Strona główna
opoka.org.pl
2021-05-02 15:15
AC / Mariusz Krawiec SSP/vaticannews.va

Wielkanoc na Ukrainie: modlitwa o pokój i ustanie pandemii

Tegoroczne Święta Wielkanocne chrześcijanie Kościołów wschodnich na Ukrainie przeżywają w duchu modlitwy o pokój, prosząc Zmartwychwstałego o nadzieję dla tych, którzy cierpią z powodu wojny oraz pandemii koronawirusa.

Autor/źródło: vaticannews.va

Do odpowiedzialności za bliźniego podczas celebracji wielkanocnych wezwał wiernych Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie abp Światosław Szewczuk. Arcybiskup większy kijowsko-halicki w specjalnej odezwie skierowanej do katolików obrządku wschodniego, którzy dziś obchodzą Święta Wielkanocne, zachęcił ich do roztropnego uczestnictwa w liturgiach sprawowanych w cerkwiach. Jeśli ktoś czuje się źle, ma gorączkę, to niech pozostanie w domu i nie naraża uczestników liturgii na zarażenie koronawirusem – apelował do wiernych abp Szewczuk.

Tradycyjne poświęcenie koszyczków wielkanocnych, do których Ukraińcy przywiązują szczególną wagę, odbywało się w tym roku przed świątyniami.

Na krótko przed rozpoczęciem wschodniej Wielkanocy, zwierzchnicy Kościołów: greckokatolickiego i prawosławnych, spotkali się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełeńskim. Władze państwowe Ukrainy nie zakazały publicznych celebracji kościelnych, ale zobowiązały poszczególne wspólnoty, do respektowania zasad sanitarnych: dystansu oraz maseczek.

Prezydent Ukrainy został także poinformowany o poparciu ze strony Ukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych dla akcji szczepienia obywateli. W tracie spotkania zachęcono także strony konfliktu jaki trwa na wschodzie kraju, do świątecznego rozejmu. Warto też zauważyć, że prezydent Zełeński wraził gotowość spotkania z prezydentem Rosji Wołodymyrem Putinem, które według przywódcy Państwa Ukraińskiego, mogłoby odbyć się na terenie Watykanu.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-05-02 11:34:45
miniaturka
play

Biało-czerwona nas jednoczy! Niezwykła animacja na Dzień Flagi

Z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, przypadającego 2 maja, Fundacja PGE przygotowała patriotyczną animację, przypominającą rolę barw narodowych w najnowszej historii Polski.
2021-05-02 11:58:54
miniaturka

Metropolita San Francisco: nie można godzić przyjmowania Komunii z popieraniem aborcji

„Osoby odrzucające nauczanie Kościoła na temat świętości życia ludzkiego i te, które nie starają się żyć zgodnie z tym nauczaniem, nie powinny przyjmować Eucharystii” – napisał abp Salvatore J. Cordileone. Podkreślił, że katolickie nauczanie na temat odpowiedzialności za aborcję, jest bardzo jasne.
2021-05-02 14:59:33
miniaturka

Papież Franciszek: owocem zjednoczenia z Jezusem jest miłość

„Nie możemy być dobrymi chrześcijanami, jeżeli nie trwamy w Jezusie. Z Nim zaś możemy wszystko” – powiedział papież przed Regina Coeli. W rozważaniu nawiązał do Ewangelii, w której Jezus przedstawia się jako krzew winny, z którego latorośle czerpią życie. Ten obraz pokazuje, że jesteśmy wszczepieni w Chrystusa i to On pozostaje źródłem naszego istnienia.
2021-05-02 17:15:28
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Jakże dumni jesteśmy z dzisiejszego święta! Maryja jest naszą Królową. Wszak któż jak nie ona ratował nas tyle razy z opresji, kiedy wszystkie ludzkie pomysły zawiodły? Do kogóż uciekaliśmy się przez wieki i pokolenia, jak nie do niej, która panuje na częstochowskim tronie?
2021-05-02 17:23:15
miniaturka

Konstytucja 3 Maja była ważnym i nowoczesnym aktem

Konstytucja 3 Maja była niezwykle ważnym, a przede wszystkim nowoczesnym aktem ustrojowym, pokazującym, że polska myśl polityczna była wówczas na najwyższym poziomie. Polska była w absolutnej awangardzie w początkach kształtującej się demokracji – mówił prezydent Andrzej Duda.
2021-05-03 08:41:29
miniaturka

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – głównej patronki naszego kraju

W Kościele 3 maja przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – głównej patronki Polski. Aktu oddania państwa pod opiekę Matki Bożej dokonał w roku 1656 w katedrze lwowskiej król Jan Kazimierz. Odbyło się to po zwycięstwie odniesionym nad Szwedami i obronie Jasnej Góry.