Strona główna
opoka.org.pl
2021-07-05 13:15
mk

Więzienie za werset z Pisma Świętego? Tak może się skończyć sprawa fińskiej posłanki

Za zamieszczenie na prywatnym koncie na Twitterze fragmentu Pisma Świętego dotyczącego homoseksualizmu fińskiej parlamentarzystce Päivi Räsänen grozi więzienie. Stawiany jest jej zarzut „agitacji etnicznej”. Pod petycją w jej obronie podpisało się już ponad 80 tys. osób.

Autor/źródło: Soppakanuuna /Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

Sprawa ma swój początek w 2019 roku, kiedy zarząd Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Finlandii ogłosił oficjalne partnerstwo z wydarzeniem LGBT „Pride 2019”. W kontekście tego wydarzenia Päivi Räsänen przytoczyła na Twitterze fragment Listu świętego Pawła do Rzymian, w którym czytamy: „wydał ich Bóg na pastwę bezecnych namiętności: mianowicie kobiety ich przemieniły pożycie zgodne z naturą na przeciwne naturze. Podobnie też i mężczyźni, porzuciwszy normalne współżycie z kobietą, zapałali nawzajem żądzą ku sobie, mężczyźni z mężczyznami uprawiając bezwstyd i na samych sobie ponosząc zapłatę należną za zboczenie”.

Po publikacji wpisu Päivi Räsänen została wezwana na przesłuchanie. Prokuratura wszczęła śledztwo, dołączając zarzuty dotyczące wcześniejszej wypowiedzi parlamentarzystki o homoseksualistach oraz napisanej przez nią w 2004 roku broszury „Mężczyzną i kobietą stworzył ich – związki homoseksualne stanowią wyzwanie dla chrześcijańskiej koncepcji człowieczeństwa”.

„Nie mogę się pogodzić z tym, że wyrażanie moich przekonań religijnych może oznaczać więzienie. Nie uważam się za winną grożenia, oczerniania czy obrażania kogokolwiek. Wszystkie moje wypowiedzi opierały się na biblijnych naukach o małżeństwie i seksualności” – powiedziała Päivi Räsänen.

„Będę bronić swojego prawa do wyznawania wiary, aby nikt inny nie został pozbawiony prawa do wolności religii i wolności słowa. Stoję na stanowisku, że moje wypowiedzi są legalne i nie powinny być cenzurowane. Nie wycofam się z moich poglądów. Nie dam się zastraszyć, by ukryć swoją wiarę. Im więcej chrześcijan milczy na kontrowersyjne tematy, tym bardziej zawęża się przestrzeń dla wolności słowa” – zaznaczyła.

Na platformie CitizenGO trwa zbiórka podpisów pod petycją do Prokurator Generalnej Finlandii o natychmiastowe wycofanie zarzutów karnych o „mowę nienawiści” przeciwko fińskiej posłance. Do tej pory petycję poparło ponad 80 tys. osób.

„Sprawa ma zasadnicze znaczenie. Stawką jest nie tylko wolność Pani Räsänen, ale również nasza. Spór toczy się tu o definicję tego, co to znaczy żyć w wolnym społeczeństwie. Czy oznacza to, że państwo nie powinno mieć prawa dyktowania, co można, a czego nie można mówić i myśleć, czy też prawo do wolności religijnej jest fikcją?” – czytamy w opisie petycji.

Jej autorzy podkreślają, że Päivi Räsänen nie jest złośliwa, agresywna, nie nawołuje do nienawiści wobec tych, którzy nie zgadzają się z jej poglądami, a jej jedyną „zbrodnią” jest publiczne wyrażenie poglądu, który nie jest politycznie poprawny we współczesnym społeczeństwie. „Podpiszmy petycję, aby chrześcijanie tacy jak Päivi Räsänen nie byli ścigani za wyrażanie swoich przekonań, kiedy próbują umieścić werset z Pisma Świętego na Twitterze” – apelują.

Źródła: citizengo.org, tvp.info

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-07-05 12:29:01
miniaturka

Szczepienia sprzyjają powstawaniu nowych wariantów koronawirusa? Ekspert wyjaśnia

Powstawanie nowych mutacji nie ma związku ze szczepieniami. Wręcz odwrotnie: pozwalając patogenom się namnażać, sprzyjamy tworzeniu się nowych wariantów – przekonuje prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
2021-07-05 12:43:35
miniaturka

Antydyskryminacyjne działania na UJ? Organizacje prorodzinne dopytują rektora

Ile rocznie kosztuje utrzymanie Działu ds. Bezpieczeństwa i Równego Traktowania – Bezpieczni UJ i na jakich naukowych podstawach oparte jest jego działanie? – m.in. o to pytają organizacje prorodzinne, które skierowały serię pytań do rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacka Popiela.
2021-07-05 12:57:18
miniaturka

Siedziby zakonu krzyżackiego. Obronne zamki czy domy klasztorne?

„Powszechnie używamy w odniesieniu do siedziby zakonu krzyżackiego terminu «zamek», nawiązując do funkcji obronnych, warownych czy militarnych. A przecież podstawowe funkcje, które musiały pełnić te miejsca, to były funkcje zakonne” – przypomina profesor UMK w Toruniu Waldemar Rozynkowski.
2021-07-05 13:22:05
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Odważne przybliżenie się do Jezusa pozwala nam samym stanąć w prawdzie. Każdy potrzebuje Jego uzdrowienia. Paradoksalnie najbardziej ci, którzy zaprzeczają tej potrzebie. Proces uzdrowienia z najcięższej choroby, jaką jest grzech, następuje przez otwarcie się na Jezusa.
2021-07-05 15:25:20
miniaturka

Misjonarz w Wenezueli: nie wiem, jak ludziom udaje się tu przeżyć

Kto nie jest tu na miejscu, nigdy nie zrozumie, w jak tragicznej sytuacji znajdują się mieszkańcy Wenezueli. 80 proc. ludności nie może najeść się do syta, niemal nikt nie może kupić lekarstw, szkoły wszystkich szczebli są zamknięte, bo rząd płaci nauczycielom 4 dolary na miesiąc.
2021-07-05 15:47:07
miniaturka

Amerykanie nie chcą aborcji na życzenie

Większość Amerykanów sprzeciwia się nieograniczonemu dostępowi do aborcji w późnym okresie ciąży. Zaledwie jedna trzecia uważa, że aborcja powinna być możliwa w drugim trymestrze, a tylko 19 proc., że w trzecim. Aż 55 proc. respondentów poparło zakaz aborcji po 20. tygodniu ciąży, z wyjątkiem przypadków ratowania życia matki.