Strona główna
opoka.org.pl
2019-10-25 13:12
AC / ts / KAI

Wioski Dziecięce SOS: 1,5 mln dzieci rocznie pozbawiane wolności

Każdego roku około 1,5 miliona dzieci jest pozbawianych wolności. Poinformowała o tym 23 października w Monachium organizacja Wioski Dziecięce SOS uczestnicząca w przygotowaniu raportu ONZ w tej sprawie.

Autor/źródło: Pixabay, orange31, licencja: CC0

Oblicza się, że każdego roku około 410 tys. dziewcząt i chłopców jest osadzanych w więzieniach, około 330 tys. idzie do aresztów z powodu migracji, a 430-680 tys. to dzieci osadzone wbrew ich woli w domach dziecka. „Te liczby mogą być jeszcze wyższe”, zastrzega raport.

„Szkody wyrządzone dzieciom są ogromne. We wrogiej atmosferze więzienia ich umysł nastawia się tylko na to, aby przeżyć, a wszystko inne, jak rozwój fizyczny, intelektualny i emocjonalny jest blokowane”, powiedziała Teresa Ngigi, psycholożka w wioskach SOS. Zwróciła uwagę, że często dziewczęta i chłopcy w więzieniach są ofiarami wykorzystywania seksualnego i przemocy. Konsekwencje są na dłuższą metę fatalne: wiele dzieci cierpi na obciążenia związane z przeżytą traumą, mają trudności w nauce, często nie są w stanie w późniejszym czasie zbudować stabilnych związków, zdarza się też, że często wchodzą w konflikt z prawem.

Podobne symptomy dostrzega się u dzieci, które pod przymusem musiały żyć w domach dziecka. „Wiele z tych domów funkcjonuje jak jednostki wojskowe, w których dzieci musztrowane są jak żołnierze, stwierdziła psycholożka. Dodała, że „nie chodzi tu o dyscyplinę, lecz o karanie. Nie ma żadnych przepisów, żadnych kontroli, dzieci nie doświadczają miłości, nie mają prawa głosu”.

Zamykanie dzieci narusza ONZ-owskie cele zrównoważonego rozwoju, podkreśliły Wioski Dziecięce SOS. Dlatego apelują do ONZ, że jak najszybciej należy podjąć skuteczne działania, aby dzieci nie były narażone na wykorzystywanie, trzeba zapobiegać handlowi dziećmi, torturom i wszelkim formom przemocy wobec małoletnich.

ts / Monachium

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-10-25 11:25:39
miniaturka

Program Caritas dla edukacji dzieci

Utalentowane dzieci pragną rozwijać swoje zainteresowania, ale często potrzebują do tego naszego wsparcia. Pomoc zapewnia im program „Skrzydła”, realizowany przez Caritas dzięki darczyńcom z całej Polski.
2019-10-25 11:45:36
miniaturka

o. Marcin Magdziarz przeorem klasztoru św. Alberta Wielkiego

Bracia dominikanie z Konwentu św. Alberta Wielkiego we Fryburgu (Szwajcaria) wybrali swoim przeorem Polaka - o. Marcina Magdziarza.
2019-10-25 12:24:09
miniaturka

Jasna Góra trwa w oczekiwaniu na beatyfikację kard. Wyszyńskiego

Już w najbliższą niedzielę odbędzie się kolejne spotkanie w cyklu „Prymas Jasnogórski w drodze na ołtarze” a także nocne czuwanie modlitewne przygotowujące do tego ważnego dla nas, Polaków, wydarzenia.
2019-10-25 13:35:09
miniaturka

Milion dzieci modli się na różańcu! Uczniowie modlą się o pokój na świecie

Po raz kolejny dzieci z wielu krajów świata modliły się na różańcu w intencji pokoju w ramach międzynarodowej akcji modlitewnej “Milion dzieci modli się na różańcu”. W Polsce akcję tę koordynuje Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
2019-10-25 13:57:41
miniaturka

Promocja kolejnego tomu Biblii Aramejskiej

Wśród najnowszych zapowiedzi wydawniczych Wydawnictwa Gaudium jest "Targum Neofiti 1: Księga Kapłańska" autorstwa ks. prof. Antoniego Troniny. Publikacja ukazuje się jako t. 3 w serii Biblia Aramejska zainicjowanej przez ks. prof. Mirosława S. Wróbla.
2019-10-25 14:21:34
miniaturka

Konferencja "Młodzi nas potrzebują - o sztuce wychowania"

19 listopada 2019 r. w Sali Konferencyjnej przy Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie odbędzie się konferencja "Młodzi nas potrzebują - o sztuce wychowania", którą organizuje Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.