Strona główna
opoka.org.pl
2018-02-01 18:41
S. Zielińska / KAI

Wirtualne spacery po miejscach kultu Maryjnego

Z inicjatywy Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, powstał nowy portal www.szlak.maryjny.pl umożliwiający wirtualne zwiedzanie sanktuariów Maryjnych.

Autor/źródło: uroburos, licencja: CC0

Celem przedsięwzięcia jest stworzenie i promocja szlaku pielgrzymkowego wiodącego po polskich i słowackich obiektach sakralnych - miejscach kultu Maryjnego.

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie jest jednym z partnerów projektu „Szlak Maryjny - Światło ze Wschodu” realizowanego w ramach programu Interreg Polska-Słowacja.

W ramach tego przedsięwzięcia Instytut zrealizował panoramy wirtualne, przedstawiające w nowoczesnych technologiach multimedialnych wybrane miejsca kultu Maryjnego na terenie województwa podkarpackiego, małopolskiego oraz kraju preszowskiego na Słowacji. 

- Atrakcyjna forma przekazu wizualnego, wraz z narracją i opisami dostępnymi w pięciu językach, pozwolą znaleźć tym świątyniom poczesne miejsce na szlakach pątniczych, podnosząc tym samym walor turystyczny i rozpoznawalność miejscowości oraz obszarów z nimi związanych - wyjaśnia dr Barbara Munk z Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

W ramach projektu zastosowano techniki fotografii sferycznej, która umożliwia pełny podgląd miejsca on-line, zawiera materiały archiwalne połączone ze współczesnym obrazem oraz panoramy wzbogacone o materiały multimedialne, fotografie i teksty. Opracowanie multimedialne ułatwia dostęp do historii poszczególnych miejsc, często na co dzień niedostępnych dla zwiedzających.

Zdjęcia wykonano w 28 obiektach na terenie województwa małopolskiego, województwa podkarpackiego oraz kraju preszowskiego na Słowacji. Panoramy dostępne są w języku polskim, słowackim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim oraz migowym.

Projekt został zainspirowany średniowiecznym szlakiem pielgrzymkowym Camino de Santiago, prowadzącym do katedry św. Jakuba Apostoła Starszego w Santiago de Compostela. Przebieg szlaku pozwoli na prezentację walorów historycznych, przyrodniczych i kulturowych regionu oraz zwróci uwagę na religijną tożsamość polsko-słowackiego pogranicza.

W sumie w program zaangażowanych jest dwunastu partnerów z Polski i Słowacji. Jednym z elementów realizacji programu Interreg Polska – Słowacja 2014 – 2020 „Światło ze Wschodu” są panoramy wirtualne, które zostały wykonane z inicjatywy Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

Działania projektu mają charakter wielokierunkowy, obejmują między innymi uzupełnienie infrastruktury turystycznej pogranicza, stworzenie jednolitej identyfikacji obiektów oraz dynamiczną kampanię promującą nowy produkt turystyczny. Oprócz remontu i rozbudowy miejsc kultu religijnego, powstaną miejsca odpoczynku oraz zaplecza sanitarne. Wartość dofinansowania programu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) wynosi 3,3 mln euro.

led / Kraków

Linki zewnętrzne:

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2018-02-01 15:17:53
miniaturka

Skauting jako narzędzie ewangelizacji

Skauting w świecie katolickim nie jest sam w sobie celem. Jest bardzo skuteczną metodą wychowawczą, natomiast jego celem jest ewangelizacja. - mówi ks. prof. Bogusław Migut naczelny duszpasterz Federacji Skautingu Europejskiego.
2018-02-01 15:52:11
miniaturka

Licheń. Odpust ku czci św. Doroty

Św. Dorotę, dziewicę i męczennicę, będą wspominać wierni, którzy w dniu 6. lutego udadzą się na uroczystości odpustowe do licheńskiego kościoła parafialnego.
2018-02-01 18:22:22
miniaturka

Miechowski Ekonomik zaprasza na afrykańskie pączki i ciasta. Wspiera misje w RCA

Koło misyjne działające przy Zespole Szkół Nr 1 w Miechowie oraz wolontariusze serdecznie zapraszają na V edycję akcji misyjnej pt. "Wyślij Pączka do Afryki”.
2018-02-01 23:20:46
miniaturka

Bp Bryl: prawo Boże jest drogą do szczęścia i pomyślności

- Prawo Boże jest drogą do szczęścia i pomyślności. Pokazujmy młodemu pokoleniu przykazania, jako drogę, którą warto pójść, a nie jako coś co krępuje i ogranicza – mówił bp Damian Bryl w Kaliszu.
2018-02-02 07:35:31
miniaturka

Posługa Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Mikstacie

Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi od prawie stu lat posługują w mikstackiej parafii.Światowy Dzień Życia Konsekrowanego jest okazją do dziękczynienia za ich ofiarną, pokorną posługę.
2018-02-02 09:36:23
miniaturka

Białoruscy biskupi u Papieża

Episkopat Białorusi rozpoczął wizytę ad limina. Dziś białoruscy biskupi byli u Papieża. Czuliśmy się, jakby ojciec rozmawiał ze swymi dziećmi – powiedział po audiencji abp Tadeusz Kondrusiewicz metropolita mińsko-mohylewski.