Strona główna
opoka.org.pl
2021-04-01 12:18
AC

Wielki Piątek. Zdrój miłosierdzia otwarty na oścież!

„Zdrój miłosierdzia Mojego został otwarty na oścież włócznią na krzyżu dla wszystkich dusz, nikogo nie wyłączyłem” – powiedział Jezus do św. Faustyny w jednym z wielu objawień związanych z Jego męką, o których siostra pisała w swoim „Dzienniczku”.

Autor/źródło: Photogenica.pl

„Wielki Piątek o godzinie trzeciej po południu, kiedy weszłam do kaplicy, usłyszałam te słowa: - Pragnę, żeby obraz ten był publicznie uczczony. Wtem ujrzałam Pana Jezusa na krzyżu konającego i w ciężkich boleściach i wyszły z Serca Jezusa te same dwa promienie, jakie są w tym obrazie” – pisze św. siostra Faustyna Kowalska w „Dzienniczku” (Dz. 414). Wielki Piątek jest dniem, w którym zdrój miłosierdzia został otwarty na oścież. Jezus umarł za wszystkich grzeszników.

Św. Faustyna często rozważała Mękę Pańską, pogrążała się w niej cała, ale jednocześnie podkreślała, że jej doświadczenia są niczym w porównaniu do tego, co wycierpiał Pan Jezus. W jej „Dzienniczku” możemy znaleźć takie słowa o Męce Jezusa: „Kiedy się pogrążam w Męce Pańskiej, często widzę Pana Jezusa, jak po biczowaniu kaci zabrali i zdjęli z Niego szatę własną, która już się przywarła do ran; przy zdejmowaniu odnowiły się rany Jego. W ten zarzucono na Pana czerwony płaszcz, brudny i poszarpany na odświeżone rany. Płaszcz ten zaledwie w niektórych miejscach dosięgał kolan i kazano Panu usiąść na kawałku belki, wtenczas spleciono koronę z cierni i ubrano głowę świętą i podano trzcinę w rękę Jego i naśmiewali się z Niego oddając Mu pokłony jako królowi, pluwali na Oblicze Jego, a inni brali trzcinę i bili głowę Jego, a inni kułakami zadawali Mu boleść, a inni zasłonili twarz Jego i bili Go pięściami; cicho znosił to Jezus. Kto pojmie boleść Jego? Jezus miał wzrok spuszczony na ziemię, wyczułam, co wówczas się działo w najsłodszym Sercu Jezusa. Niech każda dusza rozważa, co Jezus cierpiał w tym momencie. Na wyścigi znieważali Pana. Zastanawiałam się: skąd taka złość w człowieku? Spotkała się Miłość i grzech” (Dz. 408).

W Wielki Piątek, jedyny dzień w roku, w którym nie ma Mszy św., bo Jezus sam złożył z Siebie ofiarę na Drzewie Krzyża, zaczyna się też nowenna do Bożego Miłosierdzia. Modlitwa ta kontynuowana jest przez dziewięć dni, aż do pierwszej niedzieli po Wielkanocy, czyli do Niedzieli Bożego Miłosierdzia.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-04-01 12:31:10
miniaturka

Prymas do kapłanów: „nie wam mają służyć, lecz wy macie służyć innym”

Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas wielkoczwartkowej Mszy św. krzyżma w katedrze gnieźnieńskiej podkreślił, że istotą życia kapłańskiego nie jest realizacja pewnych zadań, ale składanie swojego życia w ofierze razem z Chrystusem
2021-04-01 14:24:53
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

W ewangelicznej relacji św. Jana zdarzenia Wielkiego Piątku są ukazane jako tryumf Pana Jezusa, który jako prawdziwy król świata zostaje ukoronowany i wstępuje na tron. Wobec potęgi Bożej Miłości musi ustąpić każdy przeciwnik.
2021-04-01 14:53:16
miniaturka

Kard. Burke: Joe Biden jest „co najmniej w stanie apostazji”

Kardynał Raymond Burke w wywiadzie zwrócił uwagę, że prezydentowi Stanów Zjednoczonych, który otwarcie popiera aborcję, nie powinno się udzielać Komunii świętej. Jego zdaniem należy także wziąć pod uwagę ekskomunikę.
2021-04-02 08:38:34
miniaturka

Dzień smutku i nadziei. Na czym polega wyjątkowość liturgii Wielkiego Piątku?

Wielki Piątek jest dramatycznym dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza św. W kościołach odprawiana jest liturgia Męki Pańskiej, a na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie droga krzyżowa. Jest to dzień postu ścisłego.
2021-04-02 09:15:31
miniaturka

Policja apeluje: zachowajmy rozsądek i ostrożność na drogach!

Przed zbliżającymi się świętami Wielkiej Nocy apelujemy do kierowców o ostrożność, rozwagę i przestrzeganie przepisów związanych ze stanem epidemii – powiedział PAP kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
2021-04-02 09:44:00
miniaturka
play

Dlaczego pojednanie w obliczu śmierci jest tak ważne?

Odchodząc z tego świata, pozostawiamy po sobie ślad. Bardzo dobrze, jeśli jest on dobrem. Ale co zrobić, jeśli nasze grzechy pozostawiają zły ślad w świecie? – mówi o. Wojciech Surówka. Zapraszamy do obejrzenia szóstego odcinka rozważań „Memento mori”!