Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2019-04-22 18:04
Agnieszka Lis / ks. kan. Łukasz Żurawski

Wielki Piątek - dzień Krzyża w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Lutogniewie

Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego ~ dramatycznym dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza Święta.

Wielki Piątek ~ dzień Krzyża
Autor/źródło: http://www.sanktuariumlutogniew.pl/

Wielki Piątek to dzień Krzyża. W Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Lutogniewie od godziny 14:30 trwała Adoracja Najświętszego Sakramentu. 

W godzinie śmierci Pana Jezusa o godzinie 15:00, została odmówiona Koronka do Miłosierdzia Bożego, po której parafianie uczestniczyli w Drodze Krzyżowej. 

Niepowtarzalna wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej została odprawiona przez kustosza Sanktuarium, ks. kan. Łukasza Żurawskiego o godzinie 19:00. Rozpoczęła się ona od wejścia celebransa i asysty w ciszy do kościoła, którzy przed ołtarzem przez chwilę leżeli krzyżem. Po modlitwie wstępnej odczytane zostało proroctwo o Cierpiącym Słudze Jahwe i fragment Listu do Hebrajczyków. Następnie odczytany został, z podziałem na role, opis Męki Pańskiej według św. Jana. 

Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża. Ks. kan. Łukasz stopniowo odsłaniając ramiona Krzyża śpiewał trzykrotnie: „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”, na co wierni odpowiadali: „Pójdźmy z pokłonem”. Krzyż wystawiony w widocznym i dostępnym miejscu, wierni mogli adorować do godziny 21:00. 

Procesja z Najświętszym Sakramentem w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem ~ symbolem całunu turyńskiego, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa, do Grobu Pańskiego zakończyła wielkopiątkową Liturgię Męki Pańskiej.  
Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: liturgia, krzyż, Wielki Piątek, Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Lutogniewie, Męka