Strona główna
opoka.org.pl
2019-04-23 14:15
ek / Krzysztof Ołdakowski SJ

Wielkanoc w Wenezueli: czas krzyża i nadziei

Naród wenezuelski cierpi od wielu lat z powodu katastrofalnej sytuacji w kraju oraz krytycznych warunków życia. Brakuje niemal wszystkiego: wody, elektryczności, opieki zdrowotnej oraz paliwa.

Autor/źródło: The Photographer/commons.wikimedia.org/licencja CC0

W okresie Świąt Paschalnych ludzie jednoczyli się z krzyżem Chrystusa oraz szukali schronienia i umocnienia w Kościele - to opinia wyrażona przez bp. Carlosa Cabezasa Mendozy z diecezji Punto Fijo na północy tego południowoamerykańskiego kraju.

Wenezuela, która niegdyś była dostania i zamożna stała się opustoszałą ziemią, bez opieki, na której dzieci umierają z głodu. Duchowny zaznaczył, że jeszcze trzydzieści, czterdzieści lat temu kraj przyjmował ludzi z całego świata, ponieważ była ropa i dobrze się wiodło. Teraz sytuacja jest krytyczna. Wiele dzieci zostało samych, dlatego że rodzice zostali zmuszeni do opuszczenia ojczyzny, aby znaleźć pracę i móc wysłać jakieś pieniądze tym, którzy pozostali w domach. Wielkanoc jednak zachęca do nadziei pomimo wszystko. 

Cabezas - Chrystus jest naszą nadzieją

“Moje przesłanie wielkanocne to zachęta do złożenia ufności w Chrystusie, który jest nadzieją, co nigdy nie zawodzi, jak mówi św. Paweł. Chrystus jest nadzieją, która wypełnia całe nasze życie – podkreślił w wywiadzie dla Radia Watykańskiego bp Mendoza. - Wszędzie widać ducha solidarności. To jest także piękne w tej sytuacji. Nie tylko tutaj w naszym niewielkim kraju, ale także na zewnątrz: tylu ludzi nam pomaga. Wyciągają pomocną dłoń i to jest wspaniałe w naszej wierze: jak bardzo jesteśmy zdolni do pomagania jedni drugim, wtedy, gdy dotyka nas cierpienie. To widziałem w tych latach, od kiedy jestem biskupem, jak solidarność budzi się w sposób spektakularny, jak kwiat na wiosnę.”

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-04-23 12:21:31
miniaturka

Papież: Zmartwychwstanie przełomowym wydarzeniem w dziejach

Zmartwychwstanie Chrystusa stanowi najbardziej wstrząsające wydarzenie w dziejach ludzkości, świadczące o zwycięstwie Bożej miłości nad grzechem i śmiercią.
2019-04-23 12:51:55
miniaturka
play

70 lat za karmelitańską kratą

"Nie wolno się bać samego Miłosierdzia i samej Miłości. Bóg jest Miłością i kocha nas bardzo!" – mówi s. Teresa Draber – Karmelitanka Bosa – w wywiadzie udzielonym portalowi Archidiecezji Łódzkiej.
2019-04-23 13:11:25
miniaturka

Sri Lanka: arcybiskup Kolombo apeluje do chrześcijan o rozwagę

Po serii terrorystycznych ataków na kościoły i hotele arcybiskup Kolombo, kardynał Albert Malcolm Ranjith, zaapelował do chrześcijan o roztropność.
2019-04-23 14:19:55
miniaturka

Imieniny Papieża Franciszka

Dziś Franciszek obchodzi swoje imieniny. Kościół w kalendarzu liturgicznym wspomina bowiem św. Jerzego, patrona, którego Papież otrzymał na chrzcie św. Z całego świata napływają więc depesze z życzeniami.
2019-04-23 14:56:52
miniaturka
play

Gniezno uczciło 1022. rocznicę śmierci swojego patrona św. Wojciecha

Pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka celebrowana była 23 kwietnia w katedrze gnieźnieńskiej Msza św. z okazji 1022. rocznicy śmierci św. Wojciecha.
2019-04-23 15:04:37
miniaturka

Hiszpania: obchody św. Jerzego

W Hiszpanii św. Jerzy jest patronem Aragonii i Katalonii. Zgodnie z tradycją dzisiaj należy podarować czerwoną różę i książkę. 23 kwietnia obchodzi się bowiem dzień śmierci Miguela Cervantesa i Williama Shakespeare’a.