Strona główna
opoka.org.pl
2021-02-17 14:49
mk

Wielkopostna zarozumiałość

„Zbyt łatwo może wkradać się myśl, że Jezus powinien być zadowolony, że dołączę do niego w moich wybrednych wielkopostnych przedsięwzięciach. Nazwijmy tę pokusę wielkopostną zarozumiałością” – pisze na łamach First Things teolog Hans Boersma.

Autor/źródło: unsplash.com

Autor przypomina nauczanie św. Ireneusza, który mówił, ​​że takie wielkopostne zuchwalstwo „odwraca sytuację”. „To nie Bóg nas potrzebuje, ale my go potrzebujemy. Biskup Lyonu z II wieku mówi nam, że Bóg «nie potrzebował naszej służby, kiedy nakazał nam iść za Nim; ale w ten sposób obdarzył nas zbawieniem». Jezus nie potrzebuje, abyśmy szli za Nim w jego cierpieniu; zamiast tego my rozpaczliwie potrzebujemy, aby trzymał się blisko nas. Nie wyświadczamy mu przysługi, przyłączając się do naszych praktyk wielkopostnych. My, a nie on, jesteśmy beneficjentami Wielkiego Postu” – podkreśla H. Boersma.

Zwraca uwagę, że „zanim zaczniemy iść za Jezusem, musimy uwolnić się od wielkopostnej zarozumiałości – musimy wyznać nasze grzechy”. Odwołuje się przy tym do psalmu 38. „Pierwsza część psalmu to długie, emocjonalne stwierdzenie, że nie poszliśmy za Jezusem i że potrzebujemy, aby przyszedł i nas uratował” – komentuje. Przywołuje też postać Zacheusza.

„Zanim rozpocznie się Wielki Post, musimy połączyć się z psalmistą i Zacheuszem. Tylko wtedy, gdy będziemy w ich towarzystwie – bez wielkopostnej zarozumiałości – Jezus dołączy do nas przez następne 40 dni, aby wesprzeć nas w naszej wielkopostnej drodze” – podsumowuje Hans Boersma.

Źródło: firstthings.com

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-02-17 11:51:49
miniaturka

Przeciwdziałanie wykorzystywaniu seksualnemu w Kościele. Jak działa polski system?

„Wydaje się, że najważniejsze elementy systemu już istnieją” - mówi ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. Dodaje, że teraz trzeba zadbać o wyrównanie standardów działania we wszystkich diecezjach i zgromadzeniach zakonnych.
2021-02-17 13:09:21
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Nikt nie chce bólu, odrzucenia, śmierci czyli tego wszystkiego, co oznacza krzyż. Rzecz w tym, żeby zobaczyć w Jezusie miłość, największą miłość, i dać się jej poprowadzić. Bez miłości krzyż jest tylko szubienicą.
2021-02-17 14:37:08
miniaturka

Minister zdrowia: z niepokojem odczytujemy nowe dane o zakażeniach koronawirusem

Z ogromnym niepokojem odczytujemy nowe dane o zakażeniach koronawirusem – powiedział w środę w Lublinie minister zdrowia Adam Niedzielski. Zachowania nieodpowiedzialne i lekceważące, które obserwowaliśmy chociażby w weekend, są prostym rozbiegiem trzeciej fali – stwierdził.
2021-02-17 15:31:53
miniaturka

Ks. Studnicki: sprawa ks. Dymera pokazuje, jak bardzo potrzebujemy modlitwy i pokuty

Obok pomocy psychoterapeutycznej osobom pokrzywdzonym, uczciwych procesów oraz szeregu działań prewencyjnych, potrzebne są także działania duszpasterskie – uważa ks. Piotr Studnicki. „Podjęcie modlitwy i pokuty jest naszym świętym obowiązkiem” – podkreśla.
2021-02-17 17:02:26
miniaturka

Nie tylko naparzanka w internecie

O ewangelizacji w mediach społecznościowych i buncie młodych opowiada w rozmowie z Marcinem Tafejką (SalveNET) ks. Janusz Chyła, nazywany „proboszczem Twittera”. „Człowiek z człowiekiem powinien przynajmniej próbować znaleźć wspólną płaszczyznę dialogu” – mówi ks. Chyła.
2021-02-17 18:29:49
miniaturka

Delegat KEP nie może ingerować we władzę i kompetencje innych biskupów

Abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży nie może samodzielnie podejmować działań śledczych ani sądowniczych ani też ingerować we władzę i kompetencję innych biskupów diecezjalnych – podkreśla w rozmowie z KAI ks. dr Piotr Studnicki.