrzeń dramatycznego podziału: gdy na lewym brzegu trwały najcięższe walki, mieszkańcy Pragi odcięci od centrum stolicy - bezradnie patrzyli na śmierć miasta. Dlatego już od pierwszych dni powstania wielu partyzantów podejmowało próbę niełatwego przedarcia się pod ogniem kul z Wawra na Siekierki. Wielu z nich pochłonęły wody Wisły. Naszymi spływami oddajemy im hołd


 

Spływy rozpoczną się na przystani WKW w Wawrze przy Wale Miedzeszyńskim 295, a zakończą na Kępie Tarchomińskiej (o ile stan wody w rzece na to pozwoli, w przeciwnym razie finał planowany jest na Plaży Żoliborz). W tych miejscach w 1944 roku przeprawiali się przez rzekę partyzanci. Choć Niemcy codziennie patrolowali rzekę łodzią motorową, do 20 sierpnia udało się pod osłoną nocy przeprawić blisko 300 żołnierzom, w tym 60 sanitariuszkom! dodaje Włodkowski. Na Białołęce przerzut wielkiej grupy 220 partyzantów z lasów Jabłonny, Legionowa i Choszczówki miał miejsce 6 i 7 września. Ponieważ hitlerowcy zniszczyli przygotowane do przeprawy łodzie, Polacy przeprawiali się z wielkim narażeniem życia wiślanym brodem.Wielką wartością rocznicowych spływów są spotkania z Powstańcami. To wspaniałe lekcje żywej historii. W tym roku kajakarze spotkają się na przystani WKW 1 VIII z Tadeuszem Sułowskim ps. Tadek, plutonowym z 7. Pułku Piechoty Okęcie Garłuch, 3 VIII z Anną Teresą Poraj-Poleska-Galarda ps. Piorun, sanitariuszką z Grupy Krybar, a 4 VIII z Józefem Sobocińskim ps. Myszołów, który walczył na Bródnie i Pradze Północ.Poza tym zaplanowano wspólne śpiewanie piosenek okupacyjnych pod egidą zespołu muzycznego i znakomitej Magdaleny Schabowskiej z Filharmonii Narodowej. W godzinie W na wysokości Starówki odbędzie się parada kajaków z transparentami Pamiętamy oraz wyścig kajakowy o Kotwicę Powstania 44.Od kilku lat 1 VIII w godzinie W na Wiśle pojawiają się również wielkie jednostki rzeczne: barki, statki, łodzie. Cieszymy się, że nasza inicjatywa promieniuje na inne środowiska mówi Włodkowski. - Kiedy w 2006 roku zaczęliśmy przypominać o wiślanej historii Powstania Warszawskiego byliśmy na rzece sami. Obecnie w naszych spływach bierze udział kilkuset mieszkańców Warszawy i turystów od dzieci po seniorów, a w tym roku także zapowiedziała się spora grupa ukraińskiej młodzieży.     Wyprawy zabezpieczają doświadczeni przewodnicy i ratownicy WOPR. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich zainteresowanych. Warto wszelako pamiętać, że Wisła jest rzeką wymagającą, stąd warto, aby zgłaszający się mieli minimalne doświadczenie wodniackie. Oczywiście dzieci muszą płynąc pod opieką dorosłych mówi Michał Kamiński, ratownik WOPR z Fundacji AVE. Organizujemy aż 3 spływy, żeby mogło z nich skorzystać jak najwięcej osób. Jednorazowo na rzekę zabieramy ok. 100 osób. Ale i tak zainteresowanie jest gigantyczne i przekracza pięciokrotnie liczbę miejsc.Dorośli płacą symboliczne 12 zł, dzieci i młodzież do 18. roku życia biorą udział bezpłatnie. Zapisy poprzez stronę internetową fundacjaave.pl (zakładka XIV Powstańcze Kajaki). Dla każdego uczestnika organizatorzy przygotowali pamiątkowe koszulki. Wyprawy rozpoczną się o godzinie 13 i potrwają do ok. 19. Za organizację powstańczych spływów Fundacja AVE otrzymała prestiżową nagrodę Przyjaznego Brzegu. Tegoroczna edycja została dofinansowana przez m.st. Warszawa i Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy