Strona główna
opoka.org.pl
2020-05-28 15:18
nc / KAI

Wielka pomoc dla powołanych do małżeństwa - inicjatywa Tak na Serio

W Wigilię Zesłania Ducha Świętego, 30 maja, rusza ogólnopolski Tydzień Modlitw za Powołanych do Małżeństwa „Tak na Serio”. Modlitwą wielu tysięcy ludzi zostaną otoczeni ci, których Bóg powołuje lub powołał na drogę życia małżeńskiego. Podczas Tygodnia będzie również głoszone słowo Boże.

Autor/źródło: Pixabay, arale0601, licencja: CC0

W tym roku po raz siódmy wystartuje modlitewna sztafeta pomocy powołanym do małżeństwa. - Nie chodzi nam tylko o tych, którzy za sobą mają już ślub, albo do niego właśnie się przygotowują - mówi ks. Maciej Dalibor, salwatorianin, inicjator i krajowy koordynator „Tak na Serio”. - Chodzi o wszystkich, którzy kiedyś żyli, dziś żyją lub w przyszłości będą żyli w sakramentalnym małżeństwie.

Każdego dnia uczestnicy Tygodnia „Tak na Serio” modlą się za konkretną grupę osób. - W tym roku zmieniliśmy trochę układ intencji i dodaliśmy modlitwę za wdowy i wdowców. Inną intencję, która zrodziła się z potrzeby modlitewnego towarzyszenia małżeństwom z problemami płodności, a do tej pory brzmiała: „za pragnących mieć potomstwo” rozszerzyliśmy, by modlić się tego samego dnia: „za dzieci, małżeństwa oczekujące narodzin potomstwa oraz za starające się o poczęcie”. Tego dnia chcemy też do błogosławieństwa zaprosić matki w stanie błogosławionym – tłumaczy.

Bardzo ważnymi intencjami modlitewnymi są co roku te, które dotyczą małżeństw rozwiedzionych oraz tych, które borykają się z różnymi kryzysami.

Tegoroczna edycja „Tak na Serio” nie będzie związana tak mocno jak poprzednie z konkretnymi parafiami. - Tym razem, w związku z pandemią, przenosimy się w całości do internetu, gdzie na naszym kanale na YouTube oraz facebookowym profilu odbędą się zaplanowane modlitwy i konferencje. Edycja ta ma również swoje hasło przewodnie: „Posłuchaj mnie! Czyli o małżeńskich rozmowach”. W sytuacji, gdy ludzie więcej czasu spędzają w domach, mają też więcej okazji do tego, by ze sobą rozmawiać. To może być piękna okazja do tego, by po raz kolejny w małżeństwie się sobą zachwycić, ale może być to również przyczyna konfliktów, nieporozumień. Chcemy przez nasze konferencje dać małżeństwom narzędzia do rozwoju ich wzajemnej miłości – wyjaśnia kapłan.

- W tym roku początek naszego Tygodnia zbiega się z naszym Dniem „Tak na Serio”, czyli ostatnią sobotą miesiąca, w którą regularnie, co miesiąc modlimy się specjalnie ułożoną modlitwą wszystkich powołanych do małżeństwa – dodaje ks. Dalibor.

Cykl konferencji rozpocznie się spotkaniem z s. Judytą Pudełko PDDM, która pokaże małżeństwo jako dialog człowieka z Bogiem, a zakończy - konferencją ks. Jarosława Ogrodniczaka z projektu „Przed nami małżeństwo”, który opowie, jak korzystać w codziennym życiu z daru sakramentu małżeństwa.

Więcej informacji na stronie www.taknaserio.com i www.facebook.com/taknaserio

Projekt „Tak na Serio” (TnS) to oddolna ogólnopolska inicjatywa, która ma na celu promowanie małżeństwa, jako powołania i związku opartego na relacji z Bogiem. Celem projektu jest otoczenie modlitwą wszystkich, których Bóg wzywa na drogę życia małżeńskiego. Zwrócenie uwagi na małżeństwo jako realizację powołania i budowanie potrzeby uświęcenia związku poprzez sakrament. Projekt TnS został powołany z inicjatywy Towarzystwa Boskiego Zbawiciela (Salwatorianie), wspólnoty zakonnej założonej przez Sługę Bożego o. Franciszka Marię od Krzyża Jordana. Zespół TnS tworzą świeccy i duchowni wolontariusze z całej Polski. Inicjatywę wspiera Rada ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski oraz powołany z jej ramienia Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin.


TnS, KAI / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-05-28 13:18:31
miniaturka

Abp Ryś o największej przeszkodzie w głoszeniu Ewangelii

- Świat nie uwierzy, jeśli w naszej ewangelizacji rywalizujemy ze sobą: kto pierwszy, kto lepiej, kto więcej; komu się udało, a tamtemu się na szczęście nie udało; która formacja lepsza, który charyzmat doskonalszy - przestrzegał abp Grzegorz Ryś podczas dzisiejszej Mszy św.
2020-05-28 13:44:51
miniaturka

Jasna Góra: dziś dziękczynienie za życie Prymasa Wyszyńskiego

Przypadająca dziś 39. rocznica śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego na Jasnej Górze przeżywana jest przede wszystkim jako dziękczynienie za jego życie, które jest darem dla Kościoła i Polski, a także błaganie o rychłe ogłoszenie go błogosławionym.
2020-05-28 13:56:36
miniaturka

1 czerwca – święcenia biskupie ks. Grzegorza Suchodolskiego

W święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, 1 czerwca o godz. 11.00, w katedrze siedleckiej będą miały miejsce święcenia biskupie ks. Grzegorza Suchodolskiego. Głównym konsekratorem będzie biskup siedlecki Kazimierz Gurda, a współkonsekratorami abp Salvatore Pennacchio i bp Henryk Tomasik.
2020-05-28 15:34:44
miniaturka

USA: urzędnicy zezwalają na otwarcie kościołów, ale zabraniają przyjmowania Komunii

Urzędnicy w hrabstwie Howard w amerykańskim stanie Maryland pozwolili na otwarcie kościołów, ale zabronili podczas liturgii spożywać komukolwiek Komunii świętej, co w istocie dla katolików oznacza zakaz celebracji Mszy św.
2020-05-28 16:09:34
miniaturka

Niemcy: biskup pomocniczy Kolonii zawiesza uczestnictwo w Drodze Synodalnej

Biskup Dominik Schwaderlapp częściowo zawiesza uczestnictwo w Drodze Synodalnej. Rzecz dotyczy forum dyskusyjnego „Życie w udanych związkach”. - Linia, którą podąża większość ma na celu zmianę moralności seksualnej Kościoła - powiedział bp Schwaderlapp. Dodał, że „ta droga nie jest jego”.
2020-05-28 23:41:47
miniaturka

Obok Charlesa de Foucauld nie można przejść obojętnie

Kanonizacja Charles de Foucauld będzie ważnym wydarzeniem w życiu Kościoła. Jego postać odznacza się bowiem wielką siłą oddziaływania.