Strona główna
opoka.org.pl
2017-12-01 09:47
AC / Salve TV

Wielka Wyprawa w Seminarium

Gośćmi Tematu Dnia byli klerycy Maciej Skoczek i Filip Zgódka z Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko - Praskiej, którzy w rozmowie z Mateuszem Godkiem wyjaśniali jak wygląda życie w seminarium i tłumaczyli, czym dla nich jest sztuka „Wielka Wyprawa”.

- Na pewno w jakimś stopniu pomogło się przełamać. Występowanie na scenie trochę tego wymaga, żeby pokazać swoje emocje, swoje reakcje na rzeczywistość – mówił kleryk Filip.

- Spektakl jest oparty na piosenkach dla dzieci, które śpiewano od wielu lat – dodawał.

Jak podkreślał kleryk Maciej, „z jednej strony naturalną rzeczą, że najmłodsza część widzów odnajdzie się w tym spektaklu, ale jest to powrót dla dorosłych w czas dzieciństwa”.

- Seminarium również tym żyje. Poza tym zaangażowane jest w to całe seminarium. To jest również zwiedzanie seminarium i do tego również są potrzebni klerycy, żeby opowiedzieli o życiu seminaryjnym – zaznaczył kl. Filip.

Goście Tematu Dnia opowiadali, jak odkryli swoje powołanie:

- Po maturze skończyłem jeszcze studia inżynierskie z informatyki. O kapłaństwie myślałem już jako młody przedszkolak. Podobno odprawiałem już wtedy msze. Myślę, że serce, Pan Bóg nie daje spokoju i w końcu się to odkryje – mówił kl. Maciej.

- Pierwsze myśli pojawiały się w gimnazjum. Wróciło to w klasie maturalnej. To był taki rok intensywnego rozeznawania, poznawania przestrzeni w kościele. W roku maturalnym zacząłem aktywniej działać w Ruchu Światło – Życie. Okazało się, że to nie wystarcza. Miałem przekonanie, że jako świecki można aktywnie działać, ale z tyłu było przeczucie, że może coś więcej, coś dalej, że może trzeba to zostawić, zaryzykować i pójść do seminarium – wyjaśniał kl. Filip.

Goście programu ujawnili również jak wygląda „dzień z życia kleryka”.

- Po raz 17. klerycy zapraszają na sztukę teatralną. W tym roku zagrają sztukę w reżyserii i według scenariusza Pana Piotra Furmana pt. „Wielka wyprawa”. Zapraszamy 8 grudnia 2017 roku na premierę.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-12-01 08:19:16
miniaturka

Wizytą w Bangladeszu Papież zwraca uwagę świata na peryferie

„Swoją wizytą Papież Franciszek kontynuuje misję zwracania uwagi świata na peryferie”. Tak przybycie Ojca Świętego do Bangladeszu skomentował jeden z pasterzy tamtejszego Kościoła, abp Moses M. Costa, metropolita Chittagong.
2017-12-01 08:37:57
miniaturka
play

Ewangeliarz OP w języku migowym

Od piątku 1 grudnia w serwisie liturgia.opoka.org.pl komentarz do Ewangelii także w języku migowym. Nowością są również nagrania psalmów oraz Słowo o Psalmach.
2017-12-01 09:12:48
miniaturka

Przesłanie Papieża na święto patrona prawosławnego patriarchatu

Chociaż trwa podróż apostolska, Papież nie zaniedbał trwającej już od blisko pół wieku tradycji, posyłając do Stambułu specjalną watykańską delegację na uroczystości ku czci patrona prawosławnego patriarchatu Konstantynopola, św. Andrzeja Apostoła.
2017-12-01 10:28:29
miniaturka

Ks. Samir: Bangladesz był spokojny, dziś się radykalizuje

W czwartek rozpoczął się drugi etap azjatyckiej podróży Franciszka. Papież jest w Bangladeszu, zdominowanym przez muzułmanów.
2017-12-01 11:21:34
miniaturka

Papież: wideoprzesłanie na sympozjum o „Laudato si'”

Franciszek podkreślił, że problemy wynikające z niszczenia środowiska są coraz większe i powodują dramatyczne konsekwencje w życiu człowieka.
2017-12-01 11:40:50
miniaturka

Papież do młodych Birmańczyków: Bądźcie odważni!

Papież wezwał młodych Birmańczyków, aby byli uczniami-misjonarzami, posłańcami dobrej nowiny Jezusa.