Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2017-12-01 09:47
AC / Salve TV

Wielka Wyprawa w Seminarium

Gośćmi Tematu Dnia byli klerycy Maciej Skoczek i Filip Zgódka z Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko - Praskiej, którzy w rozmowie z Mateuszem Godkiem wyjaśniali jak wygląda życie w seminarium i tłumaczyli, czym dla nich jest sztuka „Wielka Wyprawa”.

- Na pewno w jakimś stopniu pomogło się przełamać. Występowanie na scenie trochę tego wymaga, żeby pokazać swoje emocje, swoje reakcje na rzeczywistość – mówił kleryk Filip.

- Spektakl jest oparty na piosenkach dla dzieci, które śpiewano od wielu lat – dodawał.

Jak podkreślał kleryk Maciej, „z jednej strony naturalną rzeczą, że najmłodsza część widzów odnajdzie się w tym spektaklu, ale jest to powrót dla dorosłych w czas dzieciństwa”.

- Seminarium również tym żyje. Poza tym zaangażowane jest w to całe seminarium. To jest również zwiedzanie seminarium i do tego również są potrzebni klerycy, żeby opowiedzieli o życiu seminaryjnym – zaznaczył kl. Filip.

Goście Tematu Dnia opowiadali, jak odkryli swoje powołanie:

- Po maturze skończyłem jeszcze studia inżynierskie z informatyki. O kapłaństwie myślałem już jako młody przedszkolak. Podobno odprawiałem już wtedy msze. Myślę, że serce, Pan Bóg nie daje spokoju i w końcu się to odkryje – mówił kl. Maciej.

- Pierwsze myśli pojawiały się w gimnazjum. Wróciło to w klasie maturalnej. To był taki rok intensywnego rozeznawania, poznawania przestrzeni w kościele. W roku maturalnym zacząłem aktywniej działać w Ruchu Światło – Życie. Okazało się, że to nie wystarcza. Miałem przekonanie, że jako świecki można aktywnie działać, ale z tyłu było przeczucie, że może coś więcej, coś dalej, że może trzeba to zostawić, zaryzykować i pójść do seminarium – wyjaśniał kl. Filip.

Goście programu ujawnili również jak wygląda „dzień z życia kleryka”.

- Po raz 17. klerycy zapraszają na sztukę teatralną. W tym roku zagrają sztukę w reżyserii i według scenariusza Pana Piotra Furmana pt. „Wielka wyprawa”. Zapraszamy 8 grudnia 2017 roku na premierę.


Podziel się tym materiałem z innymi: